Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Brexit bez dohody má prý nepříjemně vysokou pravděpodobnost, britské banky jsou připraveny

Brexit bez dohody má prý nepříjemně vysokou pravděpodobnost, britské banky jsou připraveny

07.08.2018 14:55
Autor: Redakce, Patria.cz

Pravděpodobnost britského odchodu z EU bez dohody s EU je podle guvernéra Bank of England Marka Carneyho „nepříjemně vysoká“. Podle serveru Politico ale guvernér zároveň tvrdí, že britský finanční systém by byl schopen takový šok ustát.

Carney v pátek v rozhovoru pro BBC uvedl, že banky si prošly příslušnými zátěžovými testy a jejich výsledky naznačují, že v případě potřeby budou schopny poskytovat úvěry. Během posledních sedmi let pak britský finanční systém ztrojnásobil objem svého kapitálu, jeho likvidita se zvýšila desetkrát. Měl by tedy být podle guvernéra připraven na negativní šoky, ať již přijdou odkudkoliv.

Nejhorší scénář, se kterým zátěžové testy pracovaly, počítal s tím, že ceny realit se propadnou o více než třetinu, sazby se zvýší téměř o 4 procentní body, nezaměstnanost se dostane na 9 % a produkt se během recese sníží o 4 %. Carney zdůrazňoval, že nejde o predikce dalšího vývoje, ale o snahu modelovat nejhorší možný vývoj. Finanční systém podle něj „bude připraven i na tuto nepravděpodobnou možnost“. K tomu dodal, že v britském finančním systému existuje ještě několik problémů, které ale mají mezinárodní povahu a banky samy je nevyřeší.

Libra na Carneyho slova reagovala oslabením a zastánci brexitu jeho komentáře týkající se brexitu kritizují s tím, že jde o politicky motivovaná slova. Ta přitom přišla po čtvrtečním hlasování o zvýšení sazeb, které má podle guvernéra představovat další krok při „omezeném a postupném zvyšování“. To by mělo dostat inflaci k cíli ve výši 2 %, nyní se nachází na 2,4 %. BoE byla založena v roce 1694 a podle Carneyho byla průměrná sazba za dobu jejího trvání na 5 %, nicméně v současné době se nedá očekávat, že by se sazby k této úrovni byť jen přiblížily. Příčinami jsou zejména strukturální změny v britské ekonomice i v ekonomice globální.

Carney odmítl názor, že BOE nyní zvyšuje sazby proto, aby si vytvořila prostor pro jejich snižování po brexitu. „Sazby zvyšujeme, protože je to s ohledem na stav ekonomiky vhodné. Jednání o brexitu mohou mít řadu výsledků, a nyní vstupujeme do jejich klíčové fáze. U řady možných scénářů by sazby měly být právě tam, kde se nyní nacházejí, nebo o něco výše. Ale existují další scénáře, které by vyžadovaly snížení sazeb. Počkejme, co se skutečně stane, jak budou jednání pokračovat a jak bude vypadat období přechodu,“ uvedl guvernér BoE.

Zdroj: Politico

 
 

Čtěte více:

Růst britských mezd zpomalil navzdory rekordní zaměstnanosti
17.07.2018 13:14
Růst britských mezd v tříměsíčním období do konce května zeslábl navz...
Brexitovská krize nabírá na obrátkách. Přijde „BINO“?
23.07.2018 6:16
Podle Paula Krugmana nabírá „brexitovská krize“ na obrátkách a tudíž s...
Posledních sto let ukazuje, jakou hodnotu mají dlouhodobé projekce
30.07.2018 14:17
Timothy Taylor patří mezi ekonomy, kteří si svými blogy dokázali získa...
Britské sazby rostou a další zvýšení bude třeba. Podle guvernéra to ale půjde pomalu
02.08.2018 13:17
Centrální banka Velké Británie v souladu s konsensem zvýšila úrokové s...
Korunu a libru dusí centrální banky, euro zase italská politika
03.08.2018 10:39
Dnešní dopolední obchodování přináší další ztráty české koruně, která ...

Váš názor
 • Medvedcovsechnosezral už má zase hlad
  09.08.2018 10:17

  Ale aby začal něco dělat to ne, agitováním jen oblbuje ty slabšího myšleni, ale to hlad nezažene. Potřebuje zase funkci na hrabání, protože na slušnou práci nemá. Kde asi byl když jsme se bez ruských poradců nesměli ani uprdnout a ted' pro ně agituje. Je to borec s omezenou pamětí. "...Potřebuješ, aby za tebe někdo ze zahraničního centra rozhodoval za jakých podmínek můžeš ve své vlasti nosit zbraň? Potřebuješ, aby o naší zemi a českých občanech rozhodovali lidé, jež neumí jedinou větu tvojí mateřštiny a ČR znají pouze z atlasu? Potřebuješ, aby tebe a další miliony spoluobčanů omezovala svými nařízeními skupinka pár desítek lidí ze zahraničí a navíc, kterou nikdo demokraticky nevolil? Vždyť to je absurdní. medvedvsechnosned ". Demokrate a co si představujete pod slovem absurdní. Tak se podívej do zrcadla.
  ..
 • Demokrate co vsechnosned stáváš se slavným
  09.08.2018 9:47

  Už o tobě a tvém prezidentovi píšou i v novinách "..v rámci ruské propagandy to pěkně vypadalo pro domácí ruské publikum a potom pro různé trolly v zahraničí...." :o)))
  mně eště trochu zbylo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:00Čína - HDP, y/y
3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
3:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - CPI, y/y
14:30USA - Počet nově zahájených staveb
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university