Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MF: Koncepce kapitálového trhu má přinést vyšší výnosy úspor

MF: Koncepce kapitálového trhu má přinést vyšší výnosy úspor

14.03.2019 16:31
Autor: ČTK

Koncepce rozvoje kapitálového trhu v ČR na roky 2019 až 2023 má přinést českým domácnostem další možnost zhodnocování úspor, podnikům alternativu k bankovnímu financování a pražské burze vyšší objemy obchodů. Při prezentaci koncepce to dnes řekla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Koncepci schválila vláda 4. března.

Koncepce chce podpořit rozvoj českého kapitálového trhu zavedením účtu dlouhodobých investic, který srovnává daňová pravidla pro produkty zajištění na stáří. Mezi další opatření k rozvoji trhu mají patřit vzdělávání finančních ředitelů firem ohledně možností financování přes kapitálový trh, zlepšení podmínek fungování tzv. business angels (tedy investorů do začínajících podniků), vytvoření jednodušší formy akciové společnosti nebo větší zapojení penzijních fondů.

"Vláda má za to, že kapitálový trh v ČR aktuálně neplní dostatečně svou hlavní funkci. Tedy především to, aby efektivně přerozděloval volné finanční zdroje od střadatelů a investorů (domácností) k podnikatelům, kteří potřebují financovat svůj rozvoj," uvedla předkládací zpráva ke koncepci.

Efektivně fungující kapitálový trh je nezbytný předpoklad pro rostoucí a inovativní ekonomiku, souhlasil ředitel společnosti Starteepo František Bostl. Vítá jakékoliv snahy o jeho podporu. Ať už je to nová koncepce rozvoje či něco hmatatelnějšího, jako je platforma Start pro financování malých a středních podniků. "Osobně bych rád viděl více investic do českých firem ne od českých oligarchů, zahraničních fondů či bank, ale od drobných a privátních českých investorů, kteří tak podpoří nejen svá penzijní konta, ale především pomohou uchování vytvořené hodnoty v Česku," podotkl.

Sektor, který spravuje majetek ve výši ročních výdajů státního rozpočtu, bude mít konečně dokument na vládní úrovni, ve kterém je alespoň v základních rysech stanoveno, kam by měl směřovat, popsala význam koncepce Jana Brodani z Asociace pro kapitálový trh. I když často jde o změny spíše parametrického rázu, jejich řešení může podle ní rozvoji i stabilitě trhu pomoci. Jedním z takových opatření je zavedení účtu dlouhodobých investic, který srovnává daňová pravidla pro produkty zajištění na stáří, a může představovat novou složku penzijních produktů domácností, dodala.

Dnes v ČR převládá tradiční bankovní financování (vklady a úvěry), významnou roli hraje i spoléhání se na dotace z EU. Překážkami rozvoje kapitálového trhu v ČR jsou podle zprávy zejména konzervativní rozložení aktiv domácností, malé úspory na stáří, nízké povědomí podnikatelů o možnostech financování podnikání a výzkumu prostřednictvím kapitálového trhu a malá nabídka domácích investičních nástrojů dostupných drobným investorům ve srovnání se západní Evropou.

Čeští občané drží na kapitálovém trhu 12 procent úspor a na bankovních účtech 51 procent. Z tohoto hlediska české domácnosti dostatečně neberou na vědomí, aby výnosy dlouhodobě spořených peněz alespoň překonaly inflaci a neztrácely svou reálnou hodnotu, připomněla zpráva.


Čtěte více:

Vyhazují firmy peníze oknem?
29.11.2018 15:57
Podle investiční banky Natixis by bylo dobré najít odpověď na jednu vý...
Trhy drží evropské vlády pevně v rukou
27.12.2018 7:16
Investiční banka Natixis tvrdí, že veřejné finance evropských zemí jso...
Vrátí se někdy Evropa k normálu?
02.01.2019 12:04
Podle hlavního ekonoma investiční banky Natixis Patricka Artuse jsou n...
Tomáš Vlk na konferenci E15: Jednotný návod, jak se připravit na krizi, není
07.03.2019 17:58
Krizí straším nerad. Naladěni na ni nejsme, a pokud by se na ni invest...

Váš názor
 • žíši jen to ne
  14.03.2019 17:08

  Anonisti včele s Alou chtějí řešit burzu tak z toho už se náš pidirybník nevzpamatuje nikdy :o)
  Mike
  • Re: žíši jen to ne
   14.03.2019 18:27

   Vidím to úplně stejně. Jak se do toho pustila Schillerová, tak to i kočkopes proti tomu bude vypadat jako interšampion s papírama. A hlavně že na to měli s Andrejem tolik let a dělali pravej opak. A teď najednou budou zeštíhlovat stát a dělat pravidla pro burzu. Je k smíchu tahle sekta anoistů...
   qwer
   •  
    14.03.2019 18:47

    stačí když zruší daň z dividend, páč je to stejně nesmysl znovu danit již jednou zdaněný zisk, dále vrátit 6-ti měsíční časový test, zvýhodnit ty kteří si budou spořit na stáří do akcií podobně jako jsou zvýhodnění klienti penzij.fondů - tj. min. daňové zvýhodnění. tak jsem zvědavej co z toho co tady píšu tam bude? :o)
    Lišák
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo