Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Hliník Rusalu se bude muset přestěhovat z londýnské burzy

Hliník Rusalu se bude muset přestěhovat z londýnské burzy

12.04.2018 7:02
Autor: Gabriela Žáková, Patria Finance

Americké ministerstvo financí uvalilo v pátek sankce na 24 fyzických osob a 14 společností. Jedním z nich byl i zakladatel Rusalu - Oleg Děripaska. Londýnská burza kovů (LME) následně uvalila na ruského producenta hliníku omezení. Ceny hliníku tak v úterý vzrostly na dvouměsíční maxima. Benchmarková cena hliníku rostla o 4,2 % na 2 229 USD za tunu poté, co dosáhla vrcholu 2 242 USD, nejvyšší ceny od 29. ledna.

„Odbyt byl ohromný,“ komentovala obchodování Dee Perera z londýnského komoditního brokera Marex Spectron. Do úterních 17:30 se zobchodovalo se více než 35 tisíc kontraktů na hliník, čímž se překonala hranice 34 700 z listopadu 2016.

Generální ředitel LME Matt Chamberlain řekl, že burza podnikne kroky, aby hliník, který vyrobil Rusal a který se prodal poté, co byla společnost umístěna na americkou sankční listinu, odstranila ze svých skladů. V úterý se provedlo nové storno 24 875 tun zásob LME. Restrikce vůči této surovině od Rusalu oznámila ve středu také americká CME Group.

Ruská vláda nazvala tyto sankce jako "skandální" a "nelegální". Zavázala se, že podnikne protiopatření a ochrání před důsledky ty, kteří byli kroky Washingtonu zasaženi. Rusal po zařazení na černou listinu USA v dopise vyzval své zákazníky, aby zastavili své platby.

Akcie Rusalu se během pondělí propadly o 50 % a společnost oznámila, že dva ředitelé, patřící do představenstva společnosti, rezignovali. Také akcie švýcarského těžaře Glencore, největšího kupce hliníku Rusalu, klesly v úterý o 5 % a zavřely na čtyřměsíčním minimu. Naproti tomu akciím jeho rivalů se ten den dařilo – akcie Century Aluminium vzrostly o 13 %, akcie firmy Alcoa o 7 % a akcie firmy Norsk Hydro o 7 %.

Rozhodnutí USA uvalit sankce na Rusal a jeho zakladatele by mohlo ovlivnit asi 7 % globální produkce hliníku, který se používá na vše – od plechovek až po auta. „Je vcelku jasné, že sankce by mohly vést k nižší produkci z Ruska a Rusal je dost velký producent na to, aby zahýbal s cenami,“ řekla ekonomka Capital Economics Caroline Bain. Rusal je druhým největším dodavatelem hliníku do USA. Jeho američtí odběratelé si teď budou muset hliník v hodnotě asi 1 miliardy dolarů pořídit jinde.

Zdroj: Reuters, Financial Times

 
 

Čtěte více:

Jakub Lukáš: Producent lithia Albemarle má potenciál k růstu (video)
19.01.2018 18:15
Reakce na zprávy týkající se společnosti Albemarle byla přehnaná a ten...
Summary: Cla na ocel a hliník
02.03.2018 17:33
Donald Trump opět utvrdil svět v tom, že za jeho panování bude americk...
Některé americké akcie tvrdě doplatí na „Ameriku na prvním místě“
06.03.2018 18:30
Jednu chvíli už to vypadalo, že americký prezident si od někoho nechal...
František Kronus: S nevyzpytatelným Trumpem se můžeme těšit na další překvapení (video)
09.03.2018 16:57
Tento týden zacloumaly akciovými trhy zprávy o amerických clech na dov...

Váš názor
  • Spolupracovat s Rusy se nevyplácí.
    13.04.2018 8:32

    Akcie Rusalu se během pondělí propadly o 50 % a společnost oznámila, že dva ředitelé, patřící do představenstva společnosti, rezignovali. Také akcie švýcarského těžaře Glencore, největšího kupce hliníku Rusalu, klesly v úterý o 5 % a zavřely na čtyřměsíčním minimu. Naproti tomu akciím jeho rivalů se ten den dařilo – akcie Century Aluminium vzrostly o 13 %, akcie firmy Alcoa o 7 %
    ))))).
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Red Hat Inc (02/19 Q4, Aft-mkt)
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo