Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Slovensko už ví, jak vypadá „likvidování novinářů“...

Víkendář: Slovensko už ví, jak vypadá „likvidování novinářů“...

03.03.2018 8:12
Autor: Redakce, Patria.cz

Ani během chaotických let po pádu komunismu, které se vyznačovaly jen mizernou vládou práva, nedošlo na Slovensku k vraždě novináře. Novináři čelili výhrůžkám i fyzickému násilí, ale nikdy nepřišla smrtící kulka tak, jako se to nyní stalo slovenskému novináři Jánu Kuciakovi a jeho přítelkyni Martině Kušnírové. Kanadský novinář Tom Nicholson na stránkách Politico prezentuje svůj pohled „zvenčí“.

„Ján byl talentovaný investigativní novinář, který se zaměřoval na podvody související s politikou. Poprvé jsme se setkali v roce 2012, když končil studia žurnalistiky na univerzitě v Nitře. Já sám jsem právě ztratil zaměstnání a byl jsem obžalován ve veřejností pozorně sledované kauze Gorila. Šlo o případ korupce politických špiček v zemi, který se táhl již od roku 2006,“ píše Nicholson.

Ján Nicholsonovi při prvním setkání řekl, že chce být novinářem přesně kvůli tomu, co dělá Kanaďan. Kauza Gorila pro něj byla důkazem, že podobná práce má smysl pro celou společnost. Korupce je přitom na Slovensku hluboce zakořeněna už od doby, kdy vláda kolaborující s nacisty odměňovala ty, kteří poskytli informace o Židech. Za komunismu se podobné chování podle Nicholsona také odměňovalo a s příchodem demokracie si dobře postavení jedinci zase přilepšili během privatizace.

„Ján byl příliš mladý na to, aby si pamatoval dobu Klondiku devadesátých let. Když se stal novinářem, stát už toho moc nevlastnil. Kriminálníky v té době lákaly zejména daňové podvody založené na vracení DPH těm, kteří ji údajně platili u zboží, které mělo být exportováno do jiných zemí EU. Tučným soustem byla i finanční pomoc z bohatších zemí EU,“ tvrdí Nicholson. S Jánem podle svých slov někdy pokrýval stejné kauzy, a proto spolu komunikovali. Pak se Kanaďan vrátil do vlasti, ale on i Ján nezávisle na sobě pracovali na případu podvodů s fondy z EU, ze kterých měli těžit někteří Italové žijící na Slovensku. „Slovenský organizovaný zločin si nikdy nevzal za svůj cíl novináře, ale italská mafie žádné podobné rozpaky nemá,“ tvrdí Nicholson.

Šéf slovenské policie Tibor Gašpar uvedl, že novinářova smrt pravděpodobně souvisí s jeho prací. Slovenský premiér Robert Fico nabídl 1 milion eur za informace vedoucí k dopadení vrahů. „Tajné služby už ale každopádně jména těch gangsterů mají. Já sám i Ján jsme pracovali s uniklými dokumenty tajných služeb,“ tvrdí Nicholson. A poukazuje také na to, že „nejnebezpečnější část práce investigativního žurnalisty přichází vždy těsně před zveřejněním“.

Zdroj: Politico

 

Čtěte více:

Perly týdne: Československo bez vlády, ale s více autisty. Možná pomůže AI terapie
27.10.2017 18:28
Trhy, ekonomika, politika Japonským akciím na počátku týdne prospělo ...
Růst zadlužení slovenských domácností je velkým rizikem, varuje centrální banka
28.11.2017 14:26
Zadluženost domácností na Slovensku s ohledem na velikost ekonomiky do...
Stíhání Babiše a Faltýnka v kauze Čapí hnízdo může pokračovat. Babiš: Je to objednávka mafie
19.01.2018 14:04
Policie bude moci pokračovat v trestním stíhání premiéra a předsedy hn...
Slovenský soud zamítl žalobu Babiše ohledně jeho evidence u StB
13.02.2018 16:43
Bratislavský krajský soud v obnoveném líčení zamítl žalobu českého pre...

Váš názor
 •  
  05.03.2018 18:15

  "..Parazitovat na jiných názorech takovým šlo vždy velmi dobře. Vlastní nazor na situaci na situaci Slovenska nemáš? ZYX ".....na tvých to nejde vůbec nýbržto ty žádné nemáš jen přeposíláš co ti řeknou na schůzi.
  ..
 • Anketa
  04.03.2018 17:46

  Kdo si tady myslí, že se vše korektně vyšetří a že skutečný vrah (tzn. ten kdo opravdu střílel a ne nějaký "Kajínek", na kterého se to jen hodí) bude dopaden a skončí ve vězení ??
  Bentley
 •  
  04.03.2018 17:11

  Síla. Kam se člověk podívá, tam Zyx vyvolává hádky.
  kolemjdoucí o
  • Dvojtecka
   04.03.2018 17:23

   Hezky kvicis dvojtecko. Děláš mi radost.
   ZYX
 • S vražděním novinářů souhlasi i Zeman
  03.03.2018 21:04

  Není to tak dlouho co si pořídil a nechal se i hrdě fotit se smopalem s nápisem " na novináře" náš nejlepší preyident. To ani jeho Ovčáček neokecá, ale určitě se to pokusí.
  ..
  • Re: S vražděním novinářů souhlasi i Zeman
   03.03.2018 21:37

   JJ, "novináře je třeba likvidovat", jak poradil náš pan prezident prezidentu Putinovi. Ale údajně to byl prý vynikající bonmot, tak nevím..
   Hygge
 • Příležitost dělá zloděje a někdy bohužel i vrahy.
  03.03.2018 9:40

  Porovnavat dobu "reálného socialismu" před rokem 1989 s dnešním kapitalismem je sice možné, ale díky uplatňování diametrálně odlišných myšlenek a principů vyznívá zavádějícím způsobem. Před rokem 1989 existovalo výlučně státní vlastnictví výrobních prostředků, uplatňovala se nekompromisně vláda jedné strany, která dosazovala komunistické kádry do důležitých pozic včetně státních sdělovacích prostředků a tisku. Daně si pohlídal stát, jež se také postaral o jejich bezproblémový výběr. Finančních úřadů nebylo třeba, možnosti zlodejin byly nevelké. Bylo možno zcizit pytel cementu na stavbě, zaparkované staré auto před domem či čokoládu v obchodě. Novináři o takových kradezich informovali v tisku obvykle pod nadpisem "černá kronika". Každý soudný člověk pochopí, že kvůli tomu psychicky zdravy clověk novináře nevrazdil. Jedno však plati trvale, bez ohledu na rok 1989. Příležitost dělá zloděje a někdy bohužel i vrahy. A že těch příležitosti je v současnosti řádově vice než před 30 či 50 roky, o tom snad nikdo z nás nepovede polemiku.
  ZYX
  • Re: Příležitost dělá zloděje a někdy bohužel i vrahy.
   03.03.2018 21:50

   Příspěvek byl smazán z důvodu použití vulgárních výrazů. Prosíme uživatele o korektní a věcné příspěvky.
   Monika
   •  
    04.03.2018 7:21

    Copak? Po 28 letech už je znovu diskuse pro některé lidi nepohodlná? Nepřipomínají právě tací až podezrele stejné smýšlení s jakým jsme se v minulosti setkávali? Parazitovat na jiných názorech takovým šlo vždy velmi dobře. Vlastní nazor na situaci na situaci Slovenska nemáš?
    ZYX
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba