Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dají se na trhu ještě najít levné akcie? Možná tato trojka

Dají se na trhu ještě najít levné akcie? Možná tato trojka

05.07.2017 17:57

Najít levné akcie není problém. Tedy pokud hovoříme o levnosti, která je dána pouhým porovnáním jejich valuací s jinými tituly, či s nějakým historickým standardem. Na trhu se prostě vždy dají najít akcie, jejichž PE se pohybuje ve velmi nízkých jednociferných číslech (viz také včerejší příspěvek). 

Skutečně levná akcie je ale takovým titulem, jehož PE (či jiný násobek) je nízko relativně k jejímu fundamentu – k očekávanému růstu zisků (toku hotovosti) a k riziku. Pokud se totiž bude například nějaká houska prodávat za poloviční cenu, ještě to neznamená, že je skutečně levná. Její hmotnost totiž může být ve srovnání s houskou standardní jen třetinová a levná houska je tak ve skutečnosti dost drahá. A podobné je to s nízkým PE – pokud je očekávaný růst firmy velmi nízký, či rizikovost velmi vysoká, akcie může být i s nízkým PE stále dost drahá. 

Najít skutečně levné akcie – housky se standardní váhou, ale nižší cenou, je samozřejmě o hodně složitější, než prostý filtr nastavený na nízké PE, PBC, EV/EBITDA, či jiný valuační násobek. Někdy si proto se zájmem přečtu různé tipy na zaručeně levné akcie. Záhy obvykle zjistím, že jde o „slevy“ prvního typu. Tyler Crowe na Fool.com jako kandidáty na skutečně levné akcie nabízí Kroger Co., Terra Nitrogen Company a Wabash National Corporation. Jak je to s nimi?

Wabash dokázal svým akcionářům v minulém roce generovat velmi výjimečnou návratnost a i pohled na jeho fundament ukazuje, že jde o zajímavý titul. Nechám si ho proto na celý příspěvek na zítra. Zbylé dvě akcie už svým držitelům ani zdaleka takovou radost nečiní:

soust

Potravinářsko-retailový Kroger nedávno dostal od investorů ránu poté, co osekal svůj výhled pro rok 2017. Další ťafka přišla ve chvíli, kdy Amazon oznámil nákup konkurenční Whole Foods. K tomu přidejme cenovou poloválku v odvětví prodeje potravin a zdá se, že vytvořit u tohoto titulu pozitivně laděnou investiční tezi je dost problém. 

Crowe tvrdí, že tak lze učinit na základě toho, že cenové bojůvky jednou pominou a trh hlavně reagoval příliš citlivě na zmíněný tah Amazonu. Podle investora se totiž regiony, kde podniká Kroger a WF z velké části nepřekrývají. I kdyby se tedy Amazonu podařilo expandovat v této oblasti, Kroger to neodnese, protože jeho zákazníci jsou jinde. Nevím. Zatím se mi zdá, že kam Amazon vstoupí, tam jiným pšenka nepokvete. Což mimochodem neznamená, že tam pokvete pšenka akcionářům Amazonu. Ono přetvářet jiná odvětví nemusí nutně znamenat vytváření hodnoty pro vlastní akcionáře – generovat a poté jim i vracet hotovost.   

„Hladová“ investice

Terra Nitrogen souvisí s tématem, jemuž jsem se zde věnoval nedávno – hnojiva a dlouhodobý výhled na výživu rostoucí populace ve světě. Ten by měl nahrávat společnostem, které jsou tak či onak spojeny s produkcí potravin. Ovšem proti firmám jako TN nyní stojí současná fáze cyklu – nadbytečné kapacity, které zostřují konkurenční boj, tlačí dolů ceny, ziskovost a následně investice. Pokud vše půjde učebnicově dál, vše by se po čase mělo přehoupnout do fáze opačné – nedostatek kapacit, rostoucí ceny a zisky. V kombinaci s popsaným dlouhodobým výhledem by byl takový vývoj investičním eldorádem. Ovšem vždy je možnost, že „tentokrát to bude jinak“ a tudíž se v podstatě čeká na hmatatelnější důkazy obratu.

