Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Na trh doléhají obavy z obchodních potyček. Pomůže daňový optimismus?

Na trh doléhají obavy z obchodních potyček. Pomůže daňový optimismus?

07.03.2018 18:18

Na frontě obchodních válek to zatím na uklidnění nevypadá. Zatímco americká vláda snad i věří tomu, že zaváděním cel a obchodních bariér americké ekonomice jako celku pomůže, jde spíše jen o sen a akcie jako celek by jimi také trpěly (pro detaily viz můj včerejší příspěvek). Naopak pozitivně by teoreticky mělo působit snížení daňové zátěže korporátního sektoru a právě to je téma mé dnešní úvahy.

Na té základní úrovni můžeme tvrdit, že hodnota akcií vzroste o celkovou (diskontovanou) částku daňových úspor (o stejnou částku se sníží „aktivum“ vlády představované snížením očekávaných daňových příjmů z tohoto segmentu ekonomiky). A pak tu jsou ještě druhotné efekty. Na straně firemního sektoru můžeme uvažovat o tom, že více zdrojů znamená větší prostor pro rozkvět a celkový efekt by tudíž převýšil čistý součet daňových úlev. Zde jsem spíše skeptik z jednoho prostého důvodu: Americké společnosti jako celek mají již řadu let hodně nadbytečné hotovosti a jedna z příčin je spíše nedostatek, než nevyužitý nadbytek investičních příležitostí. 

A pak je tu ještě druhý efekt, který se rozjíždí na makroekonomické úrovni a o kterém tu občas hovořím ve svých makro příspěvcích: Daňové úlevy jsou formou fiskální stimulace a byly by vítány v době ekonomického útlumu. Jenže nyní jsme přesně v opačné fázi cyklu, podobné kroky jsou z makroekonomického hlediska spíše kontraproduktivní a budou znamenat tlak na rychlejší utahování měnové politiky. A nejde o žádný detail, protože exit z období mimořádné monetární stimulace je už tak sám o sobě velkou výzvou.

Podívejme se nyní z výše uvedené perspektivy na pár čerstvých odhadů od Bloombergu. Následující graf ukazuje šedě výši celkových daňových úlev, kterých si firmy budou prvním rokem užívat (cca 55 miliard dolarů). Podle odhadů pak půjde 21 miliard dolarů na odkupy, 12 na investice, 8 na platy a odměny, 1,5 na filantropii a zbytek bude ušetřen. Odkupy jistě pomohou likviditě na trhu, ale z fundamentálního hlediska u nich žádná naděje na popsaný druhotný efekt není. To samé platí o ušetřených penězích – zvýší aktiva v rozvaze, mohou pomoci se stabilizací a posílením rozvahy, ale to vše již jsou včerejší zprávy, nic nového. Naopak u investic určitá naděje na další pozitivní efekty je – jak jsem naznačil, jejich vnitřní hodnota může převýšit investiční výdaj. U odměn může něco takového díky vyšší motivaci zaměstnanců a managementu také přijít, i když míra je sporná.

001

Z výše uvedeného v konečném důsledku vychází, že z 55 miliard daňových úspor, které jsou známy a v cenách akcií bezesporu odraženy, se nějaký další „upside“ dá čekat jen u nějakých 21+ miliard dolarů (stejně tak ale mohou být investice „provařeny“ v málo ziskových projektech). Které firmy budou nakonec o dalším potenciálu daňových úlev/investic rozhodovat? Odpověď ukazuje druhý obrázek – nejvíce těžit budou Apple, Exxon, BoA, Verizon a AT&T:

001 

Ani tento graf neukazuje, že by daňové úspory vyvolávaly nějaký investiční boom, který by trhu nabízel možnost řady pozitivních překvapení z úspěšných projektů (a celé to podobně jako v dalších oblastech dost záleží na Applu). Vše se může změnit v dalších letech, ale mě z celého příběhu zatím vychází jediné: To, co o daňových škrtech víme, již je v cenách odraženo. Další pozitivní překvapení by mohlo přijít jen ze strany produktivních investic financovaných větším objemem zdrojů, které zůstanou ve firmě. Na nějaký daňový investiční boom to ale zatím nevypadá. Tudíž ani na to, že by efekt obchodních potyček byl eliminován dalšími vlnami radosti z daňových úlev.

 

Čtěte více:

Stane se Španělsko jádrem eurozóny?
06.03.2018 17:04
Po globální finanční krizi a následně dluhové krizi v eurozóně se Špan...
Některé americké akcie tvrdě doplatí na „Ameriku na prvním místě“
06.03.2018 18:30
Jednu chvíli už to vypadalo, že americký prezident si od někoho nechal...
Warrena Buffetta zlákaly reality v Berlíně. Ceny rostou pomaleji proti dalším evropským metropolím
07.03.2018 8:49
Americký miliardář a známý investor Warren Buffett vstupuje na berlíns...
Průzkum Reuters: Koruna do roka vystoupá nejvýš od 2012, středoevropské měny celkově budou zpevňovat
07.03.2018 9:00
Hlavní středoevropské měny by měly v příštích 12 měsících posilovat dí...
Investiční tip mezi pivovary: Zajímavý fundament i technika, cenu srazila korekce trhů
07.03.2018 10:24
Prudká korekce akciových trhů z přelomu ledna a února neušetřila ani p...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Royal Mail PLC (12/18 Q3)
3:45Čína - PMI v průmyslu
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu
16:00USA - Index ISM v průmyslu
16:00USA - Výdaje ve stavebnictví, m/m