Spojené státy by letos mohly být jedinou zemí ze skupiny nejbohatších států světa G7, která v tomto roce poroste rychleji. Učinit „Ameriku opět velkou“ jiným částem světa už možná tolik nesvědčí, píše agentura Bloomberg.
Ještě před nedávnem jásali někteří lidé nad tím, jak pěkně synchronizovaná globální konjunktura je. Tahle euforie pomalu mizí a trhy to už vidí.
Jak podotýká NatWest Markets, její koš takzvaných růstových aktiv (třeba australský dolar nebo měď) letos ztrácí zhruba 4,5 %. Oproti tomu širší americký akciový index S&P 500 je výše o téměř 7 %. Jak tento rozdíl vysvětlit? Podle Jima McCormicka ze stejné společnosti se v tomto roce už „určitě projevuje nevyvážený charakter růstu“.
Americký dolar s rostoucími úrokovými sazbami posílil, což znamená tlak na rozvíjející se ekonomiky. Letošní dvojí zvýšení sazeb pomohlo dolaru ke skoro 6% nárůstu na obchodně vážené bázi. To znamená, že zahraničním dlužníkům zdražilo splácení půjček.
Problémy na rozvíjejících trzích ještě tolik akutní nejsou. Jakmile se tak ale stane, „přirozeně se rozšíří zpět do Spojených států“ a dojde ke změně z hlediska toho, jak má Fed vést svou domácí měnovou politiku, míní Mark Nash z Old Mutual Global Investors.
Důkazy zpomalování za hranicemi USA už lze spatřit také. Ekonomové Chase & Co. tvrdí, že i když je celkový globální růst díky Spojeným státům vyšší než dlouhodobý trend, podíl zemí, které šlapou nad svůj potenciál, klesl na 60 % z loňských 80 %.
Útlum je vidět v Japonsku i v Číně, kde do rozhodnutí promlouvají obchodní spory s USA a kde se vedoucí kádry snaží přistřihnout křídla riskantnímu úvěrování. Nižší jsou evropské průzkumy a ukazatele důvěry – částečně kvůli strachu, jak to bude do budoucna s vývozem. Německé průmyslové zakázky poprvé po skoro dvou letech v červnu klesly. Pro největší evropskou ekonomiku jsou důležitým ukazatelem budoucí produkce.
A pak zde jsou rozvíjející se trhy. Turecká lira si to uprostřed politické krize střihla prudce na jih. Venezuela podnikla jednu z největších devalvací v dějinách a Argentina se snaží ochránit svou měnu vyššími sazbami.
Rozvíjející se a rozvojové ekonomiky bez Číny měly loni na globálním produktu skoro čtvrtinový podíl (24,6 %) a podle hlavního ekonoma Bloomberg Economics Toma Orlika zbytek světa dolů nestrhnou.
Přeshraniční obchod se ale zhoršuje. Na příklad logistická společnost Kühne + Nagel, která se nazývá globální jedničkou v globální přepravě, vypočítala, že obchod v Brazílii, Jižní Koreji, Tchaj-wanu a Indii klesá meziročně o více než 5 procent.
Za pozornost stojí i to, jak moc na brzdu šlápne Asie. Důvodem je její příspěvek ke globálnímu růstu. Loni činil 40 %, deset let předtím jenom 23 %. Region ekonomicky vyrostl , stejně jako jako propojení se zbytkem světa. Podle Roberta Subbaramana ze společnosti Holding tak není otázkou, zda vůbec, ale jak moc asijský růst ve druhé polovině letošního roku zpomalí.
Zdroj: Bloomberg, kuehne-nagel.com