Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Franklin Templeton: Překážkové dostihy premiérce Mayové teprve začaly (Pohled investora)

Franklin Templeton: Překážkové dostihy premiérce Mayové teprve začaly (Pohled investora)

15.11.2018 17:13
Autor: Redakce, Patria.cz

Předsedkyně vlády Spojeného království Theresa Mayová odstranila první překážku v úsilí zajistit své zemi po rozluce s Evropskou unií měkké přistání. Její vláda ve středu podpořila dohodu o vystoupení z EU, na které se dohodli vyjednavači obou stran. David Zahn, šéf evropských aktiv s pevným výnosem ve finanční skupině Franklin Templeton ale varuje, že před Mayovou je ještě spousta překážek s hlubokými dopady pro investory.

Mayová totiž ještě stojí před obtížným úkolem protlačit dohodu parlamentem. V důsledku toho očekáváme nejistotu a volatilitu na britských, ale i evropských finančních trzích, a to po dobu několika měsíců.

Opozice i mezi příznivci Mayové

některé součásti premiérčiny vlastní Konzervativní strany dohodu nepodpoří, protože některá její ustanovení ponechávají Británii uvnitř Evropské celní unie. Sporný bude pravděpodobně i plánovaný status hranice mezi Severním Irskem a Irskem – a to pro některé poslance, včetně těch za severoirskou Demokratickou unionistickou stranu (DUP).

Vzhledem k tomu, že Mayová spoléhá na oporu DUP v Dolní sněmovně, nesouhlas jejích poslanců by pro ni mohl být problém a vláda možná bude muset získat podporu opozičních poslanců.

Obě strany uvedly, že chtějí respektovat výsledek referenda o brexitu z roku 2016. Kromě toho by pro dohodu mohla být jmenovitě řada labouristických poslanců.

Volba mezi tvrdým nebo měkkým Brexitem je nejistá

Pokud by Mayová a její kolegové pro svou dohodu nedokázali získat parlamentní podporu, Spojené království se podle našeho názoru v zásadě chystá k tvrdému brexitu bez dohody.

Britské státní dluhopisy (gilts) by pravděpodobně zpevnily, zatímco libra by mohla výrazně klesnout.

Parlamentní souhlas s dohodou o odchodu z EU by na druhou stranu přinesl určitou jistotu. Podmínky dohody o vystoupení totiž říkají, že pokud nedojde k dostatečnému pokroku v řešení obchodní dohody mezi Británií a EU, zůstane Spojené království součástí Evropské celní unie, dokud obchodní dohody nedosáhne.

Očekáváme, že tento scénář může trhům přinést určitou krátkodobou úlevu; výnosy giltů by pravděpodobně vzrostly, zatímco britská libra by pravděpodobně zažívala rally.

Složité otázky nezmizely

Parlamentní schválení dohody o vystoupení by však nutně neřešilo všechny problémy premiérky Mayové. Očekáváme, že lidé by se zpočátku začali soustředit na to, co se stane na konci přechodného období, hlavně na vývoj jednání týkající se vzájemného obchodu. Kromě toho se podle nás vynoří mnoho lidí, zejména mezi zarytými stoupenci brexitu, které budou velmi frustrovat kompromisy v dohodě o vystoupení.

Tato nespokojenost se pravděpodobně projeví v příštích volbách - bez ohledu na to, kdy se uskuteční. V dlouhodobějším horizontu bychom tudíž očekávali větší nejistotu, ale v krátkodobém horizontu bychom měli pozorovat určitou úlevu, což by mělo být pro finanční trhy pozitivní.

Jaká úloha pro aktivní správu aktiv?

Očekáváme, že k dohodě o obchodu nakonec dojde. Uvědomujeme si však, že šance na tvrdý brexit není bezvýznamná. Za těchto podmínek se domníváme, že aktivní správa portfolií s pevnými výnosy dává smysl. Existuje řada scénářů, podle kterých by konkrétně výnosy giltů mohly být za šest měsíců mnohem vyšší, nebo naopak mnohem nižší.

Investoři budou pravděpodobně muset reagovat na množství zpráv, které přicházejí z Westminsteru a z Bruselu. Oddělit v nich zrno od plev může být náročné, pro investory, kteří to dokážou, se zde ale může skýtat potenciální příležitost zvýšit hodnotu svých portfolií.

Disclaimer společnosti Franklin Templeton: Zde předložené komentáře, názory a analýzy představují názory svých autorů, slouží výlučně informačním účelům a neměly by být považovány za individuální investiční poradenství nebo doporučení investovat do jakéhokoli cenného papíru či doporučení zaujmout investiční strategii. Protože trh a ekonomická situace se mohou rychle změnit, komentáře, názory a analýzy jsou učiněné k datu zveřejnění a mohou se změnit bez dalšího upozornění. Tento materiál není koncipován jako komplexní analýza všech relevantních skutečností týkajících se jakéhokoli státu, regionu, trhu, odvětví, investice nebo strategie.

 
 

Čtěte více:

Franklin Templeton: Zaměřeno na rozvíjející se trhy
24.09.2018 16:59
Ve světle poklesu turecké liry a argentinského pesa se obavy z přenosu...
Franklin Templeton: Biotech pohání inovace
11.10.2018 6:19
Po dosažení maxim v červenci 2015 začaly biotechnologické akciové titu...
Franklin Templeton: Všechny rozvíjející se trhy si nejsou rovny
19.10.2018 5:54
Třetí čtvrtletí nebylo pro rozvíjející se trhy zrovna snadné období. S...
Franklin Templeton: Několik slov k volatilitě na akciových trzích
31.10.2018 6:14
Říjen dostál své pověsti volatilního měsíce. Hrozba v podobě rostoucíc...
Britská vláda podpořila dohodu o brexitu, dva ministři ale končí. Libra padá
15.11.2018 10:50
Britský ministr pro brexit Dominic Raab dnes odstoupil z funkce. Svůj ...
S dohodou o brexitu to nebude tak snadné. Padající libra stahuje i euro
15.11.2018 11:42
Po nepřesvědčivé seanci včera na Wall Street se zlepšila kondice Asie,...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - Nezaměstnanost
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y