Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vývoz z Číny v únoru klesl nejvíce za tři roky

Vývoz z Číny v únoru klesl nejvíce za tři roky

08.03.2019 8:44
Autor: ČTK

Vývoz z Číny v únoru klesl nejvíce za tři roky a dovoz se snížil třetí měsíc za sebou. Přebytek zahraničního obchodu činil pouhých 4,12 miliardy USD (94,3 miliardy Kč). Analytici čekali, že se sníží na 26,38 miliardy USD z lednových 39,16 miliardy USD. Vyplývá to ze zprávy, kterou dnes zveřejnil čínský celní úřad. Zpráva naznačuje, že čínská ekonomika dále zpomaluje navzdory množství opatření na podporu růstu.

Vývoz v únoru klesl o 20,7 procenta, nejvíce od února 2016. Analytici dotazovaní agenturou Reuters čekali, že klesne jen o 4,8 procenta po lednovém nečekaném růstu o 9,1 procenta. Dovoz se propadl o 5,2 procenta, zatímco analytici počítali s jeho snížením jen o 1,4 procenta.

Analytici upozorňují, že údaje z Číny v prvních dvou měsících roku by měly být hodnoceny velmi opatrně kvůli oslavám lunárního nového roku, který připadá vždy na jiný termín a doprovází ho přerušení obchodu kvůli dlouhým svátkům. Loni byly oslavy v polovině února, letos na začátku měsíce. I tak zřejmě velmi slabá čísla z druhé největší ekonomiky světa posílí obavy ze zpomalení globální ekonomiky. Ve čtvrtek Evropská centrální banka snížila odhad růstu pro eurozónu.

Údaje přicházejí v době intenzivních jednání mezi USA a Čínou, jejichž cílem je ukončit jejich obchodní spor. Přebytek obchodu se Spojenými státy se v únoru snížil na 14,72 miliardy USD z lednových 27,3 miliardy USD. Čína v rámci jednání slíbila, že bude kupovat z USA více zboží.

Současně však slábne poptávka i v dalších regionech, zvláště v Evropě. Minulý měsíc se snížil vývoz z Číny na všechny velké trhy.


Čtěte více:

Schwab: Pozor na dluhy a uzavírající se mezeru mezi nezaměstnaností a inflací
05.03.2019 14:34
Liz Ann Sondersová působí v investiční společnosti Schwab jako hlavní ...
Vrhněme se na „zlato“, které utíká z Číny
08.03.2019 5:52
„Od počátku devadesátých let až do prvního desetiletí nového tisícilet...
Čína plánuje letošní růst HDP mezi 6 a 6,5 procenty
05.03.2019 8:36
Čína si naplánovala pomalejší růst ekonomiky, na letošní rok tempo růs...
Itálie se hodlá zapojit do čínského projektu nové Hedvábné stezky
06.03.2019 10:55
Itálie se chystá do konce března podepsat předběžnou smlouvu o zapojen...
Obchodní deficit USA je za loňský rok nejvyšší za deset let
06.03.2019 15:11
Schodek zahraničního obchodu Spojených států se loni vyšplhal na 621 ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.06.2026
9:04Víkendář: Krugman o investicích do „geniality Elona Muska“
19.06.2026
17:38Trhy, staronová centrální banka a její superautopilot
15:53Výhled Invesco na druhé pololetí: AI dál podpoří trhy, slabší dolar může nahrát akciím mimo USA
15:32J&T Global Finance XI., s.r.o: Oznámení o desáté výplatě úrokového výnosu a splacení jistiny dluhopisu
14:06Gerber: Tesla je bez fúze se SpaceX bezcenná. Pokud investujete s Elonem, nemáte žádná práva, ale zisky ano
13:36Kuba pod tlakem sankcí USA spouští zásadní reformy. Otevírá ekonomiku soukromému sektoru
13:26TOMA, a.s.: Zpráva z valné hromady konané 19. června 2026
12:04Perly týdne: Zlato mířící opět nahoru a ega budující AI infrastrukturu
11:51RMS Mezzanine, a.s.: Oznámení výsledků rozhodování Per rollam valné hromady společnosti
10:56Růstová nálada ochladla. Jednání s Íránem se odkládají, USA útočí na ASML a dluhopisy tíží politika  
10:11TESLA KARLÍN, a.s.: Zpráva z jednání valné hromady společnosti
10:08Eisman: Pozornost se může přesouvat k AI firmám, které nemusí navyšovat kapitál pro své investice
9:33J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Pozvánka na konferenci pro investory
9:27Komerční banka, a.s.: Informační povinnost
9:15WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Manažerská transakce
8:24SpaceX chystá miliardový dluh, USA a Írán odpočítávají dohodu a Amerika dnes "nejede"  
5:54Trh je rozdělený mezi Fed a ropu. Krátké výnosy rostou, dlouhé klesají  
18.06.2026
22:00Akcie na Wall Street poslední obchodní den v tomto týdnu pořádně zabraly  
17:20Zajímavá předpověď nejdůležitější ceny na globálních trzích a jeden návrat ke starému novému normálu
16:26Jan Bureš: ČNB zvyšuje sazby, může však jít o „první a poslední krok“

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data