Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Franklin Templeton: Několik slov k volatilitě na akciových trzích

Franklin Templeton: Několik slov k volatilitě na akciových trzích

31.10.2018 6:14, aktualizováno: 31.10. 15:45
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Říjen dostál své pověsti volatilního měsíce. Hrozba v podobě rostoucích úrokových sazeb v USA, zpomalující růst v Číně a listopadové volby do amerického Kongresu mnoho investorů znervóznily. Akciový tým finanční společnosti Franklin Templeton se zamýšlí nad tím, jak mohou výkyvy na trzích přinést investiční příležitosti a proč vidí v technologických titulech pořád lákavou nabídku.

Tempo a rozsah budoucího zvyšování amerických sazeb, nervozita ohledně globálního růstu a napětí spjaté s obchodními třenicemi jsou faktory, které v posledních několik týdnech přispěly k tržní kolísavosti. Nad to tu jsou ještě průběžné volby v USA, které také mohou ovlivňovat chování investorů.

Akciový tým Franklin Templeton je toho stanoviska, že světová ekonomika vytváří pro firemní fundamenty nadále podpůrné podmínky. Důkazem budiž tržby, zisky a růst cash flow v množství různých sektorů. V investičních strategiích zaměřených na USA se tak experti této společnosti snaží investovat do firem se silnou základnou, které mají oproti konkurenci solidní postavení na trhu a jejich vyhlídky dlouhodobého růstu trh podceňuje nebo je zatím ani nerozpoznal. Krátkodobou tržní volatilitu se přitom experti snaží oportunisticky využít k tomu, aby tohoto oslabení využili ve svých portfoliích.

Říjnový výprodej v USA probíhal napříč sektory. Návratnost tam dosahovala záporných 8 % nebo i méně s výjimkou tradičně defenzivních sektorů utilit a běžného spotřebního zboží, které v obou případech vykázaly od začátku měsíce do 24. října pozitivní návratnost v řádu nízkých jednotek procent.

Cyklicky orientované sektory materiálů (-13,0 %), energetiky (-12,5 %), zbytného spotřebního zboží (-12,2 %) a průmyslu (-11,6 %) si ve stejném období vedly hůře než širší americký akciový trh, vyjádřený indexem S&P 500 (-8,76 %).

Značné množství otázek se týkalo sektoru informačních technologií. Sektor IT v rámci S&P 500 vyrostl od začátku roku do 30. září o 20,62 %. Od začátku října do 24. října ale klesl o 10,76 %.

Názor akciových expertů Franklin Templeton na dlouhodobé fundamenty, které jsou oporou tohoto sektoru, se nezměnil. Stále pozorují téma "digitální transformace", podle kterého se technologické společnosti stále více rozpínají na tradiční netechnologické trhy. Klíčovými motory tohoto sektoru budou do budoucna nižší daně a potřeba větší produktivity na utahujícím se pracovním trhu.

Argumentační zázemí tohoto stanoviska obsahuje také tyto teze:

- Hlavním ukazatelem investic do technologie je přírůstková změna firemní ziskovosti. Americké firmy by v důsledku snížení americké firemní daně obecně měly letos vykázat vyšší ukazatele ziskovosti. Zvýšená volatilita se podle zpráv promítá do vyšších kapitálových výnosů a dokonce i do zaměstnaneckých bonusů, objevují se však i zprávy, podle kterých firmy mimo technologický sektor říkají, že budou díky daňovým škrtům více investovat do technologií.

- Kromě nižších daní je výsledkem amerického zákona o daních návrat zisků se zahraničním domicilem do země. Experti FT tudíž očekávají lepší kapitálovou návratnost ve formě větší aktivity ve zpětném odkupování akcií a ve zvyšování dividend.

- Technologické investice jsou často o produktivitě. S utaženějším pracovním trhem v USA je možné se domnívat, že firmy budou více spoléhat na technologie, aby zvýšily svou produkci.
Kdyby v nadcházejících měsících na realizaci těchto témat nedošlo, mohla by být výsledkem větší volatilita v technologickém sektoru s tím, jak investoři přehodnocují dlouhodobé dopady daňové reformy a investic do technologií.

