Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Energetické divizi Siemensu se nevedlo dobře. I tak ale firma zvýšila zisk o 10 procent (+komentář analytika)

Energetické divizi Siemensu se nevedlo dobře. I tak ale firma zvýšila zisk o 10 procent (+komentář analytika)

09.11.2017 11:30
Autor: Redakce, Patria.cz

Německý průmyslový koncern Siemens ohlásil za čtvrté čtvrtletí svého finančního roku navýšení čistého zisku o deset procent na 1,29 miliardy eur. O dvě procenta na 22,3 miliardy eur vzrostly firmě tržby, objem zakázek se zvýšil o 16 procent.

Podle hodnocení analytiků pomohly firmě k dobrým výsledkům mimo jiné i nižší náklady na propouštění zaměstnanců. Siemens počítá za celý finanční rok se zvýšením zisku až na 6,55 miliardy eur. Zisk na akcii firma odhaduje na 7,20 až 7,70 eura. V odhadu celoročního zisku ale nejsou započteny náklady na chystané propouštění zaměstnanců v energetické divizi. V loňském fiskálním roce Siemens vytvořil zisk téměř 6,1 miliardy eur.

Tržby německého koncernu narostly meziročně o 1,5 %, zatímco trh počítal s meziročním růstem o 4 %. „Jak postupujeme výsledovkou dolů, problémy se nám začínají hromadit,“ řekl ale k výsledkům Siemensu Ján Hladký, analytik Patria Finance. Provozní zisk (nebo-li v případě Siemens Profit Industrial Business) ve výši 2,2 mld. EUR značil totiž pokles o 10 % meziročně. Tržní predikce přitom udávaly 5% meziroční posílení.

„Kromě fiaska v divizi Power, jemuž se budeme věnovat níže, k tomu přispěly také odpisy zásob v divizi obnovitelných zdrojů,“ doplnil Ján Hladký. Provozní marže se meziročně zúžila o 120 bps na 9,7 %. Čistý zisk nakonec tahaly z problémů podle Jána Hladkého nejádrové aktivity, jako korporátní položky, aktivity spojené s nemovitým majetkem a příznivější daňové náklady. Ve výsledku tak čistý zisk narostl o 10 % meziročně na 1,3 mld. EUR, čímž výrazně zaostal za konsensem udávajícím 1,5 mld. EUR.

Podle Jána Hladkého tato špatná čísla jdou za divizí Power and Gas (říkal někdo General Electric?), jejíž tržby se meziročně propadly o 20 %. „Management hlásí pokles poptávky po velkých turbínách ve všech reportujících regionech. Zásah dostal samozřejmě také provozní zisk, který meziročně odepsal 40 procent také kvůli nevyužitým výrobním kapacitám a deflačním tlakům v sektoru,“ vysvětlil Ján Hladký. Negativní efekt byl podle něj ještě umocněn neobvykle vysokou srovnávací bází – provozní zisk ve 4QFY16 zahrnoval také bonus 70 mil. EUR (14 % provozního zisku) plynoucí z přecenění zásob. Ostatní divize si vedly relativně dobře, obzvláště pak Mobility (vlaky, metro, atd.), která k provoznímu zisku přihodila 9 %.

Joa Kaeser řekl, že Siemens čeká restrukturalizace, která se bude týkat hlavně energetické divize. Čeká se, že firma propustí tisíce zaměstnanců této divize, z nichž mnozí pracují ve východní části Německa. Zpravodajské agentury citovaly Kaeserovo vyjádření o tom, že to má na svědomí německá politická reprezentace, která podporuje přechod země k obnovitelným zdrojům.

„Rok 2018 by měl být sice problematický, ale v podstatě by měl kopírovat výsledky tohoto roku (možnost mírného pozitivního překvapení). Dividenda bude zvýšena o 0,1 EUR na 3,7 EUR, díky čemuž zůstává dividendový výnos na úrovni 3 % neohrožen. Ke všemu ho ještě podepírá téměř 5% výnos volného cashflow. Tímto chceme říct, že patálie Siemens můžou v lecčem připomínat problémy amerického General Electric, avšak situace německého konglomerátu není zdaleka tak dramatická,“ zhodnotil výsledky Ján Hladký. Podle něj tomuto názoru dává za pravdu vývoj akcií, které se po prvotním propadu vzpamatovávají a nyní se nacházejí o 1,5 % pod včerejší zavírací cenou.

 
 

Čtěte více:

Akcie polských utilit míří prudce nahoru. Příležitost k prodeji?
16.08.2017 14:55
Akcie polských utilit dnes výrazně rostou, přírůstky dosahují až 3,5 p...
Neměly by se na elektromobilitu připravovat hlavně elektrárny a přenosové soustavy?
09.10.2017 18:01
Velké ropné firmy neustále uvažují o tom, jak se vypořádat s možným vr...
Elektromobily na špinavé uhlí, nebo čistý vítr?
02.11.2017 6:10
Obnovitelné zdroje energie jsou povinně IN. Když Trump oznámil odstup ...
IEA: Slunce bylo loni nejrychleji rostoucí zdroj nové elektřiny
03.11.2017 14:48
Elektřina ze slunce byla loni z celosvětového měřítka nejrychleji rost...
Mírné zklamání na všech úrovních, trendy beze změny (Komenář analytika k výsledkům ČEZ)
07.11.2017 12:33
ČEZ dnes zveřejnil sadu svých čísel za (sezóně slabé) třetí čtvrtletí ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data