Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jan Troják: D4. Průlom po patnácti letech?

Jan Troják: D4. Průlom po patnácti letech?

23.12.2018 15:29
Autor: Redakce, Patria.cz

Na začátku října tohoto roku byla ohlášena jména čtyř konsorcií, která se kvalifikovala pro výběrové řízení na dostavbu části dálnice D4 formou partnerství veřejného a soukromého sektoru (PPP). Jde o významnou novinku při realizaci infrastrukturních staveb v České republice. Vítěz soutěže zajistí výstavbu, provoz i financování prvního velkého silničního projektu. 

Příslibem úspěchu jsou samotná konsorcia, která se pro výběrové řízení kvalifikovala. Jejich členové jsou převážně společnosti, které jsou špičkou v implementaci a provozu infrastrukturních PPP projektů. A to nejen v Evropě, ale i v celosvětovém měřítku. Jde o společnosti, které mají k dispozici týmy specialistů, jež se přípravou a realizací obdobných projektů dlouhodobě zabývají. Zároveň mají dostatek zdrojů a solidní finanční zázemí. S řadou z nich jsme měli možnost již dříve spolupracovat v západní Evropě. 

Z pohledu financování má příprava PPP projektů zaběhnutý „rituál“. Konkrétní procesy a podmínky se samozřejmě mohou v jednotlivých případech lišit, ale principy a postupy jsou stále stejné. Týká se to především infrastrukturních projektů, které jsou založeny na konceptu platby za dostupnost, a to je i případ dálnice D4. Specifická bude snad je denominace v českých korunách; naprostá většina infrastrukturních PPP projektů, na kterých jsme měli možnost v ČSOB pracovat, byla totiž financována v eurech. Máme ovšem i zkušenosti s českými projekty, které jsou denominované v naší měně. I tady máme uzavřeny úvěrové smlouvy s délkou financování i přes 25 let a sjednána úroková zajištění na stejně dlouhou dobu. 

Za poslední tři roky se jen v Evropě uzavřelo na 160 projektů typu PPP v celkové hodnotě skoro 1040 miliard korun. Česká republika je výjimkou, a tak je plán dostavby D4 po téměř patnácti letech první, který se pravděpodobně dočká předložení nabídek i vlastní realizace. Doufejme, že se tento důležitý infrastrukturní projekt podaří dotáhnout až do úspěšného konce. Za našimi hranicemi se koncept PPP u výstavby dálniční sítě již osvědčil. Formy spolupráce se tam dále rozvíjejí a třeba ve Francii se dokonce opět využívá přenesení odpovědnosti za objem dopravy (a tím i za objem vybraného mýta) na koncesionáře.

Na mnoha transakcích v západní Evropě se podílí Evropská investiční banka (EIB). Ta přináší nejenom výhodnou cenu financování, ale také dokáže pomoci i se specializovanými produkty, vytvořenými pro účely těchto transakcí. Jde například o SDCE (senior debt credit enhancement), díky němuž lze při vhodném použití dosáhnout na výhodnější podmínky pro komerční část financování. Počáteční přítomnost EIB může být přínosná rovněž v tom, že pomůže při zavádění a „usazení“ vyzkoušených mezinárodních standardů. 

Pro ČSOB je financování infrastruktury významnou aktivitou. Jako česká banka máme zájem, aby se PPP projekt dostavby dálnice D4 podařilo úspěšně uskutečnit. Doufáme, že i díky tomu dojde v České republice k širšímu využívání koncesního PPP konceptu. V zemích jako je Německo, Velká Británie, Belgie nebo Holandsko je to již zcela běžné.

Jan Troják, ředitel Projektového financování ČSOB

 
 

Čtěte více:

ČSOB: Firmy vidí, že s útlumem růstu Armageddon nenastal
07.11.2018 14:11
Malé a střední podniky v tuzemsku hledí do budoucna s optimismem. Nejv...
ČSOB investuje do inovací i lidí. Zisk klesl, aktiva pod správou, úvěry i vklady rostou
15.11.2018 14:22
Čistý zisk skupiny ČSOB dosáhl za prvních devět měsíců roku 2018 výše ...
Analytici ČSOB: Rizik pro domácí ekonomiku přibývá
04.12.2018 13:59
Zahraničních rizik, která by v příštím roce mohla stlačovat výkon ekon...
Šéfekonom ČSOB Martin Kupka: Venku je rizik dost, do nohy se ale můžeme střelit i sami (video)
07.12.2018 12:02
O tom, že naší ekonomice hrozí v příštím roce nebezpečí především zven...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data