Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Na akciích vše růžové, jen ty obchodní války

Na akciích vše růžové, jen ty obchodní války

14.08.2018 10:55
Autor: Redakce, Patria.cz

Geopolitické tenze sice i nadále přetrvávají, americké ekonomice se ovšem i přesto vede dobře a to samé podle investiční společnost Schwab platí o jejím výhledu. I když podle některých názorů je současný pozitivní vývoj v USA zejména odrazem daňových úlev korporátnímu sektoru, existují i pádné argumenty, podle kterých by měl být silný růst ekonomiky a zisků dlouhodobějším jevem. 

Poslední čísla ukazují, že tempo růstu amerického produktu ve druhém čtvrtletí vyskočilo na 4,1 %. Konsenzus sice hovořil o 4,4 %, ale i tak jde o výjimečně dobré číslo. Spotřebitelské výdaje, které tvoří 70 % produktu, se zvýšily o 4 %, exporty o 9,3 %, a to zejména díky energetickému sektoru. Schwab ovšem očekává, že růst v této oblasti v dalších čtvrtletích „téměř jistě klesne“. Investice firem dosáhly ve druhém čtvrtletí růstu ve výši 7,3 %, což je podle Schwabu jednak odrazem snížení daňové zátěže, ale také síly energetického sektoru a technologií. Negativně pak na vývoj produktu působil vývoj zásob. 

Pozitivně vyznívají i čísla týkající se vývoje produktivity. Ta ve druhém čtvrtletí „pravděpodobně zrychlila svůj meziroční růst na 1,5 %“ a podle Schwabu je tomuto vývoji zřejmě věnována menší pozornost, než si zaslouží. Jednotkové náklady práce pak vzrostly o 1,5 % (mzdový růst dosáhl 3 % minus 1,5 % růstu produktivity). Výsledkem tohoto vývoje by měly být zvyšující se ziskové marže, které pomohou ziskovosti obchodovaných firem a „možná vyváží některé negativní dopady, které na zisky budou mít nově zavedená cla“. 

Výsledky oznámené obchodovanými společnostmi za druhé čtvrtletí hodnotí Schwab jako mimořádně dobré, což znamená pokračování trendu nastaveného ve čtvrtletí prvním. Táhne jej zejména energetika, ale nezanedbatelnou roli hrají i materiály, finanční sektor a technologie. „To vše spolu s dalšími indikátory znamená, že síla ekonomiky a akciového trhu není dána jen několika málo společnostmi. Trh a hospodářství nemají tak úzkou bázi, jak se někteří domnívají, a to naznačuje, že současný vývoj je udržitelný, i když zřejmě ne v nastaveném tempu,“ míní analytici společnosti Schwab. 

Není zřejmě překvapením, že za největší riziko považují i oni vývoj v mezinárodním obchodu. Ten je stále častěji zmiňován také vedením obchodovaných společností. Celkově lze proto konstatovat, že nejistota v této oblasti zůstává vysoko a to má na ekonomiku i trh svůj dopad. Podle Schwabu se to dokonce již začíná projevovat v indikátorech, jako jsou objednávky ve službách a výrobním sektoru. 

Zdroj: Schwab


 
 

Čtěte více:

Bullard: Protekcionisté nejsou USA, ale ti ostatní
13.08.2018 6:29
„Vzniká dojem, že všechny země mimo USA jsou zastánci volného obchodu,...
Facebook může lehce skončit jako Microsoft
10.08.2018 10:52
Na stránkách Wired mohou čtenáři najít jednu zajímavou hádanku: Který ...
Jak skončí královna eurozóna první?
10.08.2018 17:48
S eurozónou je to vlastně podobné, jako s královnou Koloběžkou I. Zatí...
Slepá obchodní ulička Trumpovy administrativy
10.08.2018 6:20
Máme všechny důvody se domnívat, že obchodní roztržka Spojených států ...
Víkendář: Největším nebezpečím pro Německo jsou Němci
12.08.2018 9:26
Jestliže během letošního léta navštívíte Německo, uvidíte zemi, které ...
Evropské banky v hledáčku turecké krize
10.08.2018 15:52
S tím, jak turecké finanční trhy bouří pod americkým tlakem v nejnověj...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data