Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Začalo další utracení akciového býka centrálními bankami?

Začalo další utracení akciového býka centrálními bankami?

30.06.2017 19:11

Říká se, že je to čínské přání, respektive kletba, ale ve skutečnosti s ní prý přišel britský politik Joseph Chamberlain. Na mysli mám ono známé „ať žiješ v zajímavých časech“. Na první pohled to zní jako jednoznačné přání, ale oněmi zajímavými časy se s maskovací nadsázkou myslí doba turbulentní, nepokojná, plná rizik a hrozeb.

V investičně ekonomické oblasti nám v posledních dnech a týdnech na zajímavosti značně přidaly centrální banky. Nejdříve americký Fed, u kterého se sice čekalo další utažení monetární politiky, nebylo by ale zase tak velkým šokem, pokud by k němu nepřikročil. Z americké ekonomiky totiž poslední dobou nechodí data, která by mírně řečeno potvrzovala nějaké přehřívání. Jinak řečeno, je tam stále velkou otázkou, zda je větší hrozbou inflace, či dezinflace.

Ale budiž, americká ekonomika nemusí být přímo na hranici přehřívání, ale daleko od ní asi nebude. Cyklus je také blízko vrcholu a rozhodnutí Fedu se tak dá chápat. Významnější posun k zajímavosti tak provedla hlavně ECB, která začíná hovořit o inflačních tlacích a tudíž živí očekávání dřívějšího a razantnějšího šlápnutí na monetární brzdu. V jádru věci se tak podle mne na povrch dostává stále stejná tenze: Nastavení monetární politiky pro Německo by mělo být úplně jiné, než pro periferii:

Před krizí měla být monetární politika pro periferii eurozóny znatelně utaženější, nedošlo k tomu ale proto, že Německo potřebovalo uvolněnější finanční podmínky. Výsledkem byla vyšší zaměstnanost v Německu, ale bublina na periferii (nešlo přirozeně o jedinou příčinu, ale přesto o příčinu významnou). Nyní by periferie stále potřebovala uvolněné podmínky, ale německá ekonomika se znatelně zahřívá. Problém stejný, nyní jen s opačnými polaritami. Ignorovat by jej mimochodem neměli pouze investoři, ale i ti, kteří budou rozhodovat, zda a popřípadě kdy vstoupíme do eurozóny.

Hotovost opět královnou?

Kombinace úvah o zastavení globální reflace (viz mé předchozí příspěvky) a zjestřábění Fedu a ECB vede k tomu, že výnosy obligací rostou, ale asi to není růst zdravý – tažený výhledem na silnější ekonomiku. Dokazuje to i váhání, či dokonce prodeje na akciových trzích. O tom, že jejich valuace jsou vysoko a tudíž by nás nějaká korekce neměla překvapit, tu píši již nějaký čas. Korekce vyvolaná příliš jestřábím postojem centrálních bank by ale s ohledem na naše pokrizové zkušenosti byla událostí neradostnou.

Na závěr si dovolím ještě poukázat na jeden neobvyklý pohled na valuace amerických akcií. Torsten Slok z Deutsche Bank jej prezentuje jako ROE - návratnost vlastního jmění nefinančních firem. Jelikož ale pro jeho výpočet používá kapitalizaci obchodovaných firem, mělo by podle mne jít o převrácené PE, někdy nazývané ziskovým výnosem (zisky daného roku lomeno kapitalizace).

Autorsky
Z grafu je zřejmé, že dnes žijeme ve velmi výjimečné době. Tato forma ROE totiž postupně klesla pod 6 % nachází se na historicky nejnižších úrovních. Jinak řečeno, investorům stačí, že zisky nyní představují méně než 6 % cen akcií. Do přelomu tisíciletí se přitom mohl průměr pohybovat někde kolem 9 – 10 %, poté mezi 7 – 8 %. Natixis se v jedné ze svých posledních analýz se současnou situací nepáře: Růst v USA slábne jak se cyklus obrací dolů, monetární politika bude utahována, sazby porostou, ceny akcií budou klesat, tudíž je čas držet hotovost. Do takového extrému jít nemusíme, žádný cyklus není stejný. Ale jeho obecná logika je celkem neúprosná. A v minulosti akciového býka většinou zařízly centrální banky (nejednou to byl krok správný).

 

Čtěte více:

Jaké černé labutě mohou nyní zahýbat trhy?
19.06.2017 18:47
Pojem černých labutí se díky poslední finanční krizi a panu Talebovi s...
Trhy zahýbe ocelový vrchol
20.06.2017 19:12
Americká vláda prodává sny o tom, že pozvedne americkou ekonomiku návr...
I akcie v těžce zkoušených odvětvích mohou generovat vysoké zisky
21.06.2017 12:32
Globální spotřebu oceli táhne Čína, která se ohledně „ocelové intenzit...
Osm akcií s největší dávkou adrenalinu
22.06.2017 18:47
Analytická doporučení a různé investiční teze jsou jakýmisi obrazy sou...
Ropa, akcie a výhled příliš hezký na to, aby byl pravdivý
23.06.2017 18:28
Za hlavní finančně ekonomickou událost tohoto týdne můžeme pravděpodob...
Klesnou letos valuace globálních akciových trhů?
26.06.2017 18:49
Podle T. Rowe Price to není s tolik diskutovanou předražeností akciový...
Tesla a Čína jako dvě bubliny v jedné?
27.06.2017 14:03
Akcie ostře sledované společnosti Tesla si za poslední rok připisují a...
Mají technologie nakročeno k dalšímu propadu?
28.06.2017 18:44
Technologie budou už možná navždy sektorem, kam se upírá pozornost pok...
Která z amerických automobilek má menší šance na přežití
29.06.2017 19:14
Akcie automobilek jako GM, Toyota, či VW si za poslední rok připisují ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Puma SE (09/19 Q3)
Royal Bank of Scotland Group PLC (09/19 Q3)
7:00Nokia Oyj (09/19 Q3)
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m