Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dokonalá predikce obratu trhu

Dokonalá predikce obratu trhu

14.7.2017 6:48
Autor: Redakce, Patria.cz

Snad úplně všichni nyní hovoří o tom, kdy na trhu dojde k obratu. Znovu a znovu zaznívají ty samé argumenty: Tento býčí trh je už přestárlý, rally je tažena jen několika málo přeceňovanými technologickými giganty, valuace leží příliš vysoko a neodpovídají fundamentu. V takové situaci se o předpověď obratu na trhu může pokusit skutečně každý a pokud to vyjde, stane se z něj hvězda. Problém spočívá pouze v tom, že většina velkých hráčů už s podobnou predikcí přišla a tak budete potřebovat trochu pomoci s tím, aby právě ta vaše byla dokonalá, píše pro Bloomberg Barry Ritholtz. 

Mám tak pro vás několik rad, jak onu dokonalou předpověď vytvořit. V první řadě si musíte vybrat, co podle vás obrat na trhu vyvolá. Může to být politika Fedu, vysoké vládní dluhy, hrozba hyperinflace či třeba možnost kolapsu dolaru. Na konkrétní věci zase tak nezáleží, jen o tom musíte neustále tweetovat a psát analýzy. A pokud chcete být hodně kreativní, spojte více těchto faktorů dohromady.

Když si vyberete příčinu, měli byste v souvislosti s ní citovat nějakého známého odborníka. Takový citát vykompenzuje to, že vy sami zatím známí být nemusíte. Je dobře známo, že lidé dávají větší váhu těm, kteří jsou ve svém oboru považováni za experty, bez ohledu na to, jak dobrý jejich konkrétní argument je. Pro vás bude nejlepší, když si vyberete nějakého známého miliardáře, legendárního investora či poradce pro sebezdokonalení. Hlavní je, aby to byl někdo slavný.

Třetí rada zní: Buďte vždy hodně sebevědomí. Jestliže vám mají lidé věřit, musíte svým chováním a hlasem budit dojem, že si bezmezně věříte. Lidé totiž budou věřit mnohem více tomu, kdo hlásá své názory bez sebemenší známky pochyb, než odborníkovi, který hovoří o více možnostech, scénářích a pravděpodobnostech. Hodně vám pomůže, když budete ignorovat vše, co není v souladu s vašimi argumenty. Takové věci by vám jen podkopávaly důvěru ve vaši pravdu. Dobré je k tomu všemu přidat nějaký příběh ze světa mimo finance. Stačí na to sledovat nadpisy článků a něco z nich stvořit, číst celé je nemusíte. Nadpisy jsou sice hodně zkráceným příběhem a mohou být zavádějící, ale vašemu tvrzení dodají zdání hloubky a nadčasovosti.

Měli byste také hovořit o nějaké vybrané skupině aktiv. Populární je v této souvislosti zlato, ale to je u expertů na propady trhu hodně populární a lepší by tak bylo vybrat něco jiného. Dobrá jsou aktiva, která se neobchodují na burzách, jako třeba zemědělská půda. A když si vyberete potřebné aktivum, začněte hledat vhodné grafy. Musíte jich mít opravdu hodně, pečlivě vybrané tak, aby odpovídaly vašemu příběhu. Pak bude dost složité jej vyvrátit a vaše síla s nimi poroste. Nezapomínejte také, že volatilita trhu je vaším přítelem. Umožňuje vám totiž využívat toho, že trh se někdy pohybuje směrem, který jste predikovali. Pokaždé, když k tomu dojde, musíte to vydávat za důkaz správnosti vašich predikcí.

Úplně ignorovat je naopak třeba všechna data, která váš příběh nepodporují. Namísto nich využijte řady exotických technických indikátorů a nástrojů. Populární jsou VIX, Fibonacciho čísla, kříž smrti a podobně. Kreativitě se zde meze nekladou. Ale nejdůležitější rada zní následovně: Pokud nyní chcete predikovat obrat na trhu a následnou korekci, určitě nikomu nespravujte jeho peníze. Jak říkal bývalý stratég Morgan Stanley Barton Biggs: „Pokud jste býkem a mýlíte se, klienti na vás budou rozzlobeni. Pokud jste ale medvědem a zmýlíte se, pak vás vyhodí.“ A dost těžko můžete důvěryhodně hovořit o propadu trhu a dál držet dlouhé pozice. 


Čtěte více:

Akcie mohou být předražené a zároveň dál hezky růst
9.7.2017 8:43
Americké akcie se posouvají na nová maxima a mezitím nabírá na intenzi...
El-Erian: Ceny akcií zatím táhla nahoru hlavně likvidita, druhá polovina roku přinese změnu
7.7.2017 10:17
Investoři mají za sebou velmi dobrou první polovinu letošního roku, uv...
Hodně výjimečná diskontní akcie
6.7.2017 17:29
Téma „levných“ akcií bych tento týden rád uzavřel pohledem na společno...
CETV (+8 %) se zbavuje dvou televizních stanic v Chorvatsku a Slovinsku
10.7.2017 8:58
Central European Media Enterprises se zbavuje části svých aktivit v Ch...
Trhy zahájí pozitivně, naznačují futures. CETV prodává vysílání v Chorvatsku a Slovinsku
10.7.2017 8:54
Investoři jsou v úvodu týdne pozitivně naladěni, naznačují futures pro...
Elon Musk ukázal nový Model 3. První auta Tesla dodá ještě v červenci
10.7.2017 9:47
První sedan elektromobilu Model 3 americké automobilky Tesla sjel o ví...

Váš názor
  • Konečně fundovaná legrace
    14.7.2017 8:21

    Milá redakce, jsem ti vděčný za koneně fundovaný a vtipný článek. Doposud jsem se tady setkával pouze s humorem nechtěným, třeba od výborně placeného nobelisty Krugmana. Jen houšť!
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board
16:00USA - Prodeje nových domů