Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
CAT a EM vytvořily anomálii, která možná něco říká o celé globální ekonomice

CAT a EM vytvořily anomálii, která možná něco říká o celé globální ekonomice

03.10.2018 13:55

Společnost Bespoke před několika dny upozornila na zajímavou „anomálii“, která vznikla na jedné straně chováním akcií společnosti CAT a na straně druhé chováním akciového indexu rozvíjejících se zemí (EM index). Podívejme se na ní, a to i v širších souvislostech.

Ona (údajná) anomálie je zřejmá z následujícího grafu. Akcie společnosti CAT a EM index vykazují historicky určitou korelaci, což je fundamentálně pochopitelné: CAT vyrábí těžké stroje, které jsou hojně využívány v těžbě, sklízení a zpracování komodit, či ve stavebnictví (a tudíž je tu zase vazba na stále mohutně infrastrukturně investující Čínu). Pokud tak přijmeme, že se obě aktiva mají pohybovat ruku v ruce, zarazí nás, že se akcie CATu v posledních týdnech vydaly prudce nahoru, zatímco EM index míří trendově dolů:

1
Zdroj: Bespoke

Akcie CATu v posledních dnech o něco korigovaly, ale ona mezera je stále značná. Optimista na ní bude hledět jako na známku toho, že situace na rozvíjejících se trzích se už brzy začne zlepšovat (tj. CAT tu je vedoucím indikátorem). Pesimističtější pohled bude spíše naznačovat, že CAT se nemístně utrhl od strádajícího fundamentu EM. Nebo je tu ještě třetí možnost – neměli bychom se mezerami mezi oběma proměnnými nijak zvlášť vzrušovat, protože ona korelace, neřkuli závislost, mezi oběma aktivy zase není tak vysoká.

Vybavit se nám v tomto bodě může takzvaný Dr. Copper (tedy ceny mědi), o kterém se někdy tvrdí, že dobře predikuje vývoj ve světové ekonomice. Tato logika je na první pohled také pevná – měď je konzumována napříč celým světem v celé řadě odvětví a její ceny by tak měly odrážet stav světového hospodářství. Jenže pokud se podíváme na data, zjistíme, že predikční schopnost mědi je ve skutečnosti dost nízká. Jednou z příčin je, že se do jejích cen promítá i nabídkově investiční cyklus (tj. vývoj těžebních a zpracovatelských kapacit) a na poptávkové straně hraje/hrála asymetrickou roli Čína.

Pokud se nyní podíváme konkrétně na vývoj akcií CATu, zjistíme, že po většinu letošního roku si nevedly moc dobře. Pak ale nastala ona prudká změna popsaná i v grafu. CAT jistě těží z toho, že ve druhém čtvrtletí se mu zvýšily tržby o 24 %, zisky na akcii se zdvojnásobily. Historické výsledky shrnuje následující tabulka a z ní vidíme, že CAT tržbami velmi citlivě reagoval na zadrhnutí globální ekonomiky v roce 2015/2016 a pak opět citlivě reagoval na následný synchronizovaný globální boom. Jeho volný tok hotovosti je také dost proměnlivý. Minulý rok mu po investicích zbylo 3,37 miliardy dolarů, průměr za posledních pět let se u volného toku hotovosti pohyboval na 3,96 miliardách dolarů.

0
Zdroj: Morningstar

Jak se tato čísla rýmují s kapitalizací a cenou akcií? Kapitalizace CATu nyní dosahuje 92,5 miliard dolarů. Pokud bychom oněch 3,96 miliardy dolarů považovali za cyklický standard firmy, který bychom dlouhodobě nechali růst o 4 % ročně, současná hodnota takového toku hotovosti dosahuje 48 miliard dolarů (tj. cca polovina kapitalizace). Pokud by dlouhodobý růst dosahoval 6 %, dostaneme se na 63 miliard dolarů. Dokonce i když jako výchozí hodnotu nepoužijeme onen standard posledních pěti let, ale rekord z roku 2014 (tj. 4,7 miliardy dolarů volného toku hotovosti), dostaneme se na 75 miliard dolarů, což je stále znatelně pod současnou kapitalizací.

U vysoce cyklických společností, jakou je bezesporu i CAT, se dá podobných scénářů vytvořit celá řada. Ale tyto jednoduché kalkulace mně osobně naznačují, že tu, mírně řečeno, rozhodně nehovoříme o nějaké levné akcii. Nebo je tu druhá možnost: Akcioví investoři jsou ohledně CATu naprostými realisty a pak globální ekonomiku (a možná i EM trhy) čekají dobré časy.

 

Čtěte více:

Akcie emerging markets vstoupily do medvědího trhu. Euro testuje 1,1300 a 13měsíční dno
15.08.2018 16:44
Široce sledovaný akciový index 24 trhů, označovaných za rozvíjející se...
Je hospodářský rozmach USA na úkor globálního růstu?
22.08.2018 17:09
Spojené státy by letos mohly být jedinou zemí ze skupiny nejbohatších ...
Franklin Templeton: Červencovému zotavení vévodily okrajové trhy
28.08.2018 10:41
Červenec byl prvním měsícem tohoto roku, kdy si rozvíjející se trhy po...
Franklin Templeton: Zaměřeno na rozvíjející se trhy
24.09.2018 16:59
Ve světle poklesu turecké liry a argentinského pesa se obavy z přenosu...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y