Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Summary: Katastrofa se na GE nekoná, k problematické turbínové divize se však přidávají i obnovitelné zdroje

Summary: Katastrofa se na GE nekoná, k problematické turbínové divize se však přidávají i obnovitelné zdroje

20.07.2018 17:51
Autor: Ján Hladký, Patria Finance - Research

General Electric

Výsledkům tohoto průmyslového molocha opět předcházely značné obavy, čemuž se není co divit, když přihlédneme na problémy, kterým současný management čelí. Hned na začátek můžeme říci, že další katastrofa se nekoná, avšak společnost rozhodně není z nejhoršího venku.

Tržby společnosti pokročily nahoru o 3 % yoy, zatímco trh počítal v podstatě se stagnací. Z organického hlediska se ale bohužel díváme na 6% meziroční pokles, jehož viníkem je nepřekvapivě divize Power (turbíny). K tomu se ale ještě vrátíme. Management musíme pochválit za úspěšnou exekuci úsporných opatření. Pro rok 2018 se plánovalo s osekáním nákladů o 2 mld. USD, z nichž 1,1 mld. USD máme již splněno. Provozní zisk (v podání výsledovek General Electric velice jednoduché a elegantní označení Industrial Segment Profit) i díky tomu sklouzl jen o 10 % yoy na 3,3 mld. USD. Meziročně nižší daňové zatížení přiložilo ruku k dílu a čistý zisk na akcii ubírá 10 % yoy na 0,19 USD s konsensem usazeným o něco níže.

Kamenem táhnoucím GE ke dnu je, jak jinak, pořád divize Power (turbíny), jejíž tržby se meziročně propadly o 20 % a objednávky až o 25 %. Poklesy objednávek tedy zpomalují, naopak tržby nabírají na obrátkách. Tady ale opět vidíme pozitivní dopad úsporných opatření, jelikož meziročně sice provozní marže poklesla, avšak mezikvartálně pozorujeme nárůst. Zvednuté obočí vyvolává i divize obnovitelných zdrojů, jejíž tržby odepsaly meziročně 30 %. Doufejme, že se jedná jen o jednorázový efekt, kdy došlo k rušení některých velkých projektů větrných parků v USA.

Robustní poptávka v leteckém sektoru nadále podepírá výsledky celého koncernu. Tržby v divizi Aviation vyskočily o dalších 15 % yoy, jelikož ale měly v prodejích značnou váhu motory, provozní marže nezůstala bez úhony (-110 bps yoy). Svou trochou do mlýna přispěla i zdravotnická divize (tržby +6 % yoy).

Jak se tedy k těmto výsledkům postavit? Náš názor na GE se v podstatě nemění. Jediným lákadlem zůstává ve výsledku cena, zbytek příliš zapáchá nejistotou a rizikem. Divize Power je na tom pořád špatně, teď se k tomu přidávají i obnovitelné zdroje. Jedna ze dvou růstových divizí (zdravotnictví) bude brzy divestována a koncern má v této chvíli na krku několik soudních šetření (účetní praktiky, žaloba akcionářů a subprime hypotéky). Víceméně tedy vidíme jen dvě pozitiva těchto výsledků: progres v osekávání nákladů a absence negativních zpráv. Nic, z čeho by nám spadla brada. 

Akcie GE klesají o 4,5 %.

 

Microsoft (Investiční tipy)

Ikonický vývojář operačních systémů Windows si pro investory přichystal další příjemné překvapení v posledních výsledcích svého fiskálního roku 2018. Tržby za uplynulý kvartál vyskočily o dalších téměř 20 % yoy, a to se již musely potýkat i se silnou srovnávací základnou. Dynamika růstu se tak zlepšuje již 7. kvartálem v řadě. Trh počítal s růstem na úrovni 15 % yoy (stejně jako v minulých výsledcích). Hrubá marže se dočkala rozšíření o 60 bps yoy na 67,6 %. Spolu s dobrou kontrolou nákladů to vyústilo do čistého zisku na akcii rostoucího o 50 % yoy na 1,13 USD a s konsensem trhu postaveným na 1,08 USD.

