Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Unipetrol více než zdvojnásobil zisk, akcie letos +88 %. Šéf počítá s růstem dividendy

Unipetrol více než zdvojnásobil zisk, akcie letos +88 %. Šéf počítá s růstem dividendy

19.10.2017 7:29, aktualizováno: 19.10. 12:14
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Největší česká rafinérská a petrochemická skupina Unipetrol zveřejnila hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí roku 2017. Ve třetím čtvrtletí vzrostly tržby Unipetrolu v meziročním srovnání o 7,8 miliard (+34 %) na hodnotu 31 mld. . Provozní zisk před úroky, daněmi, odpisy a amortizací (EBITDA LIFO) dosáhl výše 3,4 mld. , což představuje meziroční nárůst o bezmála 1,5 mld. (+77 %). Čistý zisk meziročně stoupl o 801 mil. (+111 %) na hodnotu 1,5 mld. . Analytik Patria Finance Onřej Koňák výsledky v první reakci hodnotí jako přesvědčivě nad konsensem trhu i Patrie na všech hlavních úrovních. Akcie Unipetrolu na pražské burze sílí až o dalších 1,7 % k 349 korunám.

„Dosáhli jsme rekordní historické úrovně 97 % využití kapacit našich rafinérií. Při stavbě našeho klíčového investičního projektu, nové polyetylenové jednotky, jsme náročnou instalací čtyřiceti velkokapacitních zásobníků překonali další významný milník,“ komentuje uplynulé čtvrtletí Andrzej Modrzejewski, generální ředitel a předseda představenstva společnosti Unipetrol

Sám Unipetrol v rámci výsledků kromě využití rafinérských kapacit vyzdvihuje zvýšení tržního podílu Benziny na 19,3 procenta či zmiňuje také nárůst tržní hodnoty akcií o 87,5 % za prvních devět měsíců roku 2017.

a

Segment downstream 

V rámci segmentu downstream, který se skládá z rafinérské a petrochemické části, vykázala skupina Unipetrol ve třetím čtvrtletí provozní zisk EBITDA LIFO ve výši 3,1 mld. , což je meziroční nárůst o 1,5 mld. (+92 %). Dosažené výsledky byly pozitivně ovlivněny stabilním provozem obou rafinerií a meziročním navýšením využití výrobních kapacit ze 48 % na 97 %. Díky tomu Unipetrol meziročně zvýšil objem zpracované ropy o 104 % na 2,1 mil. tun. Prodejní objemy rafinérských produktů meziročně vzrostly o 12 % na 1,8 mil tun. Etylenová jednotka byla využita na 85 %, což se projevilo ve výrazném nárůstu prodejních objemů petrochemických produktů, a to o 113 % na úroveň 525 tisíc tun. Z toho Spolana přispěla prodaným objemem ve výši 89 tisíc tun. Ve třetím čtvrtletí pokračovala výstavba nové polyetylenové jednotky PE3. Došlo k instalaci čtyřiceti velkoobjemových sil na skladování vysokohustotního polyetylenu, které jsou významnou součástí budovaného logistického terminálu, z něhož Unipetrol plánuje každoročně distribuovat až 270 000 tun polyetylenového granulátu. Stavba jednotky PE3 je dokončena ze 70 %, celkové dokončení se předpokládá na konci roku 2018.

Segment maloobchod

V maloobchodním segmentu skupina Unipetrol vykázala provozní zisk EBITDA LIFO ve výši 370 mil. . I přes snížení palivových marží došlo k jeho meziročnímu navýšení o 34 mil. (+10 %). Důvodem je pokračující všeobecně příznivá makroekonomická situace a zvýšený prodej pohonných hmot, zejména nového typu paliv EFECTA 95 a EFECTA Diesel. V nepalivové části těžil Unipetrol z dalšího rozvoje konceptu moderního občerstvení STOP CAFE. K úspěšným výsledkům přispělo také otevření devíti nových čerpacích stanic, které Unipetrol postupně přebírá od společnosti OMV. Dosud převzal 50 stanic a ke konci září evidoval ve své síti Benzina 396 čerpacích stanic. Nadále tím posílil vedoucí pozici značky Benzina na trhu čerpacích stanic v České republice a zvýšil její tržní podíl na 19,3 % (červenec 2017). 

Dividenda

Unipetrol očekává, že dividenda za letošek bude vyšší, než za loňský rok, kdy činila 8,3 Kč na akcii. Konkrétní výše závisí na akcionářích, kteří o ní rozhodnou na valné hromadě. Na dnešní tiskové konferenci to řekl generální ředitel Unipetrolu Andrzej Modrzejewski.

