Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Akcie polských utilit míří prudce nahoru. Příležitost k prodeji?

Akcie polských utilit míří prudce nahoru. Příležitost k prodeji?

16.08.2017 14:55
Autor: Redakce, Patria.cz

Akcie polských utilit dnes výrazně rostou, přírůstky dosahují až 3,5 procenta. Prezident Andrzej Duda podepsal zákon, který má snížit náklady u dlouhodobých kontraktů na elektrickou energii z obnovitelných zdrojů. Akcie Energa na varšavské burze rostou o 3,5 procenta. Utilita Polska Grupa Energetyczna (PGE) přidává 3,3 procenta, Enea 2,36 procenta a Tauron 1,08 procenta.

Vedení Energy odhaduje pozitivní dopad novely zákona o obnovitelných zdrojích pro příští rok na zhruba 150 milionů PLN. Bylo by to zhruba 7,5 procenta předpokládaného letošního provozního zisku před úroky a amortizací EBITDA.

Návrh zákona už 20. července schválil polský parlament. V polských médiích se spekulovalo, že prezident by ho na poslední chvíli mohl ještě vetovat. Další solidní růst utilit je přesto poněkud překvapivý, říká hlavní analytik Patria Finance Tomáš Sýkora.

Akcie Energa, která vyrábí zhruba 40 procent elektrické energie z obnovitelných zdrojů, stouply od začátku července o 27 procent. Akcie PGE, která je výrobě zelené energie vystavena podstatně méně než Energa, přidaly 15 procent a akcie ENEA 17 procent. Jinou výrazně příznivou informaci než novelizaci zákona jsme přitom nepozorovali, říká Sýkora.

„Dnešní růst proto považujeme za dobrou příležitost k prodeji na krátko nebo ještě lépe k uzamčení zisků u polských utilit, a to i navzdory příznivým zprávám,“ komentuje také vývoj Sýkora.

Vývoj akcií Energa za posledních pět obchodních dní (v úterý se v Polsku neobchodovalo):

energa  

Zdroje: Patria. cz

 
 
 

Čtěte více:

Upřesní ČEZ svůj letošní cíl čistého zisku? Odhad výsledků za první čtvrtletí
10.05.2017 20:10
Energetika ČEZ zveřejní svá čísla za první letošní čtvrtletí ve čtvrte...
Parlamentní volby a tuzemské akcie: Předvolební průzkumy v ČEZu radost jistě nedělají
07.07.2017 12:05
Poslední průzkumy před říjnovými parlamentními volbami zatím ukazují n...
Cíl ČEZ pro letošní zisk zvýšen na 19 miliard (komentář analytika k výsledkům)
08.08.2017 12:18
ČEZ zveřejnil svá čísla za letošní druhé čtvrtletí dnes před zahájením...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
06.05.2025
11:25Damodaran: Investoři dopad cel na Apple přeceňují a nedoceňují jeho schopnost adaptovat se
11:21Čínské firmy obcházejí americká cla manipulací s fakturami, upozornil FT
11:04Výsledky FIXED: Obrat loni narostl o 5,4 pct, ale na půlmiliardový cíl nedosáhl
10:53Kam dál po strmém růstu? Akcie v Evropě míří dolů, americké futures také  
10:50Šindel: Dubnová inflace výrazně zpomalila, ovšem při stále silném růstu jádrové inflace
10:27Soudní pře kolem jaderného tendru: Nabídka KHNP je ve všech parametrech výhodnější, ať EDF zveřejní svou
9:19Rozbřesk: Fed půjde od zápasu k zápasu, aneb tvrdá americká data nejsou tak zlá
8:54Merz přichází na německou scénu, Fordu klesne zisk kvůli clům, americký berňák nestíhá a futures jsou smíšené  
6:09Trump jako budíček pro Evropu? Podcast MakroMixér s Alexandrem Hobzou, který se podílel na vzniku Draghiho zprávy
05.05.2025
17:41Setkání s analytikem a makléřem Patrie již zítra v Českých Budějovicích
17:32Firmy se cel nebojí? Průzkumy ISM za duben nedopadly špatně  
16:38Burza v USA otevírá v červeném. V Evropě roste DAX a z titulů Erste po oznámení akvizice  
14:53Obchodní chaos. Trumpovo eso v rukávu, Powellova noční můra
13:07Týdenní výhled: Fed sazby nezmění, ČNB nejspíš ano. Z našich tipů reportují AMD, PLTR, UBER nebo MELI  
12:32Evropské akcie začínají týden smíšeně. Zlato se opět zvedá  
11:50ČEB, a.s.: Informace o výplatě výnosu s rozhodným dnem 4. května 2025
11:39Legendární investor Warren Buffett míří do penze. Nahradí ho Greg Abel
11:32Květnová důvěra investorů se v eurozóně zotavila po dubnových obavách o dopadech cel
11:22Hledá se nový šéf Tesly? Změnil by výrazně atraktivitu akcií?
10:38Výrobce bezpilotních letadel Primoco UAV SE oznámil výsledek prvního čtvrtletí. Čeká vytěžení certifikace dle standardů NATO do hospodaření

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - CPI, y/y