Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Ropa ovládá akcie firem, které jsou s ní spojeny. Změna přijde, až komodita zdraží

    Ropa ovládá akcie firem, které jsou s ní spojeny. Změna přijde, až komodita zdraží

    17.08.2017 10:37
    Autor: Pavel Daniel

    Energetické akcie na americkém akciovém trhu nyní opravdu předvádějí smutný příběh. Tento týden dokonce atakovaly 52týdenní minima. Výběry zisků si nevybírají typ energetické firmy. Klesají totiž nejen cenné papíry ropných gigantů jako Exxon Mobil, ale i akcie firem zaměřených na ropné služby jako Schlumberger nebo Halliburton. Ztráty zaznamenávají akcie průzkumných a produkčních firem jako Hess, Apache, Anadarko či Noble Energy. A k tomu je nutné připočítat propady akcií těžebních značek jako Ensco, Transocean, Rowan a Nabors.

    Co se děje? Může být za propady problém s nenaplněním odhadů vývoje ceny ropy, které nutí energetické společnosti snižovat hodnotu očekávaných příjmů z velkých ropných nalezišť? Zdá se, že ano. Podle komentáře zpravodajského serveru CNBC.com za všechno může ropa. Cena ropy je dnes klíčovým faktorem, který určuje vývoj tržní hodnoty uvedených společností. K pochopení příběhu se ale musíme vrátit na začátek roku 2017.

    Analytici tehdy s jistotou předpovídali, že do třetího čtvrtletí letošního roku bude cena ropy na hodnotě téměř 60 dolarů za barel. Trh byl ale zaplaven objemem ropy, které dovedly cenu černého zlata až ceně 45 - 50 dolarů a v polovině června se dokonce cena ropy snížila na 42 dolarů za barel. Pohled na vývoj ceny ropy a akcií dotčených firem naznačuje, že mezi nimi a vývojem ceny ropy nyní vládne úzká korelace. Odhady analytiků naznačovaly, že příjmy ropných firem měly letos silně růst a akcie těchto firem, zastoupených v indexu S&P 500 měly růst indexu podpořit. Skutečnost je ale jiná – cena ropy, která je značně pod očekáváním nutí doslova agresivně snižovat odhady příjmů ropných společností za třetí čtvrtletí.

    Ještě na začátku dubna se předpokládalo, že díky vývoji ceny ropy budou tržby energetických seskupení vykazovat za čtvrtletí končící 30. zářím (3. čtvrtletí) meziroční nárůsty až o 222 procent. A dnes? Očekávání se snížila na 132 procent. CNBC z toho dovozuje, že investoři mají nyní s akciemi společností tohoto segmentu dva problémy: Jednak, navzdory cenovým poklesům stále neexistuje přesvědčivé ocenění pro ropné společnosti, protože nikdo neví, jestli cena ropy vyrazí vzhůru nebo dolů. A za druhé – chybí silný příběh k nákupu, který by investor motivoval. „Čím chcete zaujmout, když hodnota akcií energetických firem je na nových minimech?“ ptá se komentář CNBC.com.

    A ještě jedna důležitá otázka visí ve vzduchu: „Proč je velkým investorům, jako jsou hedge fondy či velcí správci aktiv, jedno, že ceny akcií zmíněných firem jsou deprimované? Navíc, když mnozí ekonomové tvrdí, že kvůli těžbě komodit z břidlice se setrvale snižuje ceny ropy a zemního plynu?“ To je otázka, na kterou musejí odpovědět ropní býci, dodává CNBC.com.

     
     
     

    Čtěte více:

    Evropa druhý den ztrácí, Aegon po výsledcích +9 %
    10.08.2017 11:09
    V červených číslech vstoupily do dnešního dne evropské akciové trhy, ...
    OPEC chrlí dál ropu přes limit. Produkce roste třetí měsíc v řadě
    10.08.2017 14:43
    Těžba ropy v rámci Organizaci zemí vyvážejících ropu se v červenci dá...
    Evropa třetí den v řadě ztrácí, pod tlakem komoditní tituly (-3,1 %)
    11.08.2017 11:05
    Evropské akciové trhy vstoupily do dnešního dne po vzoru asijských a a...
    Evropa po třech dnech roste, RWE po výsledcích +1,6 %
    14.08.2017 11:28
    Evropské akciové trhy zahájily týden v zelených číslech, když se aktuá...
    Hlad po růstu pokračuje. Trhy v Evropě v úvodu zamíří vzhůru
    15.08.2017 8:47
    Včerejší trhy byly velice silné a ve stejném duchu se ponese nejméně d...
    Vzhůru míří Evropa. Dolů ropa a komoditní akcie. K+S -5 %
    15.08.2017 11:05
    Západoevropské akciové indexy se pohybují v zelených číslech, posilují...
    Evropa třetí den roste, Fiat Chrysler +4 %
    16.08.2017 10:53
    Evropské akciové trhy zahájily dnešní obchodní den v kladném teritori...
    Evropský růst šlape na plyn, Česko je třetí nejrychlejší
    16.08.2017 11:43
    Růst v Evropské unii i v eurozóně ve druhém kvartále zrychlil. Ekonomi...

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    05.08.2026
    6:06Fed mlčí, trh utahuje podmínky. Nejistota zdražuje kapitál pro firmy i spotřebitele  
    04.08.2026
    17:02Definitivní proražení stoletého trendu?
    15:20Spotify ve duhém kvartále neoslnilo. Slabší výhled tlačí akcie o 4 % níže
    14:34McDonald's zvýšil zisk, Američané ale ztrácejí chuť utrácet
    13:52Palantir zasadil medvědům těžkou ránu. Své tržby meziročně téměř zdvojnásobil  
    12:35Lufthansa zhoršila výhled a akcie prudce padají. Náklady na palivo začínají tvrdě dopadat na aerolinky
    11:46Techy fungují, ropa moc nezlobí a výsledky trhům svědčí  
    10:50Evropské akcie těží z nečekaně silných výsledků. A je tu prostor pro ještě další růst  
    10:35CSG posiluje výrobu munice. V Německu investuje miliardy do strategických surovin pro evropskou obranu
    9:10Rozbřesk: Komunikační revoluce Fedu začíná být nebezpečnou hrou s ohněm
    8:53Palantir září díky AI, Lufthansa doplácí na drahá paliva a Evropu mezitím ochromuje historické sucho  
    6:01Zitron: Celé odvětví datových center je těžce závislé na OpenAI a ta zase na externím přísunu kapitálu
    03.08.2026
    22:00Americké trhy se vrací do optimistické nálady  
    17:13Od SSSR přes Brazílii, Japonsko po Čínu. Nebo i USA?
    15:54PODCAST Týdenní výhled: V centru pozornosti AMD a Palantir  
    15:18Korejský výprodej slábne. Investoři AI akciím věří dál, problémem byla hlavně finanční páka  
    14:28TotalEnergies kupuje od Shellu evropské portfolio a navazuje na partnerství s EPH
    12:09Warshovo „ticho“. Je ještě brzy říkat, že se trhům stýská po Powellovi?
    11:02Český průmysl dál roste, tempo oživení však v létě zpomalilo
    10:31Rozvíjející se trhy čelí zkoušce. AI, drahá ropa a vyšší sazby vytvářejí nebezpečnou kombinaci  

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    9:00CZ - CPI, y/y
    9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y
    14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
    16:00USA - Index ISM ve službách