Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Optimismus i spokojenost podnikatelů v ČR lámou rekordy

Optimismus i spokojenost podnikatelů v ČR lámou rekordy

15.01.2018 10:51
Autor: Redakce, Patria.cz

Optimismus i spokojenost malých a středních firem a podnikatelů lámou rekordy. Index očekávání firem ve čtvrtém čtvrtletí 2017 vzrostl o 12,5 bodu na dosud nejvyšší hodnotu 41,6 bodu. S ekonomickým vývojem v ČR pak vyjádřily spokojenost tři čtvrtiny dotazovaných. Vyplývá to z pravidelného průzkumu ČSOB, který čtvrtletně zjišťuje náladu a plány sektoru SME v oblastech poptávky, investic a rozšiřování podnikání.

„Optimismus v sektoru malých a středních firem vyplývá z výborné celkové ekonomické situace v české ekonomice a hospodářské i finanční stability. Otázkou je, jak dlouho se podobnou náladu podaří udržet, poněvadž budeme svědky tlaku na marže českých podniků, které se budou snažit přilákat zaměstnance i s pomocí zvyšování mezd,“ uvedl Petr Manda, výkonný ředitel útvaru Firemního bankovnictví ČSOB.

Hned 56 procent zástupců malých nebo středních firem a živnostníků říká, že objem jejich investic za uplynulý rok byl vyšší než v roce předchozím. Mezičtvrtletně stoupl podíl podnikatelů vykazujících meziroční růst objemu investic o čtrnáct procentních bodů. Naproti tomu jen pětina oznámila meziroční investiční útlum. „Skutečnost, že více než polovina podnikatelů hlásí nárůst svých investic, je v období stále ještě výhodných úrokových sazeb velmi potěšující zprávou. Je ale nepochybné, že éra levných peněz směřuje ke konci,“ poukázal Petr Manda.

Zvýšení poptávky pro první čtvrtletí letošního roku predikuje polovina zástupců živnostníků a malých či středně velkých firem, což představuje nárůst o osm procentních bodů oproti předchozímu šetření. „Z historických dat vyplývá, že nejpesimističtější odhady objemu poptávky jsou nasbírány vždy ve čtvrtém kvartálu příslušného roku. Aktuální průzkum ukazuje porušení tohoto pravidelného cyklu, což koresponduje se zprávami o velmi dobrém stavu ekonomiky,“ doplnil Petr Manda.

Rozšířit podnikání podle průzkumu plánuje v horizontu jednoho roku čtvrtina oslovených podnikatelů a firem, což bylo mezikvartálně více o pět procentních bodů. Naproti tomu jen necelých pět procent podnikatelů uvažuje o omezení, přerušení nebo ukončení podnikání.


Index očekávání firem a jeho tři složky

A 

Se současnou ekonomickou situací jsou spokojeny tři čtvrtiny oslovených malých a středních živnostníků a zástupců firem, což je zatím nejvíce za dobu sledování. Takřka 15 procent z těchto podnikatelů je s ekonomickou situací ČR spokojena rozhodně. Spokojenost s ekonomickou situací v ČR mezikvartálně vzrostla o šest procentních bodů.

Zdroj: ČSOB

 
 

Čtěte více:

Víkendář: Jednoduchý strategický návod pro každého podnikatele
22.10.2017 9:22
Někdy se může zdát, že tradiční zákony podnikání už neplatí, protože s...
Na úvěrech je závislá více než čtvrtina firem a podnikatelů, vyplývá z analýzy ČSOB
28.11.2017 14:59
Více než čtvrtina malých a středních podnikatelů a firem používá pro s...
5 %. Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí rostla nejrychleji za dva roky
10.01.2018 9:22
Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí minulého roku vzrostla meziročně o...
Nákupní horečka pokračuje
11.01.2018 9:20
Jak ukazují listopadové údaje z maloobchodu, chuť spotřebitelů nakupov...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
06.05.2025
16:31Šok v Německu: Merz se napoprvé nestal kancléřem, parlament to napravil ještě dnes
16:09Palantir Technologies (Investiční tipy): Lídra indexu S&P 500 doběhla realita (-13 %)  
14:59Pokud jednání s USA selžou, EU zavede cla za 100 miliard eur
14:29Kdo je Buffettův nástupce? Nenápadný Kanaďan je součástí Berkshire již 25 let
13:12FLASH: Merz utrpěl šokující porážku. Nezískal potřebné množství hlasů ke zvolení kancléřem
12:27Podpis nových Dukovan musí čekat. EDF i KHNP chystají právní kroky
11:25Damodaran: Investoři dopad cel na Apple přeceňují a nedoceňují jeho schopnost adaptovat se
11:21Čínské firmy obcházejí americká cla manipulací s fakturami, upozornil FT
11:04Výsledky FIXED: Obrat loni narostl, ale na ambiciózní půlmiliardový cíl nedosáhl
10:53Kam dál po strmém růstu? Akcie v Evropě míří dolů, americké futures také  
10:50Šindel: Dubnová inflace výrazně zpomalila, ovšem při stále silném růstu jádrové inflace
10:27Soudní pře kolem jaderného tendru: Nabídka KHNP je ve všech parametrech výhodnější, ať EDF zveřejní svou
9:19Rozbřesk: Fed půjde od zápasu k zápasu, aneb tvrdá americká data nejsou tak zlá
8:54Merz přichází na německou scénu, Fordu klesne zisk kvůli clům, americký berňák nestíhá a futures jsou smíšené  
6:09Trump jako budíček pro Evropu? Podcast MakroMixér s Alexandrem Hobzou, který se podílel na vzniku Draghiho zprávy
05.05.2025
17:41Setkání s analytikem a makléřem Patrie již zítra v Českých Budějovicích
17:32Firmy se cel nebojí? Průzkumy ISM za duben nedopadly špatně  
16:38Burza v USA otevírá v červeném. V Evropě roste DAX a z titulů Erste po oznámení akvizice  
14:53Obchodní chaos. Trumpovo eso v rukávu, Powellova noční můra
13:07Týdenní výhled: Fed sazby nezmění, ČNB nejspíš ano. Z našich tipů reportují AMD, PLTR, UBER nebo MELI  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - CPI, y/y