Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Největším nebezpečím pro Německo jsou Němci

Víkendář: Největším nebezpečím pro Německo jsou Němci

12.8.2018 9:26
Autor: Redakce, Patria.cz

Jestliže během letošního léta navštívíte Německo, uvidíte zemi, které se daří mimořádně dobře. Pokud se ale dáte s někým do řeči, můžete získat dojem, že vše jde od desíti k pěti. Nejdříve se asi dozvíte něco o debaklu na fotbalovém mistrovství světa, pak hovor přejde k mračnům, která se prý stahují nad německým průmyslem, následovat může politická nestabilita či problémy s integrací imigrantů. Nakonec se vám bude zdát, že možná slyšíte o úplně jiné zemi, než do které jste přijeli, píše The Economist, podle kterého je pesimismus možná tím největším problémem, kterému nyní Německo čelí.

„Němci propadají pesimismu snadno,“ píše The Economist a zřejmé je to podle něj i z díla Goetheho či Wagnera. „Jen málo Němců se nedomnívá, že nějaká kalamita je už přímo za rohem,“ říkal americký velvyslanec John Kornburn. Vzpomínal například na to, jak jej na ulici zastavila jedna žena s tím, že pokud si hned nezaváže tkaničku u boty, spadne a zabije se. S tím podle The Economist úzce souvisí německý perfekcionismus: „Pokud nasednete do vlaku s několika Němci, vzápětí si někdo z nich začne stěžovat, že je tam příliš teplo či zima, vlak má malé zpoždění, nebo že zavazadla nejsou správně uložena.“ V německých továrnách tak musí být vše dokonalé a Němci si nedají pokoj, pokud všude nepanuje „ordnung“. 

Poslední dobou se ale popsaná tendence propadat strachu a obavám prohlubuje. Otevření se uprchlíkům se nyní přeměňuje ve skepsi týkající se jejich schopnosti zapadnout do německé společnosti. Tu živí i několik vážných zločinů, které migranti spáchali. K tomu se přidává několik skandálů německých automobilek, které podváděly s emisemi. Minulý rok se pak do Bundestagu poprvé v historii dostala krajně pravicová Alternative for Germany. Po volbách také následovalo nezvykle dlouhé období vyjednávání, na jehož konci opět stojí stará známá „velká koalice“ v čele s oslabenou Angelou Merkelovou. A nakonec přišlo zmíněné mistrovství světa ve fotbale, které se z pohledu Němců zdá být symbolem všech problémů, kterým jejich země čelí. 

„Pesimismus a perfekcionismus mohou být silnou stránkou Němců, ale jen v případě, že nedosahují extrémů. Jinak vedou k sebeponižování a ignoranci základních faktů. Německá ekonomika si totiž vede mimořádně dobře, nezaměstnanost dosahuje rekordně nízkých úrovní, exporty prochází boomem a země se pyšní jednou z nejlepších infrastruktur na světě. Příjmová nerovnost se nachází níž než ve většině vyspělých zemí, kvalita života je naopak vysoká. Německá politika je sice fragmentovaná, ale Merkelová je nadále obstojným, praktickým lídrem a celkově v politice převažují umírněné síly,“ píše The Economist. Uprchlickou krizi pak hodnotí následovně:

V dubnu letošního roku bylo zaměstnáno 26 % uprchlíků, kteří přišli do země od roku 2015. Kriminalita klesla na třicetiletá minima a nejvíce klesá mezi imigranty. „Pokud je pravice stále hlasitější, pak je to kvůli tomu, že jejich monokulturní vize svou bitvu prohrává, protože podíl neetnických Němců rychle roste, a to na prominentních pozicích veřejného života,“ tvrdí The Economist. Problémem Německa podle něj mohou být nízké investice, ale největší potíží je možná pesimismus, protože „pesimisté neinvestují“. „Je v zájmu Německa i ostatních, aby Němci přestali propadat smutku, rozhlédli se kolem a vrátila se jim dobrá nálada... Mezinárodní liberální řád sice dostává trhliny a to ohrožuje německé zájmy, ale introspektivní skleslost zemi řešení nepřinese,“ tvrdí The Economist. 

Zdroj: The Economist

 
 

Čtěte více:

Facebook může lehce skončit jako Microsoft
10.8.2018 10:52
Na stránkách Wired mohou čtenáři najít jednu zajímavou hádanku: Který ...
Jak skončí královna eurozóna první?
10.8.2018 17:48
S eurozónou je to vlastně podobné, jako s královnou Koloběžkou I. Zatí...
Slepá obchodní ulička Trumpovy administrativy
10.8.2018 6:20
Máme všechny důvody se domnívat, že obchodní roztržka Spojených států ...
Perly týdne: Hrubě nepřipravené trhy, bitcoin ještě níž a dušení diesely
10.8.2018 12:30
Ve světě… A co když se ještě oteplí: Spiegel tento týden přináší obsá...
Víkendář: Láska se v Číně stává problémem i výnosným byznysem
11.8.2018 9:04
Čínská vláda dlouhé roky uplatňovala politiku jednoho dítěte a rodiče ...

Váš názor
 •  
  13.8.2018 7:25

  Cože ? Bylo zaměstnáno 26% všech (ekonomických) migrantů, kteří k nim přišli od roku 2015 ? Tomu nevěřím!! Pokud byli třeba papírově zaměstnáni radnicemi třeba na 1 den jako zametači apod., tak to potom ano. Jinak určitě ne.
  Peté13
  •  
   13.8.2018 10:58

   A já nevěřím tobě a to že nevěříš. Odkud si cucáš svoje informace ty ?
   Igor
   •  
    13.8.2018 11:20

    Jaké informace myslíš Ty lůlane ?
    Peté13
 • Neni to u nás stejné ?
  12.8.2018 14:20

  U nás jsou, pro nás, tím největším nebezpečím taky Češi.
  ..
  • Re: Neni to u nás stejné ?
   13.8.2018 21:19

   A co s tím? Třeba Čechy poněmčit, poruštit či pounijnit?
   medvedvsechnosned
  • Re: Neni to u nás stejné ?
   12.8.2018 15:34

   Každopádně pokud autor pokládá za úspěch zaměstnanost 25%, pak to hovoří samo za sebe.
   sgt.Mike
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - CPI, y/y
9:00CZ - Nezaměstnanost
10:30UK - Průmyslová výroba, m/m