Není nic nového, že společnost vděčí za úspěch cloudovému byznysu, jenž začal při svém nástupu rozvíjet současný CEO Satya Nadella. Musíme však vzdát hold úspěchu této strategie. Anualizované tržby z cloudu všech divizí si v posledním kvartálu šáhly na 27,6 mld. USD, přičemž management si původně dal za cíl vytáhnout je na 20 mld. USD, což se v té době také zdálo ambiciózní. Cloudový segment (Intelligent Cloud) jako takový narostl o 23 % yoy a je hlavním zdrojem pozitivního překvapení. Jeho kvartální tržby nyní činí 9,6 mld. USD, což znamená, že má našlápnuto, aby se z něho v tomto čtvrtletí stala největší divize společnosti. Velice uspokojivě si vedla i divize More Personal Computing (Windows, Xbox a další), která vyrostla o 17 % yoy a překonala konsensus díky nebývalému úspěchu her pro Xbox (pravděpodobně se jedná o současný blockbuster Fortnite). Do třetice je tady divize distribuující kancelářský software (Productivity and Business Process), jež se s 13% růstem držela v linii predikcí.

Výhled managementu pro tento kvartál (F1Q19) počítá s určitým utlumením růstu. Tržby pohybující se v intervalu 27,4 až 28,1 mld. USD implikují při střední hodnotě růst o 12,5% yoy (v linii s konsensem). To samé platí i pro hrubou marži a provozní náklady. Dle segmentů byl opětovně překvapivě dobrý cloud a osobní počítače, zatímco kancelářský software se držel predikcí.

Akcie reagují na velice přesvědčivá čísla růstem o 2,5 %.

 

Honeywell (Investiční tipy)

Průmyslový koncern Honeywell opět překvapil trhy svými kvartálními výsledky. Tržby si drží dobré tempo růstu a posilují o 8 % yoy na 10,9 mld. USD překonávajíce konsensus o 100 mil. USD. Vyšší objemy prodejů kombinované s efektivnější výrobou postrčily provozní marži (segment margin) o 60 bps yoy na 19,6 %. Výsledkem těchto dílčích úspěchů je čistý zisk na akcii mající hodnotu 2,12 USD (+28 % yoy). Ještě lépe se tento úspěch vyjímá při srovnání s konsensem trhu, jenž udával jen 10% meziroční zlepšení. Volný cashflow nabobtnal na 1,7 mld. USD, což znamená, že se podařilo dosáhnout 108% konverzního poměru (volný cashflow děleno čistý zisk).

Do role tažného koně byla opět obsazena divize Aerospace (letectví). S tržbami rostoucími o 10 % yoy díky zvýšenému zájmu napříč produkty a úsporami ve výrobě se jí podařilo podpořit i profitabilitu společnosti (marže +30 bps yoy na 22,6 %). Nejinak tomu bylo i při pohledu na čísla divize Safety and Productivity Solutions (průmyslová automatizace). Jedná se sice o zdaleka nejmenší divizi (1,6 mld. USD), avšak taktéž o nejrychleji rostoucí (+13 % yoy). Ze stejných důvodů jako ve zbytku firmy se i tady podařilo rozšířit marže, a to o 150 bps yoy na 16,5 %.

Ve světle těchto skutečností přistoupil management k upravení výhledu na tento rok směrem vzhůru. Momentální odhadovaný interval pro tržby je 43,1 až 43,6 mld. USD, což znamená, že konsensus trhu se jen stěží dotýká jeho spodní hranice. S provozní marží ponechanou beze změny (cca 19,5 %) se mohlo přistoupit i ke zvednutí výhledu pro čistý zisk na akcii. Nyní by se měl pohybovat v intervalu 8,05 až 8,15 USD, přičemž predikce udávají jen 8,03 USD. Část prezentace věnoval management i obchodním rozbrojům. Zajisté potěší, že management vidí pro tento rok jen velice omezený dopad. Nicméně poukazuje na inflaci, která pomalu probublává na povrch zejména v přepravě a logistice a v kovech 

Akcie reagují růstem o 3,5 %.


