Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak může G6 vyzrát na Trumpa?

Jak může G6 vyzrát na Trumpa?

08.06.2018 14:03
Autor: Redakce, Patria.cz

Nikdy dříve nepracoval americký prezident tak tvrdě na tom, aby svou zemi izoloval od jejích spojenců. Summit skupiny G7, který začíná dnes v  Quebecu, bude svědkem jednotné opozice Kanady, Francie, Itálie, Japonska, Německa a Velké Británie vůči protekcionistické obchodní politice Donalda Trumpa. Zavedení cel na ocel a hliník, stejně jako následná protiopatření zemí „G6“, je však pouhou špičkou ledovce, problémy světových státníků pramení z principiálního nesouhlasu amerického prezidenta s multilaterálním uspořádáním světa.

O správnosti Trumpova přístupu je možné pochybovat. Globální systém založený na spolupráci spojenců, do velké míry vytvarovaný předchozími americkými prezidenty, sloužil americkým zájmům velmi dobře a postavil USA do pozice světového lídra, která je s Trumpovým unilateralismem neslučitelná. Zároveň zbytečné „rodinné hádky“, jak roztržku ohledně cel označil hlavní ekonomický poradce Bílého domu Larry Kudlow, rozptylují země od spolupráce na společném postupu ohledně Severní Koreje, Ruska, Číny, migrace nebo napětí na rozvojových trzích. Nejpalčivější otázkou nadcházejícího summitu tak bude, jak si poradit s prezidentem, pro kterého spolupráce se spojenci velkou hodnotu nemá.

Země improvizované skupiny G6 budou muset postupovat opatrně. Příliš veřejné vyčinění by se pravděpodobně vymstilo. Nejenže by Trump výtky ostatních pravděpodobně nevzal příliš dobře, ale především by to pouze podnítilo jeho zastánce k větší podpoře stávající politiky Bílého domu.

To stejné platí o přehnaných obchodních protiopatřeních. Menší, uměřená cla, jak již byla ohlášena, jsou politickou nutností nejen pro Evropu, ale i pro ostatní cílové země Trumpových kroků. Vlády těchto zemí nemohou před Trumpovou agresivní politikou kapitulovat, zároveň by však úmyslná eskalace konfliktu žádnou ekonomickou výhodu nepřinesla.

Na veřejnosti by tak vlády ekonomicky nejvyspělejších zemí (spolu s EU) měly Trumpovi umožnit co možná nejjednodušší ústup se ctí. Za zavřenými dveřmi by naopak měly svůj tlak zvýšit skrze koordinovaný postup při vytváření odpovědi na aktuální protekcionistickou vlnu a skrze viditelné odhodlání hromadně oplatit jakékoliv příští obchodní omezení stejnou mincí. Trumpův plán je rozdělit svět bilaterálními dohodami a využít ekonomickou převahu USA v každém tomto vztahu k získání výhod. Země G6 by ve svém zájmu měly tuto politiku „rozděl a panuj“ co nejjednoznačněji odmítnout.

Důležitým faktorem, který hraje G6 do karet, je čas. Opozice podniků a spotřebitelů proti zavedeným clům bude pravděpodobně sílit s tím, jak se začne projevovat jejich vliv na domácím americkém trhu. Pokud Trump vytrvá, zvýší jeho zásahy do mezinárodního obchodu v prvním kroku koncové ceny pro americké zákazníky a naruší podnikání mezinárodně integrovaných amerických společností. Druhotným dopadem pak bude zpomalení růstu ekonomiky a zaměstnanosti. Čím více Američanů si v průběhu času bude toto nebezpečí nejen uvědomovat, ale také ho pociťovat, tím více poroste tlak v této otázce doposud nepříliš činného kongresu Trumpovu zahraniční a obchodní politiku usměrňovat.  

Zdroj: Bloomberg

 
 
 

Čtěte více:

V následujících deseti letech si ekonomika může pro změnu vést lépe než trhy
08.06.2018 6:42
Investiční společnost Pimco ve svém novém globálním výhledu píše o tom...
Příštím 11. zářím bude kybernetický útok, říká hackerka
08.06.2018 10:50
Kybernetický útok obrovitých rozměrů je podle řady bezpečnostních expe...
Hodnota majetku domácností USA poprvé překonala 100 bilionů USD
08.06.2018 8:37
Čistá hodnota majetku amerických domácností v prvním čtvrtletí poprvé ...
Rozbřesk: Po Argentině a Turecku přebírá štafetu Brazílie. A italské výnosy už zase letí vzhůru...
08.06.2018 9:11
Tipněte si, která měna nejvíce ztratila za posledních čtrnáct dní? Ne...
Argentina uzavře dohodu s MMF, získá až 50 miliard dolarů
08.06.2018 9:23
Argentina uzavře dohodu s Mezinárodním měnovým fondem (MMF), a získá t...
Americký obchodní deficit s Čínou v květnu opět stoupl
08.06.2018 10:20
Obchodní deficit Spojených států s Čínou v květnu uprostřed vzájemných...

Váš názor
 •  
  09.06.2018 6:23

  Pod tímto pamfletem je podepsaný autor redakce ? :D Velmi zajímavý článek na tohle téma si zájemci můžou přečíst zde : www.parlamentnilisty.cz/arena/politologove/A-Juncker-jen-cumi-Nas-spojenec-z-USA-uvalil-na-EU-vysoka-cla-A-tim-zacal-pribeh-ktery-vam-jinde-neodvypravi-538640
  JCVD
 •  
  08.06.2018 18:43

  Na videu postrach všech světových politiků Žánklód . Nožku phes nožku přemýšlí komu dát hubana ala Brežněv .
  Euroskeptik
 • Situace se mění
  08.06.2018 16:36

  Pokud se USA hodilo všude a vše za Cartera a později Raegana vyvážet, tak jim to šlapalo a chtěli se světu otevírat a globalizovat...Nyní když už více jejich korporace vyrábějí mimo USA tak nehodí a proto ta Trumpova zpátečka... Problém je že letadla i mobily si v před cca 30 lety kupoval celý svět made in USA (Motorola, Boeing atd.) a dnes je Samsung a Apple vyráběný v Asii.... a ta Asie dnes spotřebuje více Iphonu než celá Amerika.... Trumpa chápu, dělá co slíbil, ale ty mexičany vyrábět levnější auta už neodnaučí a o Číňanech raději nemluvit....takže pokud bude obchodní válka tak ceny výrobků půjdou v USA hodně nahoru a nevím zda jim to vrátí průmyslovou základnu... V Pittsburgu ocelárny zrušily a asi je za rok či dva znovu nepostaví.... Kolo dějin se točí a USA už nejsou tím hlavním pupkem světa co před 40 lety.... Takže bych to neviděl na Doníkovo sólo a lehké vítězství jak avizuje....
  Tom
 •  
  08.06.2018 15:29

  Autor článku " Redakce". Koho si pod tím jako představit ? Paní redakce si to co napasala mysli , nebo to je její přáni ? Já si zase myslím , že se Amíci bez pomoci takových ekonomických velmocí jako je třeba Itálie nebo Francie klidně obejdou. I Anželína něco jiného bude tvrdit aby držela basu a něco jiného bude dělat . Je jasné , že Trump má všechny na háku a celá EU je mu k smichu .
  Karel IV
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo