Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Evropská komise přišla s návrhy, jak lépe danit globální digitální firmy

Evropská komise přišla s návrhy, jak lépe danit globální digitální firmy

21.03.2018 13:53
Autor: ČTK

 Členské země Evropské unie by mohly v budoucnu danit zisky velkých digitálních firemí vytvořené na jejich území tak, aby tyto firmy přispívaly do veřejných financí podobně jako "kamenné" a off-line podniky. Návrh příslušné reformy pravidel pro zdanění právnických osob dnes představil komisař pro hospodářské a měnové záležitosti, daně a cla Pierre Moscovici.

"Naše zastaralá pravidla z dob před zavedením internetu neumožňují členským státům zdaňovat ty digitální společnosti působící v Evropě, které zde mají zanedbatelné či prakticky žádné tradiční fyzické zastoupení," vysvětlil komisař. Taková situace podle něj oslabuje základ daně, což pro členské státy představuje "stále se zvětšující černou díru, ve které mizí veřejné příjmy".

O možném lepším zdanění velkých internetových gigantů budou ve čtvrtek v Bruselu hovořit také šéfové států a vlád Evropské unie. Návrh, který dnes komise přijala, bude součástí debaty, upozornil Moscovici.

Členským zemím, které o daňových otázkách rozhodují jednomyslně, dnes komise podle Moscoviciho prakticky nabízí právní definici "digitální přítomnosti" firmy na území členského státu pro potřeby firemního danění. "Společnost bude možné na základě jejích digitálních aktivit na území státu danit i bez toho, že by byla v zemi fyzicky přítomna," vysvětlil komisař.

Cílem novely je, aby zisky firem jako je Google či Facebook byly registrovány a daněny všude tam, kde podniky mají uživatele, ačkoli tam třeba nejsou fyzicky přítomny a vše se odehrává jen na internetu.

Věc se má týkat společností, které splňují jednu z následujících podmínek: roční příjmy v dané členské zemi buď přesahují sedm milionů eur (asi 175 milionů Kč), firma má v zemi za daňové období přes 100.000 uživatelů nebo uzavřela za daňové období s jinými firmami více než 3000 smluv o poskytování digitálních služeb.

Nová pravidla také mění způsob, jakým budou zisky rozděleny mezi jednotlivé státy bloku. Systém má lépe odrážet okolnosti toho, jak podniky vytvářejí on-line hodnotu - například v závislosti na tom, kde se nacházel uživatel v době, kdy službu využíval.

Opatření by podle komise mohlo být nakonec zahrnuto do budoucího společného konsolidovaného základu daně z příjmů právnických osob, označovaného jako CCTB.

Další návrh, který dnes komise přijala a předkládá k diskusi, zavádí pro některé digitální aktivity prozatímní daň. Tato nepřímá daň by mohla zemím umožnit danit příjmy z prodeje reklamního prostoru na internetu, z digitálních zprostředkovatelských aktivit či z prodeje dat o uživatelích.

Příjmy z daní by vybíraly ty členské státy, kde se uživatelé nacházejí, a týkaly by se pouze společností s celkovým minimálním ročním celosvětovým příjmem ve výši 750 milionů eur (skoro 19 miliard Kč) a s příjmy v EU ve výši 50 milionů eur (přes 1,2 miliardy Kč). Tím se zajistí, aby menší začínající a rychle se rozvíjející podniky nebyly tímto opatřením nijak zatíženy. Pokud bude sazba daně tři procenta, odhadované příjmy pro členské státy by dosáhly ročně až pěti miliard eur (asi 125 miliard Kč), uvedla dnes Evropská komise.

 

Čtěte více:

Autonomní auta: Příliš uspěchaná technologie?
21.03.2018 10:58
Autonomní auto společnosti Uber Technologies srazilo a zabilo chodkyni...
Amazon dál stoupá za nejhodnotnější firmou. Po skalpu Microsoftu teď předstihl majitele Googlu
21.03.2018 8:58
Americký internetový prodejce Amazon.com v úterý překonal poprvé v trž...
PPF koupila aktiva Telenoru ve čtyřech zemích za 71 miliard korun
21.03.2018 9:10
Investiční skupina PPF se dohodla s norskou společností Telenor na kou...
Rozbřesk: Fed dnes zvýší úroky - ty faktické, ale i ty na papíře ve své prognóze
21.03.2018 9:40
Po delší době nás čeká akce ze strany vlivné americké centrální banky,...
Škoda Auto: Zažili jsme nejúspěšnější rok v historii
21.03.2018 10:39
Škoda Auto loni zvýšila zisk po zdanění o 34 % na 1,274 miliardy eur,...
Inflační tlaky se blíží plíživými kroky, říká Fidelity
21.03.2018 12:18
V současném globalizovaném světě může růst mezd v jedné jeho části ry...

Váš názor
  •  
    22.03.2018 8:40

    Z EU se stala normální odborářská organizace , kerá se jen snaží oškubat jiné por svůj prospěch. Chytře si to vymysleli. První přikážou, že musí poskytovat služby každému a pak to zdaní.
    Ford
  • Pierre Moscovici
    21.03.2018 14:14

    je nový mluvčí pražského hradu?
    ZYX
Aktuální komentáře
31.05.2025
15:22Fidelity International: Co mohou očekávat investoři do technologií?
10:05Víkendář: Cla a nedoceněné přínosy evropské měnové unie
30.05.2025
17:12Která země má nejvíce (čistých) zahraničních aktiv? A jak to souvisí s globálními (ne)rovnováhami?
17:02Trumpova celní politika opět zvedá volatilitu na akciovém trhu  
15:37Lee věří v další růst akcií, pozitivní je i Siegel
14:57ČNB: Český růst byl podpořen investicemi a exportem, výhled zhoršují cla
14:15Čeká nás akciový výprodej? Penzijní fondy se chystají vyvážit portfolia
14:01Trumpovy celní vrtochy už spálily firmám přes 34 miliard dolarů, spočetla agentura Reuters
12:22Perly týdne: TACO, umění vyjednávat a chvíle pro euro
11:54Philip Morris ČR vyplatí za loňský rok dividendu 1220 korun na akcii, stejnou jako loni
10:59Jan Bureš: HDP revidován vzhůru, rok 2025 již bude silný…
10:33Trumpova cla opět platí. A budou platit i zítra? Trhy na zprávy reagují tlumeně  
10:21Zpřesněný odhad HDP za první kvartál ukázal nejrychlejší růst ekonomiky za téměř 3 roky
9:09Rozbřesk: Trumpova cla: platí, neplatí a znovu platí
8:47Bessent: Obchodní rozhovory USA s Čínou váznou, měli by se zapojit prezidenti
8:46Odvolací soud obnovil Trumpova cla
8:44Ministerstvo financí navrhuje zrušit daňový strop 40 milionů, Trumpova cla znovu na scéně a futures jsou smíšené  
6:15Slavný index S&P 500 letos nestíhá. Má smysl začít kupovat akcie mimo USA?
29.05.2025
22:00Nvidia po výsledcích táhla trhy vzhůru  
18:23Nový inflačně - monetární režim a finanční síla obchodovaných firem

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data