Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Třetí cesta pro EU a soumrak tradičních politických stran

Třetí cesta pro EU a soumrak tradičních politických stran

10.7.2018 6:52
Autor: Redakce, Patria.cz

Alberto Alemanno je profesorem práva EU a domnívá se, že v Evropské unii vznikla propast mezi integrací ekonomickou a kulturní na straně jedné a integrací politickou na straně druhé. Na stránkách Politico vysvětluje, že evropská politika se stále pohybuje jen na úrovni jednotlivých národů, zatímco Unie ovlivňuje neustále se rozšiřující část života lidí. Řešení by podle profesora měly být skutečně panevropské strany. 

Takzvané eurostrany sice již existují, ale jejich pozice je podle profesora slabá a v podstatě jde jen o spojenectví různých stran z různých evropských zemí, které našly určitou programovou shodu a tu využívají k získání finanční podpory. Efektivní řešení výzev současnosti včetně uprchlické krize ale vyžaduje skutečně celoevropská řešení, která by zajistil celoevropský stranický systém. Ten ale zatím v EU chybí.

Neexistence panevropských stran má řadu negativních důsledků a mimo jiné brání „vzniku celoevropského veřejného mínění“. Vývoj v Unii je kvůli absenci takových stran „stále vnímán jen skrze optiku jednotlivých národů“, mediální zprávy jsou neobjektivní, někdy dokonce zavádějící. Politici jednotlivých zemí pak podle Alemanna používají EU jako obětního beránka a zdroj peněz.

Určité pokusy o poevropštění volebního procesu do Evropského parlamentu již proběhly, ale některé z nich naráží na odpor tradičních stran, které se bojí ztráty vlivu a změn obecně. Alemanno ale tvrdí, že situaci stejně neovlivní, protože již vznikají panevropská hnutí jako například DiEM25. Jde o levicovou koalici, v jejímž čele stojí bývalý řecký ministr financí Yanis Varoufakis, francouzský socialista Benoît Hamon a podporuje ji polská Razem, dánská Alternativet a portugalská Livre. Toto hnutí „se odlišuje od ostatních tím, že je schopno v hlavních otázkách hovořit jedním hlasem k voličům po celé Evropě“. 

„Existuje mnohem více evropských vizí, než jsou ty, které na jedné straně prezentují federalisté a na straně druhé nacionalisté. Podpora a rozvoj skutečně panevropských stran a politiky může znamenat, že monopol tradičních stran nad evropskou politikou se blíží brzkému konci. Politický prostor v Evropě se vyvíjí a tradiční strany budou muset soupeřit o hlasy i myšlenky,“ míní profesor. 

Zdroj: Politico


 

Čtěte více:

Stiglitz: Odejít z eurozóny by měli v první řadě Němci. A pak Italové
2.7.2018 14:32
Podle známého ekonoma Josepha Stiglitze je kvůli politické situaci v I...
Italský ministr: Tak uvidíme, jestli EU bude za rok ještě existovat
3.7.2018 10:47
Italský ministr vnitra v rozhovoru pro německý Der Spiegel uvedl, že j...
Míra nezaměstnanosti v EU se drží nejníže od roku 2008
2.7.2018 12:00
Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v květnu zůstala na sedmi procen...
FT: Nebojácný Salvini představuje pro establishment EU hrozbu
3.7.2018 9:33
Evropská unie čelí dvěma existenčním hrozbám: první z nich představuje...

Váš názor
  • Proč máme v Evropě "populisty"
    11.7.2018 16:46

    To, že např. v Římě vládne koalice protestních stran Ligy severu a Hnutí pěti hvězd, zavinila z větší části italská politická a mediální třída, která stejně jako jim podobní ve větší části Evropy po léta odmítá vzít na vědomí nespokojenost obyčejných lidí s politikou ve jménu „více Evropy“ a s kázáním intelektuálů o svých sociálních utopiích. To znamená, že kdyby etablované strany a jejich mediální našeptávači v Itálii (a jinde) přestali být arogantní a brali včas na vědomí starosti obyčejných lidí a neodbývali je řečmi o nemožnosti „jednoduchých řešení“, tak by dnešní italská vláda nemusela vůbec vzniknout a používat radikální opatřeni.
    P.R.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Diamondback Energy Inc (12/18 Q4, Aft-mkt)
Herbalife Nutrition Ltd (12/18 Q4, Aft-mkt)
HSBC Holdings PLC (12/18 Q4)
7:30Danone SA (12/18 Q4)
10:30UK - Průměrná týdenní mzda za 3M, y/y
11:00DE - Index očekávání ZEW
12:45Medtronic PLC (01/19 Q3)
13:00Walmart Inc (01/19 Q4)
14:30Ecolab Inc (12/18 Q4)