Existuje mnoho technologických firem, které jsou podle expertů Franklin Templeton připraveny k růstu bez ohledu na to, jaká bude obecnější ekonomická situace. Jejich investiční filosofie nevylučuje názor, že volatilita představuje pro disciplinované investory s dlouhodobým horizontem často přitažlivé investiční příležitosti v silných firmách, které jsou trhem krátkodobě špatně oceněny.

Disclaimer společnosti Franklin Templeton: Zde předložené komentáře, názory a analýzy představují názory svých autorů, slouží výlučně informačním účelům a neměly by být považovány za individuální investiční poradenství nebo doporučení investovat do jakéhokoli cenného papíru či doporučení zaujmout investiční strategii. Protože trh a ekonomická situace se mohou rychle změnit, komentáře, názory a analýzy jsou učiněné k datu zveřejnění a mohou se změnit bez dalšího upozornění. Tento materiál není koncipován jako komplexní analýza všech relevantních skutečností týkajících se jakéhokoli státu, regionu, trhu, odvětví, investice nebo strategie.


 

Čtěte více:

Franklin Templeton: Tři události v Evropě, které vám v létě možná unikly
19.09.2018 15:32
Červenec a srpen jsou na evropských trzích tradičně klidnějšími měsíci...
Franklin Templeton: Zaměřeno na rozvíjející se trhy
24.09.2018 16:59
Ve světle poklesu turecké liry a argentinského pesa se obavy z přenosu...
Franklin Templeton: Biotech pohání inovace
11.10.2018 6:19
Po dosažení maxim v červenci 2015 začaly biotechnologické akciové titu...
Franklin Templeton: Všechny rozvíjející se trhy si nejsou rovny
19.10.2018 5:54
Třetí čtvrtletí nebylo pro rozvíjející se trhy zrovna snadné období. S...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.08.2019
8:24Víkendář: Západ již nedokáže garantovat své hodnoty, ale mlčet by neměl
24.08.2019
15:34Očima byznysu: Nepravé maso a nepravé cigarety mohou mít leccos společného
7:37Víkendář: Postavili jsme si naleštěnou past. Je z ní cesta ven
23.08.2019
22:01Obchodní válka opět posílá trhy k zemi
17:48S nákupem zlata se odjakživa pojí obrovské riziko
16:47Čína zavádí cla a bankéři se zdráhají snižovat sazby. Závěr týdne svědčí dluhopisům, ale zle na tom nejsou ani akcie  
16:43Powell: Ekonomika USA si vede dobře. Fed bude konat, jak bude zapotřebí
15:37Perly týdne: Dividendy v nemilosti, zdroje jsou a u nás končí datové pohádky
14:39Střet se stupňuje: Čína uvalí na USA cla za 75 miliard dolarů, Trump velí americkým firmám z ní odejít...
13:03CNBC: Obří čínský dluh nelze dále ignorovat
11:24Berlusconi svádí bitvu s miliardářem o to, kdo se postaví Netflixu
10:57Začíná summit G7, v novém formátu bude jednat o nerovnostech
10:53Powell nemusí dodat kýženou podporu. Výnosy rostou a dolar sílí, akcie však zůstávají v klidu a rostou  
10:14Hasbro kupuje majitele Prasátka Peppy a míří do sféry médií
9:18Rozbřesk: Německé firmy pod tlakem klesajících zakázek
8:59Evropské burzy zřejmě otevřou v plusu, čeká se ale na Powella  
8:44Japan Tobacco International uvádí na český trh vlastní e-cigaretu
8:40Reuters: Boeing plánuje navýšit v únoru produkci 737
8:36Británie a Jižní Korea podepsaly dohodu o obchodu po brexitu
5:47Reich: Indický experiment naznačuje, co udělá s ekonomikou velký peněžní šok

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data