Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak může G6 vyzrát na Trumpa?

Jak může G6 vyzrát na Trumpa?

8.6.2018 14:03
Autor: Redakce, Patria.cz

Nikdy dříve nepracoval americký prezident tak tvrdě na tom, aby svou zemi izoloval od jejích spojenců. Summit skupiny G7, který začíná dnes v  Quebecu, bude svědkem jednotné opozice Kanady, Francie, Itálie, Japonska, Německa a Velké Británie vůči protekcionistické obchodní politice Donalda Trumpa. Zavedení cel na ocel a hliník, stejně jako následná protiopatření zemí „G6“, je však pouhou špičkou ledovce, problémy světových státníků pramení z principiálního nesouhlasu amerického prezidenta s multilaterálním uspořádáním světa.

O správnosti Trumpova přístupu je možné pochybovat. Globální systém založený na spolupráci spojenců, do velké míry vytvarovaný předchozími americkými prezidenty, sloužil americkým zájmům velmi dobře a postavil USA do pozice světového lídra, která je s Trumpovým unilateralismem neslučitelná. Zároveň zbytečné „rodinné hádky“, jak roztržku ohledně cel označil hlavní ekonomický poradce Bílého domu Larry Kudlow, rozptylují země od spolupráce na společném postupu ohledně Severní Koreje, Ruska, Číny, migrace nebo napětí na rozvojových trzích. Nejpalčivější otázkou nadcházejícího summitu tak bude, jak si poradit s prezidentem, pro kterého spolupráce se spojenci velkou hodnotu nemá.

Země improvizované skupiny G6 budou muset postupovat opatrně. Příliš veřejné vyčinění by se pravděpodobně vymstilo. Nejenže by Trump výtky ostatních pravděpodobně nevzal příliš dobře, ale především by to pouze podnítilo jeho zastánce k větší podpoře stávající politiky Bílého domu.

To stejné platí o přehnaných obchodních protiopatřeních. Menší, uměřená cla, jak již byla ohlášena, jsou politickou nutností nejen pro Evropu, ale i pro ostatní cílové země Trumpových kroků. Vlády těchto zemí nemohou před Trumpovou agresivní politikou kapitulovat, zároveň by však úmyslná eskalace konfliktu žádnou ekonomickou výhodu nepřinesla.

Na veřejnosti by tak vlády ekonomicky nejvyspělejších zemí (spolu s EU) měly Trumpovi umožnit co možná nejjednodušší ústup se ctí. Za zavřenými dveřmi by naopak měly svůj tlak zvýšit skrze koordinovaný postup při vytváření odpovědi na aktuální protekcionistickou vlnu a skrze viditelné odhodlání hromadně oplatit jakékoliv příští obchodní omezení stejnou mincí. Trumpův plán je rozdělit svět bilaterálními dohodami a využít ekonomickou převahu USA v každém tomto vztahu k získání výhod. Země G6 by ve svém zájmu měly tuto politiku „rozděl a panuj“ co nejjednoznačněji odmítnout.

Důležitým faktorem, který hraje G6 do karet, je čas. Opozice podniků a spotřebitelů proti zavedeným clům bude pravděpodobně sílit s tím, jak se začne projevovat jejich vliv na domácím americkém trhu. Pokud Trump vytrvá, zvýší jeho zásahy do mezinárodního obchodu v prvním kroku koncové ceny pro americké zákazníky a naruší podnikání mezinárodně integrovaných amerických společností. Druhotným dopadem pak bude zpomalení růstu ekonomiky a zaměstnanosti. Čím více Američanů si v průběhu času bude toto nebezpečí nejen uvědomovat, ale také ho pociťovat, tím více poroste tlak v této otázce doposud nepříliš činného kongresu Trumpovu zahraniční a obchodní politiku usměrňovat.  

Zdroj: Bloomberg

 
 
 

Čtěte více:

V následujících deseti letech si ekonomika může pro změnu vést lépe než trhy
8.6.2018 6:42
Investiční společnost Pimco ve svém novém globálním výhledu píše o tom...
Příštím 11. zářím bude kybernetický útok, říká hackerka
8.6.2018 10:50
Kybernetický útok obrovitých rozměrů je podle řady bezpečnostních expe...
Hodnota majetku domácností USA poprvé překonala 100 bilionů USD
8.6.2018 8:37
Čistá hodnota majetku amerických domácností v prvním čtvrtletí poprvé ...
Rozbřesk: Po Argentině a Turecku přebírá štafetu Brazílie. A italské výnosy už zase letí vzhůru...
8.6.2018 9:11
Tipněte si, která měna nejvíce ztratila za posledních čtrnáct dní? Ne...
Argentina uzavře dohodu s MMF, získá až 50 miliard dolarů
8.6.2018 9:23
Argentina uzavře dohodu s Mezinárodním měnovým fondem (MMF), a získá t...
Americký obchodní deficit s Čínou v květnu opět stoupl
8.6.2018 10:20
Obchodní deficit Spojených států s Čínou v květnu uprostřed vzájemných...

