Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Koruně chybí motivace a stát si potřebuje půjčit 352 miliard korun

Rozbřesk: Koruně chybí motivace a stát si potřebuje půjčit 352 miliard korun

27.12.2017 9:12
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Těsně před vánočními svátky konečně spatřila světlo světa tolik očekávaná Strategie financování a řízení státního dluhu ČR na rok 2018, podle které bude Ministerstvo financí ČR potřebovat v příštím roce sehnat na finančních trzích až 352 mld. korun. Tato úctyhodná částka má především pokrýt státní dluhopisy a pokladniční poukázky splatné právě v roce 2018, stejně jako vykrýt i plánovaný schodek rozpočtu ve výši -50 mld. korun.

Většinu peněz si chce MF obstarat na českém dluhopisovém trhu, konkrétně emisemi delších cenných papírů, nicméně připouští možnost vydání nového bondu na zahraničních trzích, pokud k tomu budou vhodné podmínky. Tedy srozumitelně, pokud bude zahraniční emise včetně nákladů na řízení měnového rizika výhodnější.

To není rozhodně až tak od věci, když vezmeme v úvahu, že se MF chce vlastně posunout k delšímu konci křivky a směřovat k prodloužení splatnosti státního dluhu. Zvlášť když stále deklaruje svůj střednědobý cíl pro průměrnou splatnost dluhu na šest let, zatímco na konci třetího čtvrtletí letošního roku se už snížila pod pět let.

V situaci, kdy dluhopisové výnosy na tuzemském trhu výrazně poskočily oproti době příjemným časům kurzového režimu, bude třeba počítat i s vyššími náklady takové politiky. Necelou polovinu státních dluhopisů však drží nerezidenti, pro které jsou prozatím vhodnou alternativou pro umístění jejich volných korun získaných mj. v době intervencí. Jenže tyto investory zřejmě spíše zajímají kratší papíry, které brzy maturují a dávají jim možnost volby odchodu z českého trhu třeba v době očekávaného konce evropského QE. Nemluvě o tom, že ČNB už 2x zvýšila svoji hlavní úrokovou sazbu a hovoří o dalším růstu sazeb, dokonce až na téměř tři procenta ve dvouletém horizontu, což dluhopisový trh rovněž nenechá netečným.

Nakonec je ovšem třeba dodat, že MF možná ani nebude potřebovat získat celých 352 mld. korun, pokud se bude hospodaření státního rozpočtu vyvíjet lépe, nebo pokud se mu podaří zapojit do financování potřeb státu v rámci státní pokladny ještě více subjektů. Takže určitou, a rozhodně ne mizivou flexibilitu má, nicméně je otázkou, jak se mu podaří poprat se s šestiletým střednědobým cílem splatnosti státního dluhu.


TRHY

CZK a dluhopisy

Do posledního týdne letošního roku koruna vstupuje docela slabá a její kurz se drží těsně pod hranicí 25,80 EUR/CZK. Od ČNB se jí příliš podpory nedostalo, když pro zvýšení úrokových sazeb hlasovali jen dva členové. Další zvýšení sazeb je ovšem pravděpodobné už v únoru, kdy bude mít bankovní rada k dispozici novou prognózu a především pak už bude jasnější, zda se naplňuje její scénář akcelerace mezd.

Zahraniční forex

Devizové trhy zasáhla sváteční atmosféra, což znamená nižší likviditu a nechuť zaujímat výraznější pozice. Eurodolar navíc mezi svátky nepotkají výraznější data (s jedinou výjimkou - německou inflací v pátek). Pokud se tedy např. v politice neodehraje něco neočekávaného, tak ve zbývajících dnech roku uvidíme jen minimální pohyby eurodolaru.

Zajímavostí ve střední Evropě je nicméně posilování forintu, které pozorujeme od posledního zasedání MNB minulé úterý. Maďarská centrální banka tentokrát již nenasadila další nestandardní opatření k uvolnění měnové politiky, což forintu viditelně prospívá.



Čtěte více:

Rozbřesk: Nadělí ČNB pod stromeček vyšší sazby?
21.12.2017 9:15
Bankovní rada ČNB v tuto chvíli zjevně není ve všem úplně za jedno. Vš...
Rozbřesk: ČNB ponechala sazby i svůj jestřábí tón beze změny
22.12.2017 9:21
Aktuální skóre: 5:2 pro zachování sazeb. Bankovní rada se na svém leto...
Investiční výhled Patria na 2018: Podpora z centrálních bank na ústupu?
27.12.2017 6:47
V úvahách o dalším vývoji trhů hraje pochopitelně významnou roli i měn...
Investiční výhled Patria na 2018: Akciové sektory. Kterým věnovat pozornost?
26.12.2017 7:48
Americká daňová reforma, potažmo monetární politika, diktuje do velké ...
Investiční výhled Patria na 2018: Amerika, nebo spíše Evropa?
25.12.2017 7:47
Jak si v nadcházejícím roce povedou akciové trhy v Evropě? Kdo kráčí v...
Výhled MF: Ekonomika příští rok zpomalí, mzdy dál porostou
27.12.2017 8:38
Růst české ekonomiky by měl příští rok zpomalit na 3,3 procenta z leto...

Váš názor
  • 350 Mldr půjčka
    27.12.2017 18:21

    To bude zajímavé poslouchat zdejší Patria ekonomy, co tu litujou tu zadluženou Mériku a poukazují na úspěchy ekonomie nezadluženého Ruska. Kam ted' - babo rad'. To nebude zase na ty slíbené důchody.
    ..
Aktuální komentáře
22.09.2025
8:52Futures ukazují v úvodu nového týdne opatrnost, ČNB zřejmě ve středu sazby nezmění  
8:28MakroMixér se sociologem Danielem Prokopem: Většina Čechů neví, jak daně fungují
21.09.2025
9:10Víkendář: Hodnota pravdy roste ve světě lží generovaných umělou inteligencí
20.09.2025
15:14Vytváří AI největší tlak na zaměstnanost u mladých lidí?
9:04Víkendář: Krugman o politice americké vlády a jejím dopadu na ekonomiku
19.09.2025
22:03Americké akcie mají za sebou silný týden  
17:46Akcie a peníze – americká a čínská verze
16:58Nové sankce EU proti Rusku: 118 lodí z ruské stínové flotily nebo banky
16:10Analytický radar: Colt sází na akvizice a míří k větší roli v obranném průmyslu
15:04Umělá inteligence a pracovní místa: „poslední“ slovo
14:30UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Oznámení výplaty úrokového výnosu z hypotečních zástavních listů (XS2541314584)
13:27Dohoda s Nvidií neřeší hlavní problém Intelu: ztrátovou Foundry Services
12:15Český zahraniční dluh ve stoupl o 69,6 mld. na 5,36 bilionu Kč
11:55Perly týdne: Fed měl snížit sazby o 75 bazických bodů?
11:04KKCG Financing a.s.: Pololetní finanční zpráva k 30.6.2025
10:56Gartner: Globální výdaje na AI se letos vyšplhají na téměř 1,5 bilionu dolarů
10:49Výnosy stoupají, akcie v Evropě také. Na programu jednání Trump - Si  
9:01BoJ mění směr: Prodej ETF značí konec jedné éry japonské měnové politiky
8:58Rozbřesk: Jestřábí ČNB a slabý dolar = nadále silná koruna
8:57Šéf KHNP rezignoval. Byl pod tlakem kvůli kritizované smlouvě s Westinghouse

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data