Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Z Evropy se stává Trumpův otloukánek, měla by se postavit na vlastní nohy

Víkendář: Z Evropy se stává Trumpův otloukánek, měla by se postavit na vlastní nohy

16.06.2018 7:39
Autor: Redakce, Patria.cz

Nastal čas, aby se Evropa začala bránit a přestala ustupovat americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Ten ji totiž podle Marka Leonarda z European Council on Foreign Relations soustavně zastrašuje a pokud Evropané nenajdou dost kuráže se mu postavit, nepřestane.

Evropa měla ohledně USA nejdříve plán A, který spočíval v popírání reality. Tvrdil, že Trump nezastupuje Spojené státy a rozumní lidé jej budou krotit, píše na stránkách Politico Leonard. Jenže Trump všechny rozumné lidi vyhodil a Evropa hledala plán B. Ten nakonec spočíval ve snaze Trumpovi vyhovět. Začalo se tak mluvit o tom, že výdaje na zbrojení jsou v Evropě skutečně příliš nízké a Trump má vlastně ve vztahu k Íránu pravdu.

Jenže Trump pokračoval uvalením cel na největší obchodní partnery a ignoruje mezinárodní dohody. K tomu přidejme jeho chování po zasedání zemí G7 a je zřejmé, že evropské ústupky vnímá jen jako známku slabosti. „Jsem horlivým zastáncem atlantické spolupráce, tudíž nemám vůbec radost z konstatování, že je čas na plán C, kterým je postavit se Trumpovi čelem. Ať Evropa ukončí spolupráci tam, kde to bude americké zájmy poškozovat přímo,“ píše Leonard.

Hovory o naprosté „strategické autonomii“ Evropy jsou nesmyslné, protože Spojené státy budou pro Evropu vždy tím nejbližším partnerem. V delším období ale oběma stranám prospěje vyrovnanější vztah. Pokud Evropa například nebude schopna prosadit své postoje vůči dohodě s Íránem, stane se otrokem změn nálad ve Washingtonu.

Skeptici tvrdí, že Evropa si nedovolí přímý konflikt se Spojenými státy. Jenže pokud Američané kvůli Íránu skutečně zavedou sankce na evropské firmy, které se budou chovat podle mezinárodních dohod, nelze hovořit o suverenitě evropských zemí. Jestliže sankce skutečně vejdou v platnost, Evropa by mohla podniknout odvetné kroky vůči americkým firmám podnikajícím na jejím území.

Evropa na Spojených státech stále silně závisí v oblasti bezpečnosti a řada politiků v Evropě zastává názor, že nejlepší je status quo. Umožňuje jim totiž ušetřit peníze za obranu a nepouštět se do nebezpečných mezinárodních konfliktů. Pokud si mají vybrat mezi skutečnou suverenitou a parazitováním na jiných, vyberou si to druhé, protože jde o cestu nejmenšího odporu. Jenže takto šlo podle Politica postupovat v době, kdy byly spory mezi Evropou a USA jen „taktického“ rázu. S Trumpem v čele USA se ale situace mění a Evropa musí být schopna myslet a chovat se jako svébytný subjekt.

V současné době nejde o taktické spory, ale o rozkol ve strategických otázkách. Americký prezident se domnívá, že globální liberální řád byl vytvořen proto, aby zničil Spojené státy. A podle toho jedná. „Pokud nebudeme jednat nyní, jiní nám budou vnucovat své zájmy. A ani nám nebudou předem hlásit, že hodlají vše vyhodit do povětří,“ tvrdí Leonard.

Zdroj: Politico

 
 

Čtěte více:

USA ode dneška uvalují clo na ocel a hliník. Jak silná obchodní válka vzplane?
01.06.2018 8:59
Spojené státy hodlají ode dneška uvalovat cla na dovoz hliníku a ocele...
Víkendář: Co ukazuje cesta po Iránu o skutečných důsledcích americké politiky
03.06.2018 9:24
„Právě jsem se vrátil z osmidenní cesty do Íránu. Předtím, než jsem do...
USA se dohodly s čínskou ZTE. Spekuluje se o souvislostech s Ivankou Trump
07.06.2018 15:24
Spojené státy uzavřely dohodu, která obnoví přístup čínského výrobce t...
Jak může G6 vyzrát na Trumpa?
08.06.2018 14:03
Nikdy dříve nepracoval americký prezident tak tvrdě na tom, aby svou z...

Váš názor
 • Jenže to by si Evropa musela
  16.06.2018 8:16

  najít nová odbytiště pro zboží a též zdroje surovin. Bude třeba jedině znova kolonizovat Afriku a tvrději zapojit do ekonomických vazeb. Ne tam dodávat tzv. humanitární pomoc, ale stavět továrny a zakládat farmy a černochy naučit makat jako makají evropani. Nic jiného EU nezbyde. toť vše.
  občan
  • Re: Jenže to by si Evropa musela
   16.06.2018 9:55

   Jenže to by se Evropa musela stát společenstvím suverénních států . Místo toho se stále upravuje statut patolízalských podřízených státečků kteří musí plnit , co Anželína , Makronom nebo opilec Žán klód vymyslí . Je otázka , jestli může takovou Eu ropu brát někdo vážně , natož Trump. Vždyť je jasné , že bruselští ouřednici se řidí jedinym ukazatelem . Zaplať bůh za každou dalši výplatu . Dobré prachy , žádná odpovědnost , no kdo z vás to má ??????
   Karel IV
   • chtělo by to trochu revoluci
    16.06.2018 12:41

    Být tam místo Junkera pan Kurz, myslím, že i s Macronem by si padli do oka a vystrnadit ty geronty Merkel a Junker.... mnó to by nemuselo být špatný
    občan
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board