"Můžeme očekávat, že se dividenda zvýší, ale nemohu říct, o kolik. To rozhodnou akcionáři na valné hromadě, která se uskuteční v květnu nebo červnu příštího roku. Tam kolem toho určitě bude velmi tvrdá debata," uvedl Modrzejewski.

Zvýšení dividendy na akcii v případě, že cena akcií poroste, připustil už v červenci při prezentaci pololetních výsledků. "Ale závisí to na různých podmínkách, například na makroekonomickém prostředí," doplnil. Akcie Unipetrolu na pražské burze od začátku roku posílily zhruba o 85 procent na 352 korun.

Za loňský rok vyplatila firma na dividendách zhruba 1,5 miliardy korun. Menšinoví akcionáři požadovali vyšší dividendu. Například společnost Paulinino Limited chtěla 18,50 Kč na akcii, některé návrhy byly ještě vyšší.

Mateřská PKN Orlen

Největší polské rafinérské společnosti PKN Orlen stoupl ve třetím čtvrtletí čistý zisk o pět procent na 1,603 miliardy zlotých (9,7 miliardy Kč). Růst podpořilo vyšší využití kapacit po loňském uzavření rafinerií a vyšší objem prodeje. Výsledky však zaostaly za očekáváním analytiků. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnila společnost. PKN Orlen je vlastníkem českého petrochemického holdingu Unipetrol.

Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali ve třetím čtvrtletí zisk až dvě miliardy zlotých. Příjmy meziročně stouply o 17,3 procenta na 24,73 miliardy zlotých, rovněž však zaostaly za odhady analytiků. Objem prodeje se zvýšil o deset procent. Firma vyplatí na dividendách 1,3 miliardy zlotých, tedy tři zloté na akcii. To je nejvyšší dividenda, jakou kdy zatím PKN Orlen vyplatil akcionářům.

 
 
 
 

Čtěte více:

Investiční den s Patrií: Další třesk čekám z dluhového trhu, říká analytik Soták
17.10.2017 17:00
Skokový růst volných pracovních míst, růst mezd vysoko nad inflací, ...
3Q výsledky Unipetrolu: Další silný kvartál, podpořený maržemi (výhled analytika)
18.10.2017 13:24
Skupina Unipetrol tento čtvrtek 19. října před zahájením pražského obc...
Černí koně očima analytiků Patrie dnes bránili propadu pražské burzy
18.10.2017 17:28
Mírně ztrátové bylo středeční obchodování pro index pražské burzy PX ,...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
15.12.2025
18:05PODCAST Týdenní výhled: Trhliny v AI narativu, opožděná makrodata a zasedání centrálních bank  
17:46Wall Street kolísá, trhy čekají na klíčová data z USA  
17:23Ekonomika a zisky obchodovaných firem v příštím roce
15:50SAP, Klarna, Spotify: Analytici předpovídají v příštím roce silný růst
14:25JPMorgan: Dolar bude ovlivňovat „ne tak velká americká výjimečnost“
11:45Stříbro letos překonává i zlato. Příští rok může jeho jízda podle analytiků pokračovat
11:28Evropské akcie začínají týden růstem. Vedle AI se v příštích dnech vloží do hry makro  
10:00Revolucionář v robotických vysavačích iRobot vyhlásil bankrot
8:56Poslední celý obchodní týden roku pro akcie otevírají zisky futures a zlato u maxima. Otazníky nad AI a Santa rally  
8:47Rozbřesk: Nová vláda přebírá ekonomiku s nízkou inflací. Energie ji v lednu mohou stlačit ještě níže
6:01Investiční výhled 2026: Čína přispívá k růstu i rizikům  
14.12.2025
13:21BlackRock: Umělá inteligence přinese dezinflační tlaky, Fed by měl jít se sazbami dolů
9:33Víkendář: Místo centrální banky podřízené vládě je lepší to, co udělal Clinton v 90. letech
13.12.2025
14:29Trumpova politika a její skutečné plody
9:07Víkendář: Změní stablecoiny monetární prostředí a fungování centrálních bank?
12.12.2025
22:00Wall Street se propadla nejvíce za tři týdny; stačilo pár komentářů k AI  
17:36Třetí fáze akciového trhu: těšení se na přínosy nových technologií
16:04Apple vs. AI bublina. Proč investoři hledají útočiště u výrobce iPhonu?
14:04Českou ekonomiku zatím táhne spotřeba a investice, ale zpomalení je na obzoru
12:37Euforie nevydržela. Akcie Broadcomu po konferenčním hovoru klesají kvůli obavám o ziskovost v AI  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:50JP - Index podnikatelské aktivity Tankan
3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
3:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index