CF Industries, což je mateřská společnost TN, odhaduje, že do roku 2021 bude zejména v Číně uzavřeno dalších asi 8,7 milionů tun produkčních kapacit (v letech 2014 – 2016 to bylo 25 milionů tun). Alespoň to je známka, že věci by skutečně mohly jít naznačeným směrem.  A ač akcie TN za sebou nemá nejlepší rok, nejde určitě o nějakou firmu potácející se na hranici pádu. Její provozní tok hotovosti je sice ve srovnání s rokem 2014 skoro na polovině (220 milionů dolarů). Ale firma snížila i investice a její volné cash flow se blíží 200 milionům dolarů (minulý rok to bylo téměř 300 milionů dolarů). 

K tomu přidejme v podstatě nulové dluhy a zjistíme, že TN si dokonce může ještě nějaký čas dovolit vyplácet dividendy vyšší, než je její volný tok hotovosti. Přehánět by to ale určitě neměla, protože onen obrat v cyklu za rohem asi nebude. A stále je tu možnost že vše skonči u tuhého boje a čekání na to, kdo padne jako první.


Čtěte více:

Která z amerických automobilek má menší šance na přežití
29.06.2017 19:14
Akcie automobilek jako GM, Toyota, či VW si za poslední rok připisují ...
Začalo další utracení akciového býka centrálními bankami?
30.06.2017 19:11
Říká se, že je to čínské přání, respektive kletba, ale ve skutečnosti...
Množí se známky návratu do první poloviny roku 2016. Jak investičně reagovat?
03.07.2017 18:12
Významné centrální banky podle všeho stále věří v úspěšnou reflaci eko...
Co ukazuje pohled na nejlevnější akcie na trhu
04.07.2017 18:21
Akcie v takzvané skupině FAANG si letos užívají dalších týdnů a měsíců...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
29.11.2020
9:21Víkendář: Jednoduché vylepšení trhu nemovitostí?
28.11.2020
16:07Project Syndicate: Globální pozornost věnovaná nízkopříjmovým zemím musí vytrvat
9:06Víkendář: Tahle rally na bitcoinu je jiná
27.11.2020
20:01Zkárcené obchodování nahrálo technologiím  
17:19Závěr týdne navazuje na pozitivní vývoj, akcie a euro sílí  
17:19BTC, brambory a hodnota peněz
16:47Británie chce omezit technologické giganty
14:30The Economist: Polsko a Maďarsko dostaly od EU lekci fyziky
14:18EUC a.s. - informace o úrokové sazbě na sedmé úrokové období dluhopisu EUC VAR/22, ISIN CZ0003517724
12:57Perly týdne: Akcie z paniky do euforie, rotace do Evropy a u nás metráková zlatá mince
12:16Ekonomická nálada v eurozóně poprvé za sedm měsíců klesla
12:07Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu
11:22Jak si nejsnáze začít odkládat na své sny? S chytrým robotem indigo a teď i odměnou 500 korun
10:55Ropa atakuje 50 USD/barel a vyhlíží zasedání OPEC+  
9:55Trump naznačuje předání moci, ČNB varuje, trhy však zůstávají většinou v klidu  
9:12Rozbřesk: ČNB se nelíbí reforma daní. Přinese rychlejší růst sazeb?
8:49Českých 100 nejlepších: Škoda Auto před ČEZ a Kooperativou
8:48Začátek obchodování by v Evropě mohl být opatrný, S&P potvrdila rating ČEZu  
5:52Bankovní dividendy čekají na verdikt, Evropa ale nemá žádné jasné východisko
26.11.2020
17:20Vesmírné akcie a makroekonomické šoky

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data