Investoři mají za sebou velmi dobrou první polovinu letošního roku, uvedl ve svém sloupku pro Bloomberg ekonom a bývalý šéf PIMCO Mohamed El-Erian. Na řadě trhů bylo dosaženo nových maxim, volatilita se drží nízko a investoři se tak těší ziskům spojeným s pocitem bezpečí. Dosavadní rally byla rozšířena po celém světě. Podle dat Wall Street Journal rostlo 26 z 30 největších akciových trhů na světě, výjimkou byly pouze Kanada, Čína, Izrael a Rusko. V rámci indexu S&P si zisky připsalo 9 z 11 sektorů.
Na počátku roku byla tahounem rally zejména naděje na velkou změnu v americké ekonomické politice, která by zvýšila ekonomický růst a ziskovost obchodovaných společností. Nová vláda se ale rozhodla nejdříve prosadit reformu ve zdravotnictví a s tím spojené problémy odsunuly daňovou reformu a vyšší investice do infrastruktury na druhou kolej. Měkká data se sice zlepšila, ale tvrdým ekonomickým datům se nepodařilo je následovat. Trhům však začalo pomáhat globální ekonomické oživení a pokračující injekce likvidity ze strany některých významných centrálních bank.
Právě nabídka likvidity byla v první polovině roku pro trhy nakonec rozhodující. Vyvážila problémy v oblasti politiky v USA i geopolitiky ve světě. Zdroje likvidity můžeme nalézt tři. Prvním z nich jsou vysoké zisky korporátního sektoru, které umožňují pokračující masivní odkupy akcií a výplatu dividend. Pokračující příjmová nerovnost také stále znamená, že velká část příjmů teče směrem k bohatým domácnostem, které mají větší sklon k investicím než domácnosti s příjmy nižšími. A pokračuje i značně stimulační politika centrálních bank včetně mohutných nákupů aktiv ze strany Bank of Japan a ECB.
Některé tržní signály ale ukazují, že důvěra v další pozitivní vývoj upadá. Snížily se výnosy amerických vládních dluhopisů, klesl jejich výnosový diferenciál k německým obligacím, zploštila se americká výnosová křivka. Dolar smazal povolební zisky, cena ropy klesla kvůli obavám z toho, že nabídka na trhu bude dál převyšovat poptávku. Tato vzniklá situace naznačuje, že míříme do zajímavé druhé poloviny roku. Bank of England, ECB a Fed se totiž ve druhé polovině roku budou snažit o velmi opatrné omezení jejich stimulační politiky. To bude na trzích, kde likvidita hraje stále podstatnou roli, velmi významným faktorem. Pohyb cen aktiv by tak měl být stále více ovlivňován zejména vládní politikou v Evropě a v USA a jejím dopadem na ekonomický růst.
Zdroj: Bloomberg