Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Hodně výjimečná diskontní akcie

Hodně výjimečná diskontní akcie

06.07.2017 17:29

Téma „levných“ akcií bych tento týden rád uzavřel pohledem na společnost jménem Wabash. I u ní investoři jistě mudrují nad tím, zda je levná pouze na první pohled – její PE, či jiný násobek jsou nízko relativně k historii a/nebo zbytku akciového pelotonu. Nebo zda je levná i s ohledem na to, jak vypadá její fundament. Tedy jak vypadá její současná a očekávaná schopnost generovat svým akcionářům hotovost a i její riziko. Pak by šlo o skutečnou slevu a zejména hodnotovým investorům by se na tento titul mohly dělat chutě.

Akcie tohoto výrobce široké škály návěsů a přívěsů do října minulého roku investorům dělaly spíše vrásky, ale konec roku to vše změnil. Rok 2017 už je opět ve znamení vysoké volatility. Evidentně tedy nic pro ty, kteří nemají rádi adrenalin:

disc

Zdroj: Financial Times


Tyler Crowe na Fool.com tvrdí, že Wabash by měl budit pozornost investorů kvůli novému dlouhodobému plánu jeho managementu. Podle něj by firma měla do roku 2020 znatelně zvedat své tržby a generovat více než 20 % návratnost investovaného kapitálu. Což je dobře promyšlená kombinace, protože by měla mimo jiné bránit tomu, že tržby budou zvedány za každou cenu. Takový pokrok by měl podle plánu být tažen zejména tím, že firma se více zaměří na návěsy pro přepravu tekutých materiálů.

Wabash se nyní obchoduje s poměrem EBITDA kolem 5,9, jeho PE je na hodnotě 12,9. Nejde tedy vyloženě o výprodej, ale vysoké tyto násobky (relativně ke zbytku trhu) určitě nejsou. Pohled na konsenzus na FT ukazuje, že analytická obec alespoň prozatím popsaný plán růstu nereflektuje – podle analytiků by tržby v roce 2017 měly klesat a to samé platí pro rok 2018. 

Nebezpečí obratu cyklu

Pesimisté by mohli poukazovat na to, že americký hospodářský cyklus se pravděpodobně blíží svému vrcholu. U cyklických akcií, jakou Wabash bezesporu je (například beta je na hodnotě 1,8), bychom tedy měli být hodně opatrní. Na obrat v cyklu směrem k útlumu totiž obvykle reagují velmi citlivě a těžko předpokládat, že u firmy úzce spojené s velmi cyklickou dopravou, tomu bude jinak. Možná to je hlavní důvod pro popsané neradostné očekávání analytiků týkající se tržeb.

Dilema, zda vsadit na ambice managementu, či naopak na cyklické síly, za investora/čtenáře nevyřeším. Rád bych ale poukázal na to, že Wabash je ve své „váhové kategorii“ výjimečnou dojnou kravkou. V roce 2015 na provozním toku hotovosti vydělal 132 milionů dolarů, v roce 2016 i přes pokles tržeb 180 milionů dolarů (a jen částečnou příčinou byl pracovní kapitál). Po investicích pak loni firmě zbylo téměř 160 milionů dolarů (loni asi 100 milionů dolarů). A to není vše. Firma nevyplácí dividendy, odkupy dosáhly jen 75 milionů dolarů. Rozvaha je pak hodně, hodně silná.  

Celková situace je tedy podle mne dána jedním špatným a dvěma dobrými scénáři: Ten špatný spočívá v tom, že firma své obrovské rezervy promrhá v neúspěšné snaze o zvýšení tržeb. První dobrý scénář je pak naznačen výše: Zdroje půjdou na nové ziskové investice. A pak je tu také možnost, že investice nakonec nedosáhnout plánované velikosti a efektu a firma se nakonec vydá směrem mnohem větší dividendové výplaty hotovosti akcionářům. I na to trh obvykle slyší.

 

Čtěte více:

Začalo další utracení akciového býka centrálními bankami?
30.06.2017 19:11
Říká se, že je to čínské přání, respektive kletba, ale ve skutečnosti...
Množí se známky návratu do první poloviny roku 2016. Jak investičně reagovat?
03.07.2017 18:12
Významné centrální banky podle všeho stále věří v úspěšnou reflaci eko...
Co ukazuje pohled na nejlevnější akcie na trhu
04.07.2017 18:21
Akcie v takzvané skupině FAANG si letos užívají dalších týdnů a měsíců...
Dají se na trhu ještě najít levné akcie? Možná tato trojka
05.07.2017 17:57
Najít levné akcie není problém. Tedy pokud hovoříme o levnosti, která ...

Váš názor
  •  
    07.07.2017 12:53

    Wabash dividendu vyplácí - 0,06 centu na akcii. Článek, stejně jako ten předešlý, je opsán z Fool.com i s chybami. Pan Soustružník by se měl uvádět jako překladatel, nikoli jako autor.
    Dan
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - Empire State Manufacturing index