Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Benda: Brexit by asi oslabil korunu, mohl vést k vyšším sazbám ČNB

Benda: Brexit by asi oslabil korunu, mohl vést k vyšším sazbám ČNB

25.02.2019 11:20
Autor: Redakce, Patria.cz

Neřízený brexit by snížil ekonomický růst Česka, ale zřejmě také oslabil korunu, což by následně vedlo představitele České národní banky (ČNB) k úvahám o zvýšení úrokových sazeb, uvedl člen bankovní rady ČNB Vojtěch Benda pro dnešní vydání Hospodářských novin.

Vytrvale slabší kurz koruny během minulých kvartálů oproti prognóze ČNB lze vysvětlit jak dočasnými, tak i dlouhodobějšími faktory - což rovněž ukazuje na potřebu utaženější politiky, uvedl Benda v článku, jehož spoluautorem je poradce bankovní rady Jakub Matějů.

"Některé důvody (slabšího kurzu) jsou přechodné a naznačují, že koruna by mohla začít posilovat v souladu s naším výhledem. Jiné by ale znamenaly, že koruna zůstane slabá delší dobu a nebude tedy dostatečně kompenzovat domácí poptávkové inflační tlaky," uvedl Benda. "V takovém případě by potřebné zpřísnění měnové politiky muselo přijít skrze rychlejší růst úrokových sazeb dále směrem k neutrálním úrovním," dodal.

Benda na minulém měnovém zasedání 7.února hlasoval spolu s Alešem Michlem pro zvýšení úrokových sazeb. Bankovní rada však rozhodnutím ostatních členů podržela hlavní sazbu beze změny na 1,75 procenta.

Členové rady na minulém zasedání diskutovali také o nové prognóze, která vidí jen omezený prostor pro další zvyšování sazeb v letošním roce. Mají nicméně za to, že určité zvyšení sazeb je ještě možné, pokud to vnější podmínky umožní.

Benda v článku uvedl, že česká ekonomika je na tom stále velmi dobře včetně silného růstu mezd, jako by se jí zpomalení růstu německé ekonomiky netýkalo. Ostatní zahraniční faktory působí protiinflačně, řekl.

ČNB již dříve uvedla, že odchod Británie z EU bez dohody by odebral z letošního růstu českého HDP okolo 1 procentního bodu, hlavně nepřímo skrze poškození českého exportu do zemí eurozóny.

"Hlavní efekt by šel přes nižší vývoz skrze ostatní země EU. Na druhou stranu by to nejspíš vedlo k oslabení koruny, které by působilo na rychlejší růst dovozních cen a vyšší inflaci. Ve výsledku by nás zavedení obchodních bariér v obchodu s Británií vedlo k úvaze o rychlejším růstu sazeb," uvedl Benda pro list.

Zdroje: Reuters

 

Čtěte více:

Vojtěch Benda (ČNB): Slabší koruna může být důvodem pro prosincové zvýšení sazeb
12.12.2018 11:57
Nečekaně slabý kurz koruny je důvodem pro diskusi o dalším možném zvýš...
Záznam ČNB: Pro zvýšení sazeb hlasovali Benda a Michl
15.02.2019 9:10
Pro zvýšení základní úrokové sazby o 0,25 procentního bodu hlasovali ...
ČNB: Neřízený brexit by oslabil korunu a vynutil si zvýšení sazeb
15.02.2019 10:09
Chaotický odchod Velké Británie z Evropské unie by zatížil kurz koruny...

Váš názor
 •  
  25.02.2019 12:42

  kluci z ČNB...vy trpíte snad schizofrenií.....teď jste naposledy nezvýšili sazby s odůvodněním rizika brexitu….a nyní, bude-li brexit, budeme zvyšovat sazby...no a kdyby nebylo těch přehmatů málo, tak jste se snad zmiňovali, že na pohyb koruny nebudete již brát zřetel....tak si člověče vyber, co se ti momentálně hodí....
  abc1
  •  
   25.02.2019 12:51

   ti bankéři jsou prolhanější než politici.
   achilles
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Gap Inc/The (10/19 Q3)
Intuit Inc (10/19 Q1, Aft-mkt)
Macy's Inc (10/19 Q3, Bef-mkt)
Seadrill Ltd (09/19 Q3)
thyssenkrupp AG (09/19 Q4)
13:15Baxter International Inc (09/19 Q3)
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů