Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Perly týdne: Bitcoin bude zdaněn, největší společností na světě je VOC a Země je plochá

Perly týdne: Bitcoin bude zdaněn, největší společností na světě je VOC a Země je plochá

15.12.2017 16:51
Autor: Redakce, Patria.cz

Trhy, ekonomika, politika – země je plochá a bitcoin bude zdaněn

Země je plochá:
Země byla tisíckrát vyfotografována z vesmíru, ale tyto fotografie mohou být podle rostoucího počtu lití podvrhem. The Economist totiž poukazuje na to, jak v USA roste zájem o hnutí hlásající, že Země je ve skutečnosti plochá. Například v září Bobby Ray Simmons Jr., známý jako rapper B.o.B, odstartoval crowd-fundingovou kampaň, jejímž cílem je získat zdroje na stavbu satelitu. Ten by měl prý konečně zjistit, jak to s tvarem Země vlastně je.

The Economist poukazuje na to, že podobné konspirační teorie nejsou vždy neškodné. Příkladem jsou podle něj obavy z toho, že očkování může vyvolávat autismus, či pochyby, zda jsou globální klimatické změny dílem člověka. The Economist poukazuje i na to, že konspirační teorie většinou kvetou v diktátorských režimech, kde lidé automaticky předpokládají, že vláda lže. Obecněji pak značí na nedůvěru ve státní instituce.

Některé z podobných teorií přitom prostě nelze vyvrátit – vláda například nemůže objektivně dokázat, že někde v podzemí neuchovává mrtvá těla mimozemšťanů. The Economist ale tvrdí, že by přece jen pomohla větší otevřenost vlád na straně jedné a větší důraz na výuku analytického myšlení na školách na straně druhé. V následujícím grafu je modře vyznačen vývoj počtu vyhledávání výrazu Chemtrails na Googlu a oranžově množství vyhledávání výrazu „plochá Zem“.

001 

Uprchlíci zatím německou ekonomiku nezachraňují: Reuters informuje tento týden o tom, že v Německu si práci našlo jen 13 % uprchlíků, kteří do země přišli. Řada politiků a ekonomů přitom věřila, že právě uprchlíci budou řešením nedostatku pracovní síly. Od počátku roku jich do Německa dorazila 1,1 milionu, mnoho z nich uteklo před válkou a chudobou na blízkém Východě a v Africe.

Herbert Bruecker z IAB tvrdí, že asi polovina migrantů si podle dosavadních zkušeností po pěti letech života v Německu najde zaměstnání. Po deseti letech je to 60 % z nich a po 15 letech 70 %. Podle něj to bude pravděpodobně platit i o současných uprchlících a to zejména pokud se jim dostane pomoci od Němců a potřebného jazykového vzdělání. Dodal ale, že velká část z nich do Německa nepřišla primárně za prací a jsou v tomto ohledu hůře připraveni.

Překážkou jsou obvykle právě jazykové dovednosti, podle statistik nehovoří Německy při příchodu do země asi 90 % uprchlíků. Podle průzkumů souhlasí 96 % z nich s demokracií a 92 % se domnívá, že rovná práva mužů a žen jsou součástí demokracie.


Současný „mimořádný“ klid na trzích zase tak výjimečný není:
Bloomberg tento týden poukazuje na to, že akciové trhy si letos vedle dalšího růstu užívají i období nízké volatility. Jak ale ukazuje následující obrázek s plovoucí desetiletou směrodatnou odchylkou indexu S&P 500, z dlouhodobého pohledu se ani zdaleka nenacházíme v tom nejklidnějším období, i když jsme stále pod průměrem:

001 

Zdanit bitcoin: Podle WSJ se jihokorejská vláda snaží o omezení spekulací s bitcoinem, které jsou v její zemi značně rozšířené. V rámci těchto snah, které byly diskutovány na mimořádném zasedání vlády a regulačních úřadů, se uvažuje i o zdanění obchodů s touto měnou.


Byznys – historicky největší společnost na světě a destruktivní Facebook


Největší společnost všech dob: The Visual Capitalist přináší porovnání nejhodnotnějších firem historie. Z něj je zřejmé, že současní technologičtí giganti jsou pouhými trpaslíky ve srovnání se skutečnými velikány historie. Tím největším byla na vrcholu své slávy dosaženém během tulipánové mánie nizozemská Východoindická společnost. Její hodnota byla podle následujícího grafu stejná, jako hodnota současné první dvacítky dohromady:

001 

Pořadí největších titánů pak shrnuje následující obrázek: Po Východoindické společnosti v roce 1637 následuje Mississippi Company roku 1720 a Jihomořská společnost téhož roku. Do moderního věku nás posouvá až Aramco roku 2010 a hned za ním Petrochina. Z technologických společností najdeme až na sedmém místě Microsoft z roku 1999:

001 

Facebook ničí naší společnost: The Verge informuje o vystoupení, které měl bývalý vysoko postavený manažer Facebooku Chamath Palihapitiya na Stanfordu. Pokud bychom čekali, že firmu a sociální sítě obecně vychvaloval, mýlili bychom se. Tyto sítě podle něj vedou k destrukci fungování společnosti a lidé by je měli využívat mnohem méně, než činí. Podobným jazykem nedávno hovořil jiný bývalý manažer Facebooku Antonio García Martínez. Ten mimo jiné tvrdil, že firma lže o své schopnosti ovlivňovat jednotlivce s pomocí své klientské databáze. Palihapitiya říká, že sociální sítě nepřináší žádnou společenskou debatu a spolupráci, ale jen dezinformace a nepravdy. Za příklad tragického důsledku tohoto globálního problému dal květnový incident z Indie. Tam nepravdivé zprávy o únosech rozšířené na WhatsApp vedly ke zlynčování sedmi lidí.

Baterie za babku: Bloomberg přináší odhad vývoje nákladů spojených s vybudováním bateriových systémů. Ten zřejmě potěší všechny bateriové optimisty:

001

U nás doma: Bitcoin, byty a baterie

Češi a bitcoin: Ihned.cz tento týden informuje o tom, že „čeští podnikatelé vydělávají na boomu bitcoinů, sami si ale myslí, že se trh s kryptoměnou přehřívá“. Například pražská technologická firma General Bytes, která vyrábí automaty, v nichž se dají kupovat a směňovat virtuální měny, měla ještě v lednu sedm zaměstnanců a obrat za celý loňský rok dosáhl 17 milionů korun. Nyní pro ni pracuje lidí 17 a zakladatel Karel Kyjovský odhaduje, že k říjnu měla tržby ve výši 52 milionů korun. General Bytes jsou dvojkou na globálním trhu a potvrzuje, že i v Česku jsou ve vývoji technologií spojených s kryptoměnami společnosti patřící do světové špičky. Kyjovský patří k průkopníkům používání kryptoměn, nicméně patří k těm, kteří se domnívají, že hodnoty bitcoinu jsou nyní kvůli spekulantům už příliš vysoko.


Byty v Praze: Ihned.cz přináší tento týden i rozhovor s Petrem Benešem, který na počátku listopadu nastoupil na pozici ředitele developerské společnosti Geosan. Poptávku po nemovitostech v Praze si sice netroufá předvídat, ale podle něj „byty levnější rozhodně nebudou, stoupne poptávka po pronájmu a kvalitnějším bydlení“. Za významnou změnu v průběhu posledních dvou dekád Beneš považuje odchod zahraničních developerů, development proto začal být lokální záležitostí. Příčiny podle něj spočívají v potřebě znalosti místního trhu a v náročnosti českých legislativních procesů.


Dvojnásobná kapacita baterií: Věda a výzkum tvrdí, že „,možná jsme jen krůček od skokového zvýšení kapacity baterií v běžných zařízeních“. Dospěli bychom k tomu prý pouhou úpravou obvodů, což naznačuje projekt Jiřího Matyáše z Vysokého učení technického v Brně (VUT). Ten se díky své práci, která by mohla mít globální dopad, stal drtivým vítězem letošní soutěže IT SPY. Podstata jeho myšlenky spočítá v tom, že počítače v současné době fungují natolik přesně, až je to v některých případech zbytečné. Když záměrně povolíme určitou chybovost výpočtu, uživatel si toho nemá šanci všimnout, ale tento krok umožní šetřit výpočetní výkon, a tím i snižovat spotřebu. Reálně to může znamenat, že nové mobilní telefony budou mít se stejnými bateriemi dvojnásobnou výdrž.


Čtěte více:

Summers krotí optimismus: Jsme jen v přechodném ekonomickém opojení
15.12.2017 13:29
Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa je u moci zhruba rok. Z trh...
Ztrácí Putinomika na síle?
15.12.2017 10:37
Ruské ekonomice hrozí něco, co se za vlády prezidenta Vladimira Putina...
EIB poskytne fondu Inven Capital přes miliardu Kč na investice do inovací
15.12.2017 11:27
Evropská investiční banka (EIB) poskytne fondu Inven Capital, který je...
Přední ekonomové se dostali do neobvyklého sporu. Stojí za pozornost
15.12.2017 14:29
Rád bych dnes čtenářovu pozornost nasměroval na jeden neobvyklý ekonom...
BMW postaví u Sokolova testovací dráhu za 200 milionů eur
15.12.2017 12:10
Německá automobilka BMW začne u Sokolova nedaleko hraničního přechodu ...
ČEZ vede exkluzivní jednání o prodeji bulharských aktiv
15.12.2017 12:53
Energetická společnost ČEZ vede exkluzivní jednání s jedním zájemce o ...

