Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čínský vývoz naznačuje, že ekonomika navzdory vztahům s USA solidně šlape

Čínský vývoz naznačuje, že ekonomika navzdory vztahům s USA solidně šlape

08.03.2018 8:30
Autor: ČTK

Vývoz z Číny v únoru nečekaně prudce vzrostl, což naznačuje, že ekonomický růst země zůstává silný navzdory zhoršujícím se obchodním vztahům se Spojenými státy. Zpráva čínského celního úřadu ukázala, že vývoz ze země v únoru stoupl o 44,5 procenta na 171,6 miliardy USD. Růst byl nejvyšší za tři roky a zrychlil z lednových 11,1 procenta. Dovoz se zvýšil jen o 6,3 procenta na 137,8 miliardy USD a naopak zpomalil z 36,9 procenta v předchozím měsíci. Vývoz z Číny nyní ohrožují ochranářské snahy amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Analytici, kteří čekali zvýšení vývozu o 13,6 procenta, upozorňují, že údaje v prvních dvou měsících roku jsou často zkreslené kvůli různému načasování lunárního nového roku. Nicméně silné jsou i údaje za první dva měsíce roku, které často ekonomové používají pro lepší obrázek vývoje. Za dva měsíce se vývoz zvýšil o 24,4 procenta.

Zpomalení růstu dovozu v únoru zřejmě odráží neobvykle vysoký růst v předchozím měsíci, a nebude tak signálem oslabení domácí poptávky. Vysoký růst dovozu v lednu způsobily hlavně komodity, kterými se firmy zásobily před očekávaným dlouhým volnem kvůli oslavám nového roku.

Přebytek obchodní bilance v únoru stoupl 33,74 miliardy USD z lednových 20,35 miliardy USD. Za leden a únor přebytek vzrostl meziročně o 43,6 procenta na 54,32 miliardy USD.

Vývoz z Číny prudce roste, mimo jiné i díky rozkvětu globálního obchodu. Export je tak jedním z hlavních pohonů ekonomického růstu země. V loňském roce se hrubý domácí produkt zvýšil o 6,9 procenta.

Vývoz z Číny nyní ohrožuje ochranářské úsilí prezidenta Trumpa. Očekává se, že dnes nebo v pátek oficiálně podepíše zavedení dovozních cel na ocel a hliník, které mají omezit hlavně levný dovoz, zvláště z Číny. Opatření by měla vstoupit v platnost do dvou měsíců, ekonomové však neočekávají, že by měla na Čínu okamžitý dopad. Čína již výrazně omezila svůj vývoz ocele do USA a vývoz hliníku má na celkovém vývozu z Číny velmi malý podíl, řekla agentuře Reuters ekonomka ING Iris Pangová.


Čtěte více:

Na trh doléhají obavy z obchodních potyček. Pomůže daňový optimismus?
07.03.2018 18:18
Na frontě obchodních válek to zatím na uklidnění nevypadá. Zatímco ame...
EK: Ekonomika ČR roste, problém mohou znamenat výdaje na penze
07.03.2018 16:24
České hospodářství roste a země má dobrou pozici k řešení svých zbývaj...
Tvůrce kryptoměny se spojil s bankami, chce rychlejší a bezpečnější platby
07.03.2018 16:45
Společnost Ripple, ve spolupráci s konsorciem 61 japonských bank, vyvi...
Měny ani dluhopisy příliš nereagují na odpolední obrat akcií
07.03.2018 17:23
Z Fedu dnes nezazněly příliš silné komentáře. Objevila se poznámka k p...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.09.2025
12:07Nejbohatší Francouz Arnault ostře kritizuje návrh daně pro nejbohatší
11:56Akcie začátkem týdne ztrácejí, zatímco investoři se znovu obracejí ke zlatu  
10:44Odklad elektromobilů a zhoršený výhled posílají akcie Porsche a VW dolů o více než šest procent
9:32Rozbřesk: Ceny masa určí, jak rychle bude odeznívat potravinová inflace
8:52Futures ukazují v úvodu nového týdne opatrnost, ČNB zřejmě ve středu sazby nezmění  
8:28MakroMixér se sociologem Danielem Prokopem: Většina Čechů neví, jak daně fungují
21.09.2025
9:10Víkendář: Hodnota pravdy roste ve světě lží generovaných umělou inteligencí
20.09.2025
15:14Vytváří AI největší tlak na zaměstnanost u mladých lidí?
9:04Víkendář: Krugman o politice americké vlády a jejím dopadu na ekonomiku
19.09.2025
22:03Americké akcie mají za sebou silný týden  
17:46Akcie a peníze – americká a čínská verze
16:58Nové sankce EU proti Rusku: 118 lodí z ruské stínové flotily nebo banky
16:10Analytický radar: Colt sází na akvizice a míří k větší roli v obranném průmyslu
15:04Umělá inteligence a pracovní místa: „poslední“ slovo
14:30UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Oznámení výplaty úrokového výnosu z hypotečních zástavních listů (XS2541314584)
13:27Dohoda s Nvidií neřeší hlavní problém Intelu: ztrátovou Foundry Services
12:15Český zahraniční dluh ve stoupl o 69,6 mld. na 5,36 bilionu Kč
11:55Perly týdne: Fed měl snížit sazby o 75 bazických bodů?
11:04KKCG Financing a.s.: Pololetní finanční zpráva k 30.6.2025
10:56Gartner: Globální výdaje na AI se letos vyšplhají na téměř 1,5 bilionu dolarů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data