Váš názor
 •  
  9.6.2018 6:23

  Pod tímto pamfletem je podepsaný autor redakce ? :D Velmi zajímavý článek na tohle téma si zájemci můžou přečíst zde : www.parlamentnilisty.cz/arena/politologove/A-Juncker-jen-cumi-Nas-spojenec-z-USA-uvalil-na-EU-vysoka-cla-A-tim-zacal-pribeh-ktery-vam-jinde-neodvypravi-538640
  JCVD
 •  
  8.6.2018 18:43

  Na videu postrach všech světových politiků Žánklód . Nožku phes nožku přemýšlí komu dát hubana ala Brežněv .
  Euroskeptik
 • Změny v Evropě jsou veliké, reakce USA očekávaná
  8.6.2018 17:09

  Tak si říkám, jaké jsou ty hodnoty, jež by měli spojovat současnou Evropu (EU) a USA? Evropa už není tou, co bývala před několika dekádami. Rozpadl se "socialistický tábor" a bývalý SSSR se transformoval na Rusko a X dalších méně významných zemí z bývalého SSSR. V Rusku vládnou oligarchové a Putin nezískává ve volbách 100% hlasů, co kdysi komunistický pohlavár Brežněv. Naopak, západní Evropa se s některými bývalými satelity "socialistického tábora" přeměnila v uměle vytvořený projekt - Evropskou unii. Jejím úkolem je tvorba podhoubí pro vznik multikulturního celku na území západní a střední Evropy, pod taktovkou politického islámu neomarxistů. Změny v Evropě jsou tedy kardinální a jedinou hodnotou obou entit může zbývat pouze společná nenávist k Rusku, jako nástupci dnes již neexistujícího komunistického SSSR. Možná je to však pro racionálně uvažující jádro USA málo, než aby kvůli tomu riskovalo přeskočení multikulturní jiskry z Evropy přes oceán do USA.
  demokrat
 • Situace se mění
  8.6.2018 16:36

  Pokud se USA hodilo všude a vše za Cartera a později Raegana vyvážet, tak jim to šlapalo a chtěli se světu otevírat a globalizovat...Nyní když už více jejich korporace vyrábějí mimo USA tak nehodí a proto ta Trumpova zpátečka... Problém je že letadla i mobily si v před cca 30 lety kupoval celý svět made in USA (Motorola, Boeing atd.) a dnes je Samsung a Apple vyráběný v Asii.... a ta Asie dnes spotřebuje více Iphonu než celá Amerika.... Trumpa chápu, dělá co slíbil, ale ty mexičany vyrábět levnější auta už neodnaučí a o Číňanech raději nemluvit....takže pokud bude obchodní válka tak ceny výrobků půjdou v USA hodně nahoru a nevím zda jim to vrátí průmyslovou základnu... V Pittsburgu ocelárny zrušily a asi je za rok či dva znovu nepostaví.... Kolo dějin se točí a USA už nejsou tím hlavním pupkem světa co před 40 lety.... Takže bych to neviděl na Doníkovo sólo a lehké vítězství jak avizuje....
  Tom
 •  
  8.6.2018 15:29

  Autor článku " Redakce". Koho si pod tím jako představit ? Paní redakce si to co napasala mysli , nebo to je její přáni ? Já si zase myslím , že se Amíci bez pomoci takových ekonomických velmocí jako je třeba Itálie nebo Francie klidně obejdou. I Anželína něco jiného bude tvrdit aby držela basu a něco jiného bude dělat . Je jasné , že Trump má všechny na háku a celá EU je mu k smichu .
  Karel IV
Aktuální komentáře
18.6.2018
11:54Prabos se chystá na další START Day. Jeho akcie na RM-S posílily za týden o 8 procent
11:04Týdenní výhled: OPEC a spor USA s Čínou zahýbou s cenami ropy, důležité výsledky ohlásí FedEx a Micron  
10:58Čína útočí na americkou ropu, co odpoví Trump? Trhy začínají týden s obavami  
10:53Růst britské ekonomiky je nejslabší od roku 2009, odhaduje komora
10:31Čínská cla na americkou ropu zasáhnou obchod za miliardu měsíčně
10:13Praha se probouzí pomalu, v Evropě se daří bankám a telekomunikacím  
9:46Coworking je druhým nejhodnotnějším sektorem světa. WeWork před Airbnb či SpaceX
9:40Nad některými otázkami zápisu změn do obchodního rejstříku
9:18PEGAS NONWOVENS a.s.- oznamuje výsledky valné hromady
9:11Rozbřesk: OPEC+ rozhodne o ropě, euro dál tíží ECB. Co turecké volby?
8:53Výhrůžky USA-Čína budí obavy, evropské burzy asi otevřou poklesem  
8:28Hlupáci staví zdi, komentují čínská média americká cla
5:56Čína má v rukávu energetické eso a hodlá jej plně využít
17.6.2018
15:29Má pořádání fotbalového mistrovství ekonomický smysl?
8:38Víkendář: Elon Musk a umění vysávat vládní peníze
16.6.2018
14:31Nová technologie může odepsat elektromobily a řešit problém s emisemi
7:39Víkendář: Z Evropy se stává Trumpův otloukánek, měla by se postavit na vlastní nohy
15.6.2018
22:03Wall Street ze strachu z nových cel zakončila týden v rudé barvě
18:15Avast vstupuje do indexu pražské burzy PX. Rebalance podrobně  
18:13Investujte do HUB VENTURES. Do světového fenoménu coworkingu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y