Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Petr Dufek: ČNB pozměnila prognózu kurzu koruny, inflace zůstane pod cílem i nadále

Petr Dufek: ČNB pozměnila prognózu kurzu koruny, inflace zůstane pod cílem i nadále

03.05.2018 15:24
Autor: Petr Dufek, ČSOB

I na svém květnovém zasedání ponechala bankovní rada ČNB své úrokové sazby beze změny. Pro zachování sazeb hlasovala většina členů rady, nicméně našel se jeden hlas pro zvýšení sazeb o čtvrt procentního bodu. Bankovní rada opírala svoje aktuální rozhodnutí o nejnovější prognózu, s níž je konzistentní relativní stabilita tržních úrokových sazeb až do přelomu roku 2018 a 2019. Bankovní rada vyhodnotila rizika prognózy jako vyrovnaná.

Guvernér na tiskové konferenci následně uvedl, že domácí inflační tlaky zůstávají silné a odráží se v nich rostoucí mzdy, i když se inflace nachází a nejspíše i nadále bude nacházet pod cílem centrální banky. Aktuálně nižší inflace je podle ČNB výsledkem nižších dovozních cen a odeznívání inflačních faktorů z předchozího roku. Přesto by podle něj mohlo ještě v posledním čtvrtletí letošního roku (event. i dříve) dojít k dalšímu zvýšení úrokových sazeb. Limitujícím faktorem ovšem i nadále zůstane uvolněná politika ECB. 

Co dále očekávat od ČNB?

I když se na posledním zasedání našel jeden hlas pro vyšší sazby, nepředpokládáme, že by se v nejbližších měsících k němu přidaly nějaké další. I když je ekonomika na vrcholu cyklu, boom realitního trhu zatím nekončí a trh práce se nadále přehřívá, nepředpokládáme, že by se ČNB odhodlala k akci dříve než v posledním čtvrtletí letošního roku. Neměníme proto svůj dosavadní výhled pro letošní a vlastně ani pro příští rok. 

Co nového v prognóze?

Letošní druhá prognóza ČNB se příliš od té únorové neliší. Největší změna je u očekávané inflace pro letošní rok, která by podle ČNB měla zůstat neustále pod cílovou dvouprocentní hodnotou. Pokud jde o růst ekonomiky, je ČNB o něco optimističtější než před třemi měsíci. Pokud jde o tříměsíční PRIBOR, ČNB lehce zvýšila očekávání na konec letošního roku a naopak o tři desetiny procentního bodu snížila výhled pro konec roku 2019. Jde tedy o další úpravu prognózy pro rok 2019 směrem dolů, nicméně centrální banka se tak pouze přiblížila našemu očekávání. 

Zvláštní pozornost by si asi zasloužila koruna, která se aktuálně nachází nad hranicí 25,50 CZK/EUR, zatímco ve své dnes už staré prognóze se měla ve druhém kvartálu pohybovat pod úrovní 25 korun za euro. Nově ČNB počítá pro toto období s kurzem 25,20, nicméně jak bylo patrné na tiskové konferenci, aktuální kurz ji nijak netrápí. Přesto pokud by se koruna delší dobu od prognózy odchýlila, vytvořila by prostor právě pro možné (a už zmíněné) dřívější zvýšení úrokových sazebČtěte více:

Úroky v USA zůstaly po zasedání Fedu dle očekávání beze změny
03.05.2018 8:24
Americká centrální banka (Fed) ve středu podle očekávání ponechala zák...
Fed dolaru k ziskům nepomohl, co dnes ČNB přinese koruně?
03.05.2018 10:17
Včerejší zasedání amerického Fedu nepřineslo žádný podstatný posun v r...
Inflace v eurozóně v dubnu zpomalila na 1,2 procenta
03.05.2018 11:27
Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně v dubnu zpomalil...
Evropská komise: Růst české ekonomiky letos zpomalí. Chybějící pracovní síla může být brzdou
03.05.2018 12:22
Tempo růstu české ekonomiky v letošním i v příštím roce zpomalí. Letos...
ČNB sazby nemění. V úvahu připadá jedno ke konci roku
03.05.2018 13:07
V letošním roce připadá v úvahu na základě nové prognózy ČNB jedno zvý...

Váš názor
  • mimoni
    03.05.2018 15:35

    jsou mimo min. o dvě spíše tak o čtyři zvýšení, a inflace pod 2% počítaná z ceny lokomotiv, dřevěného uhlí a ceny telegramu je ouplně mimo, bo ten koš nemá s realitou nic společného :o)
    Mike
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data