Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Jednoduchý návod, jak pracovat se zaměstnanci vaší firmy

    Jednoduchý návod, jak pracovat se zaměstnanci vaší firmy

    03.10.2017 17:26
    Autor: Redakce, Patria.cz

    Je lepší zaměstnance motivovat možnou odměnou, nebo naopak trestem? Při hledání odpovědi na tuto otázku poukazuje Tali Sharot z University College London stránkách Harvard Business review na studii provedenou v jedné nemocnici v New Yorku. Cílem jejího managementu bylo přimět zaměstnance k častějšímu mytí rukou, což je extrémně důležité pro prevenci rozšíření řady chorob. Co studie ukázala?

    Vedení nemocnice se zprvu snažilo dosáhnout uvedeného cíle osvětou včetně mnoha varování umístěných po budově nemocnice. Jenže kamery umístěné u umyvadel stále ukazovaly, že po návštěvě místností pacientů a před vstupem do nich si ruce myje jen asi 10 % zaměstnanců. Ti přitom byli o kamerách informováni. Management tedy zkusil něco jiného: Po umytí rukou byl zaměstnanec elektronickým systémem pochválen a zároveň byl jeho úkon započítán do celkového hodnocení dodržování hygieny v jeho skupině. Výsledky byly ohromující: Ruce si začalo mít 90 % zaměstnanců a celý systém byl zaveden i v další části nemocnice.

    Tento pokus nám ukazuje několik věcí, které jdou daleko za hranice mytí rukou. Z pokusu je zřejmé, že strategie zaměřená na pozitivní zpětnou vazbu přinesla mnohem větší úspěch. Pokaždé, když si zaměstnanci umyli ruce, dostalo se jim okamžité pozitivní odezvy. Ta podle výzkumů vyvolává pozitivní reakci našeho mozku a posiluje se reakční vazba, která k danému úkonu vedla. To znamená, že se zvyšuje pravděpodobnost stejného chování v budoucnu.

    Aktivní přístup

    Proč by ale prostá pochvala měla mít větší dopad na naše chování než například faktická hrozba šíření nemocí? Neurověda potvrzuje, že pokud chceme někoho motivovat k nějakému činu (například přimět zaměstnance k tomu, aby odpracovali více hodin), jsou odměny často efektivnější než tresty. Opak ale platí v případě, že někoho chceme od nějakého činu odradit. Tedy například od toho, aby někdo prozrazoval nějaké informace. V takovém případě je efektivnější trest. Co je důvodem?

    Jestliže v životě chceme něco získat, obvykle to od nás vyžaduje aktivní přístup. Může se to týkat zamilovaného člověka, kariérního postupu či nějaké sladkosti. Náš mozek je tak nastaven odpovídajícím způsobem – nejlepší způsob, jak něčeho dosáhnout, je jednat. Pokud očekáváme něco dobrého, mozek vyšle signál „do toho“. Chceme-li se naopak něčemu vyhnout, obvykle stačí, abychom se vyvarovali nějakého kroku. Příkladem může být jed, hluboká a nebezpečná voda či podezřelí lidé. I když existují výjimky, mozek většinou v takovém případě reaguje způsobem, který nám brání provést nějakou aktivitu.

    Tímto mechanismem se dá vysvětlit, proč zaměstnanci nemocnice reagovali mnohem citlivěji na kladný impuls než na hrozbu šíření nemoci v případě, že od nich bylo třeba aktivního činu. Podobné závěry přináší i náš jednoduchý pokus: Po dobrovolnících jsme chtěli, aby zmáčkli tlačítko, a to ve dvou případech. V prvním případě dostali za zmáčknutí finanční odměnu, ve druhém byli za nezmáčknutí trestáni tím, že utrpěli finanční ztrátu. I zde se ukázalo, že lepší motivací k aktivnímu kroku (zmáčknutí tlačítka) je pozitivní přístup, ne hrozba. Mačkání tlačítka bylo totiž rychlejší v prvním případě.

    Pozitivní očekávání

    Při aplikacích podobných závěrů do praxe je třeba opatrnosti. Přesto se však zdá, že ve snaze dosáhnout nějaké aktivní činnosti u svých zaměstnanců je lepší vytváření pozitivních očekávání, ne použití hrozeb, jako je snížení platu. Hrozby mohou navíc vést až k tomu, že lidé rezignují a snahu úplně vzdají. Dokonce se ukazuje, že když lidé dostanou malé částky peněz za cvičení nebo zdravé stravování, jde o efektivnější přístup, než když jsou varováni před důsledky obezity a nemocí. 


    Čtěte více:

    Je už americká ekonomika ve stavu plné zaměstnanosti?
    22.06.2017 16:23
    Nezaměstnanost v americké ekonomice se už asi rok drží pod 5 % a podle...
    Elektromobilita a obnovitelné zdroje povedou k prudkému růstu poptávky po bateriích. Vyvolá to lithiovou a kobaltovou horečku?
    01.10.2017 8:33
    Čína se nedávno přidala k Velké Británii, Francii, Indii a Norsku tím...
    Dolar a švýcarský frank ztratily pozici bezpečných měn. Co je nahradilo?
    30.09.2017 15:34
    Poptávka po takzvaných bezpečných měnách roste zejména v období, kdy s...
    Nezaměstnaných v Německu je nejméně od roku 1990
    29.09.2017 11:12
    Míra nezaměstnanosti v Německu v září překvapivě klesla na 5,6 procen...

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    02.08.2026
    9:13Víkendář: Jaká je skutečná dluhová zátěž a co s ní udělalo pár posledních let?
    01.08.2026
    9:09Víkendář: Nedostatek zaměstnanců není ve skutečnosti hrozbou, ale příležitostí
    31.07.2026
    17:30Co nyní říkají o americkém trhu jeho „skutečné“ valuace?
    15:55Fidelity: Volatilita a pesimismus vytváří příležitosti. Favority jsou měď, uran, hliník i drahé kovy
    14:33Eurozóna na pozitivní vlně, podnikatelský sentiment signalizuje dobrý vstup do třetího kvartálu
    14:08Perly týdne: Vy si bojujte, my vyhrajeme
    14:00Tatry mountain resorts, a.s.: Pololetní zpráva 2025/2026
    12:28Apple hlásí rekordní červnový kvartál. Investory ale zklamal výhled
    12:09Dluhy domácností v ČR u bank v červnu stouply o 26,5 miliard na 2,72 bilionu Kč
    11:36Inflace v eurozóně v červenci vzrostla na 2,9 procenta, uvedl v odhadu Eurostat
    11:24Po depresi mánie. Polovodiče otočily a dnešní pokračování růstu podpoří Amazon  
    10:26AI investor Leopold Aschenbrenner byl po výrazných ztrátách nucen uzavřít všechny své akciové pozice
    8:44Rozbřesk: Tokio už dávno není drahé. Praha už dávno není levná. A Švýcarsko je pořád Švýcarsko
    8:40Microsoft píše historii, Amazon překvapil cloudem a Apple zklamal službami  
    8:26Amazon obhájil miliardové sázky na AI. AWS výrazně zrychlilo a akcie prudce rostou
    8:15Apple výrazně překonal očekávání, investory ale zklamal růst služeb
    6:09Menší trpělivost s Teslou i s umělou inteligencí
    30.07.2026
    16:36PODCAST Traders Talk: Korekce na Wall Street nemusí být u konce. Meta vypadá zajímavě
    16:01Mag7 s valuacemi blízko celému trhu. PE informační šum vysoko
    15:36Americký spotřebitel se ve 2Q rozjel, celá ekonomika však zpomalila  

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data