Čtěte více:

Martin Kycelt: Panika na AbbVie: Příležitost k nákupu? (video)
20.07.2018 16:15
Akcie farmaceutické společnosti AbbVie se ve čtvrtek dramaticky propad...
Státní dluh v pololetí stoupl o 89 miliard na 1,714 bilionu Kč
20.07.2018 16:52
Státní dluh v pololetí vzrostl proti konci roku 2017 o zhruba 89 milia...
Technická analýza: Ležérní koruna větší aktivitu neindikuje, nerozhodnému dolaru by se mohlo dařit příští týden
20.07.2018 16:25
EURCZK Ležérní vývoj toho páru začíná být do očí bijící, a proto jsme ...
Trump opět dusí trhy. Chce slabší dolar a má ho
20.07.2018 17:13
Závěr týdne zůstal bez důležitých nových makrodat. O zábavu se trhům s...
Banky poslaly Prahu těsně do zeleného, Trump Evropu opačným směrem
20.07.2018 17:25
Pražská burza zakončila dnešní seanci v mírném plusu a posílila o 0,1%...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.07.2024
11:52ČEZ, a.s.: ČEZ, a.s. podepsal úvěrovou smlouvu na 100 mil. EUR s CaixaBank
10:40Klíčové pilíře růstu akcií se kymácejí. Kam teď zamíří peníze?  
10:34Ifo: Německá ekonomika uvízla v krizi, podnikatelská nálada se citelně zhoršila
9:39Nové modely Stellantis (-10 %) nedokázaly zaujmout, zisk firmy klesl o 48 %
9:18Rozbřesk: Koruna stále pod tlakem holubičích komentářů, čeká na HDP
8:57Wall Street prošla nejprudším poklesem od prosince, Moneta zvýšila zisk o 12 % a potvrzuje jeho celoroční výhled  
8:50MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění vnitřní informace dne 25. 7. 2024
8:05Biden: Obrana demokracie je důležitější než funkce
7:41Moneta ve čtvrtletí zvýšila zisk o 12 % a potvrzuje celoroční i víceletý výhled
24.07.2024
22:01Hlavní zámořské indexy silně oslabovaly  
18:05Sazby v září o 25 bps dolů?
17:40Preview: MONETA pololetními výsledky potvrdí, že je na dobré cestě ke splnění ročního ziskového cíle  
16:57Akcie se propadají, Tesla udává směr. Nejde ale pouze o výsledky  
16:45BNP Paribas svými výsledky potvrdila, že funguje stabilně  
16:10ČEZ dnes zahájil jednání s KHNP o smlouvě na stavbu dvou reaktorů v Dukovanech
16:02Jak to bude s výplatou dividendy COLT CZ u klientů Patria Finance?
15:09Kearney: Ekonom středního proudu znervózní, když vláda začne rozhodovat o podpoře firem a odvětví
14:33IEA: Globální poptávka po uhlí zůstane letos i příští rok zhruba stejná
13:51Automobilka Aston Martin prohloubila pololetní ztrátu na 217 milionů liber
13:17Braňo Soták: První z velkých techů udal solidní tón, trhům to však aktuálně nemusí stačit. Alphabet masivně investuje do AI data center  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
AbbVie Inc (06/24 Q2, Bef-mkt)
Air France-KLM (06/24 Q2, Bef-mkt)
Anglo American PLC (03/24 Q1, Bef-mkt)
British American Tobacco PLC (03/24 Q1, Bef-mkt)
Dow Inc (06/24 Q2, Bef-mkt)
Euronext NV (06/24 Q2, Aft-mkt)
Harley-Davidson Inc (06/24 Q2, Bef-mkt)
Honeywell International Inc (06/24 Q2, Bef-mkt)
Julius Baer Group Ltd (03/24 Q1, Bef-mkt)
Lazard Inc (06/24 Q2, Bef-mkt)
Neste Oyj (06/24 Q2, Bef-mkt)
Nestle SA (06/24 Q2, Bef-mkt)
Sanofi SA (06/24 Q2, Bef-mkt)
STMicroelectronics NV (06/24 Q2, Bef-mkt)
Texas Roadhouse Inc (06/24 Q2, Aft-mkt)
TotalEnergies SE (06/24 Q2, Bef-mkt)
7:00BE Semiconductor Industries NV (06/24 Q2)
7:00Dassault Systemes SE (06/24 Q2)
7:00Roche Holding AG (06/24 Q2)
7:30Stellantis NV (06/24 Q2)
8:00Unilever PLC (06/24 Q2)
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
12:30Xerox Holdings Corp (06/24 Q2)
13:00Nasdaq Inc (06/24 Q2)
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
17:45Vinci SA (06/24 Q2)
18:00EssilorLuxottica SA (06/24 Q2)
18:00Hermes International SCA (06/24 Q2)
23:00Baker Hughes Co (06/24 Q2)