Na výrobu baterie potřebujete zinek, na elektroinstalaci do auta je zapotřebí mědi, na stavbu domu potřebujete celou řadu kovů. Není tak velkým překvapením, když například ekonom Tom Wise z Bank of England poukazuje na vysokou korelaci mezi vývojem globálního produktu a spotřebou průmyslových kovů ve světové ekonomice. Jejich ceny jsou pak obzvláště citlivé na změny v mezinárodním obchodu. Podle některých názorů je pro odhad vývoje v globální ekonomice nejlepší sledovat trh s mědí. Té se proto někdy přezdívá Dr. Copper, jako výraz její schopnosti predikovat boom či naopak recesi. FTAlphaville v této souvislosti tvrdí, že současný výhled alespoň na první pohled moc optimisticky nevyznívá.
Ceny mědi na světových trzích dosáhly posledního vrcholu v červnu a od té doby oslabily o celých 14 %. FTAlphaville ale připomíná, že jejich tahounem není jen vývoj v globální ekonomice. Například v letech 2012–2015 se obě proměnné od sebe významně odtrhly a k tomu samému může dojít znovu. Jednou z příčin podobných situací bývá silný dolar, který zdražuje komodity pro země, jejichž měny vůči dolaru oslabují. A letos dolar posílil téměř o 7 %.
Významnou roli v chování cen mědi pak hraje Čína. Ta minulý rok postavila sedmkrát více mrakodrapů (budov s výškou větší než 200 metrů) než Spojené státy. Taková aktivita jí pomalu pomáhá k postu největšího spotřebitele kovů na světě, a už nyní Čína konzumuje asi polovinu vytěžené oceli, niklu, mědi a hliníku. Její ekonomika tak má znatelný dopad na příslušné trhy a v poslední době se index cen průmyslových kovů pevně drží zejména kurzu čínské měny. Ten se přitom pohybuje blízko ročních minim.
Société Générale pak poukazuje i na vliv, který mají na ceny kovů eskalující obchodní tenze. Banka se domnívá, že negativní sentiment v této oblasti bude působit na trh s průmyslovými kovy i nadále a zmiňuje rovněž jeho dopad na investiční rozhodování firem. Na druhou stranu je ale možné, že tenze v mezinárodním obchodu opadnou poté, co Trump a Juncker dosáhli nečekané dohody o clech.
Citigroup patří mezi optimisty a dokonce svým klientům radí, aby se připravila na „Dr. Coppera na steroidech“. Podle banky je totiž stále těžší dostat měď ze země. K tomu nabírá na intenzitě urbanizace a sílí poptávka po elektromobilech, což znamená i zvýšení poptávky po mědi. Podle se tak cena tohoto kovu bude v roce 2022 pohybovat na 8 000 dolarech za tunu, tedy o 27 % výše, než se nachází dnes. Ani její analytici si ale neodpustí varování před obchodními válkami. V případě, že k nim skutečně dojde, cena mědi před dalším růstem nejdříve znatelně oslabí.
Zdroj: FTAlphaville