Růst v Evropské unii i v eurozóně ve druhém kvartále zrychlil. Ekonomika rostla o 0,6 % mezikvartálně, což vyhnalo meziroční dynamiku ke 2,2 % v eurozóně ke 2,3 % v Evropské unii. Výborně se daří Česku, které v druhém kvartále zrychlilo na 4,5 % a je po Rumunsku a Polsku třetí nejrychleji rostoucí ekonomikou v Evropě.
I když ještě neznáme detailní strukturu růstu za celou unii, je pravděpodobné, že za dobrým výkonem bude zejména domácí poptávka vezoucí se na výrazném vylepšení nálady na pracovním trhu. Počet nezaměstnaných klesá nepřetržitě od roku 2013. V posledním roce ale vidíme, že se snižuje napříč celou unií, včetně zemí jako je Řecko. Tempo poklesu nezaměstnaných tak zrychlilo a za poslední rok se jejich počet snížil o více než 1,5 milionu (o více než 10 %).

Mezi jednotlivými členskými zeměmi sice zůstávají velké rozdíly, ale zdá se, že v tuto chvíli alespoň nijak citelně nenarůstají. Naopak příjemně překvapilo výrazné zrychlení Francie (1,8 %) a relativně slušný růst Itálie (1,5 %)
Předstihové ukazatele vyznívají pozitivně a v tuto chvíli proto počítáme s pokračujícím svižným růstem eurozóny i ve druhé polovině roku - za celý rok by se pak mohl růst pohybovat okolo 2,2 %.
Na trzích by dnešní dobrá čísla neměla vzbudit výraznější rozruch, protože s nimi již značná část investorů počítala. Na druhou stranu ale jednoznačně potvrzují, že ECB bude muset na podzim přepsat svoji prognózu opět směrem vzhůru. Debaty nad koncem měnové expanze tak mohou být brzy ve hře. Stejně tak ČNB ve světle dnešních silných čísel může nakonec zvažovat agresivnější utahování měnové politiky a další růst sazeb ještě v tomto roce.