Zahraničních rizik, která by v příštím roce mohla stlačovat výkon ekonomiky České republiky, přibývá. Tuzemské hospodářství je pořád silně orientované na vývoz. V zemích hlavních obchodních partnerů ale již žezlo přebírá opatrnost, což může ovlivnit i výsledek tuzemské ekonomiky v příštím roce. Uvedl to na dnešním setkání s novináři hlavní ekonom ČSOB Martin Kupka, podle kterého vnějších rizik pro tuzemskou ekonomiku spíše přibývá. Podle hlavního ekonoma Patra Finance Jana Bureše vypadají vyspělé ekonomiky stále relativně dobře. Rizika se kumulují v rozvíjejících se ekonomikách v Jižní Americe a v Asii, především v Číně. Tam také nejvíce hrozí finanční krize a konkrétně z Číny největší nebezpečí nákazy, říká Bureš s poukazem na rychle narostlou soukromou zadluženost v Číně a zhruba poloviční podíl těkavých investic na tamním HDP.
„Pro globální finanční systém je hrozbou číslo jedna nerovnováha v čínském finančním sektoru,“ uvedl Bureš.
Situaci neulehčují ani obchodní války mezi USA a Čínou. Ty by podle něj mohly zafungovat jako „urychlovač“, který by přiblížil rozvíjející se trhy recesi.

Do ní se eurozóna a Spojené státy dostanou přirozenou cestou zřejmě v horizontu dvou let, říká také Bureš. I tyto ekonomiky ale mají svoje katalyzátory, které by je mohly recesi přiblížit, říká Bureš a zmiňuje brexit, především jeho stále hrozící divokou variantu bez dohody s EU, a italské napětí točící se kolem rozpočtového plánu třetí největší ekonomiky eurozóny.
Pokud Čínu - druhou největší ekonomiku světa - její problémy nedohoní, měla by evropská ekonomika přirozeně zpomalit k tempu okolo 1,6 procenta.
Vyhlídky naší ekonomiky nicméně zůstávají dále pozitivní, tvrdí také analytici ČSOB.
Hlavním tahounem domácího hospodářství se namísto průmyslu staly služby se stavebnictvím. Ekonomika ale stále citlivě reaguje na dění v zemích hlavních obchodních partnerů. Analytik ČSOB Petr Dufek upozorňuje v této souvislosti na vývoj zájmu o české zboží v zahraničí, především o automobily vyráběné v tuzemsku. Cyklus v automobilovém průmyslu trvá 6 let, což je podle jeho názoru již poměrně dlouho. Pokud tuzemské ekonomice hrozí riziko, je to právě odsud, domnívá se také Dufek.
Na vývoj tuzemské i evropské ekonomiky může mít vliv také vývoj v cenách energií a především jejich hlavního zdroje ropy. „Aktuální turbulentní vývoj na trhu s ropou až nápadně připomíná poslední kolaps cen z roku 2014. Také nyní se trhy bojí přebytku ropy,“ upozorňuje analytik ČSOB Dominik Rusinko. Saúdská Arábie má ale dobrou zkušenost se spoluprací s Ruskem a na příštím zasedání kartelu OPEC zřejmě bude hájit vyšší ceny ropy spíše než podíl na trhu. Rizika pro rok 2019 ale zůstávají vychýlena směrem dolů, uvedl také.
Zleva doprava: Martin Kupka, Jan Bureš, Dominik Rusinko, Petr Dufek (Foto: Patria.cz)