Váš názor
  • Dvojnásobná kapacita? Asi ne.
    15.12.2017 17:18

    Další článek, kde autor demonstruje, že je totální technický analfabet a plete si pojmy s dojmy. S KAPACITOU baterie nemá daný nápad vůbec nic společného a ta zůstává zatím stejná. Zvýší se jen výdrž zařízení, protože se sníží spotřeba, takže zařízení s baterií se STEJNOU KAPACITOU vydrží třeba až 2x déle. Je to asi stejná hovadina, jako když řeknete, že máte plán jak lidem ZDVOJNÁSOBIT příjmy a to tím, že budou utrácet o polovinu méně, než doposud. Taky pěknej nesmysl, co?
    Hobbit
Aktuální komentáře
24.07.2024
22:01Hlavní zámořské indexy silně oslabovaly  
18:05Sazby v září o 25 bps dolů?
17:40Preview: MONETA pololetními výsledky potvrdí, že je na dobré cestě ke splnění ročního ziskového cíle  
16:57Akcie se propadají, Tesla udává směr. Nejde ale pouze o výsledky  
16:45BNP Paribas svými výsledky potvrdila, že funguje stabilně  
16:10ČEZ dnes zahájil jednání s KHNP o smlouvě na stavbu dvou reaktorů v Dukovanech
16:02Jak to bude s výplatou dividendy COLT CZ u klientů Patria Finance?
15:09Kearney: Ekonom středního proudu znervózní, když vláda začne rozhodovat o podpoře firem a odvětví
14:33IEA: Globální poptávka po uhlí zůstane letos i příští rok zhruba stejná
13:51Automobilka Aston Martin prohloubila pololetní ztrátu na 217 milionů liber
13:17Braňo Soták: První z velkých techů udal solidní tón, trhům to však aktuálně nemusí stačit. Alphabet masivně investuje do AI data center  
12:09Jakub Blaha: Hrubá marže Tesly dále klesá kvůli cenovým válkám  
11:55Průzkum: Dvě třetiny rodičů spoří svým dětem na budoucnost
11:13Výsledky tlačí akciové trhy dolů. Špatná byla i data  
11:03S&P Global: Růst podnikatelské aktivity v eurozóně se téměř zastavil
10:17Důvěra v ekonomiku ČR v červenci klesla, pesimističtí jsou spotřebitelé i firmy
9:43Průzkum: Růst spotřebitelské důvěry v Německu se obnovil, přispěl k tomu fotbal
9:42Italská UniCredit zvýšila zisk, dohodla se na převzetí firem Aion a Vodeno
9:23Rozbřesk: MNB srazila sazbu o očekávaných 25 bazických bodů
8:25Výsledky zveřejnily Alphabet s Teslou, Evropa zahájí obchodování negativně  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Acerinox SA (06/24 Q2, Bef-mkt)
AT&T Inc (06/24 Q2, Bef-mkt)
Boston Scientific Corp (06/24 Q2, Bef-mkt)
Carrefour SA (06/24 Q2, Aft-mkt)
Deutsche Bank AG (06/24 Q2, Bef-mkt)
Dr Ing hc F Porsche AG (06/24 Q2, Bef-mkt)
Edwards Lifesciences Corp (06/24 Q2, Aft-mkt)
Equinor ASA (06/24 Q2, Bef-mkt)
Fiserv Inc (06/24 Q2, Bef-mkt)
General Dynamics Corp (06/24 Q2, Bef-mkt)
Iberdrola SA (06/24 Q2, Bef-mkt)
Jeronimo Martins SGPS SA (06/24 Q2, Aft-mkt)
Kering SA (06/24 Q2, Aft-mkt)
KLA Corp (06/24 Q4, Aft-mkt)
Newmont Corp (06/24 Q2, Aft-mkt)
NextEra Energy Inc (06/24 Q2, Bef-mkt)
Otis Worldwide Corp (06/24 Q2, Bef-mkt)
QuantumScape Corp (06/24 Q2, Aft-mkt)
Repsol SA (06/24 Q2, Bef-mkt)
Thermo Fisher Scientific Inc (06/24 Q2, Bef-mkt)
Universal Music Group NV (06/24 Q2, Aft-mkt)
Waste Management Inc (06/24 Q2, Aft-mkt)
7:30Stora Enso Oyj (06/24 Q2)
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
13:00CME Group Inc (06/24 Q2)
13:30NextEra Energy Partners LP (06/24 Q2)
14:30USA - Bilance zahr. obchodu, předb., mld. USD
16:00USA - Prodeje nových domů
17:45Renault SA (06/24 Q2)
19:00Deutsche Boerse AG (06/24 Q2)
22:05Ford Motor Co (06/24 Q2)
22:05Whirlpool Corp (06/24 Q2)
22:10Chipotle Mexican Grill Inc (06/24 Q2)
22:30O'Reilly Automotive Inc (06/24 Q2)