Podle investiční banky Natixis by bylo dobré najít odpověď na jednu významnou otázku: Proč firmy v rozvíjejících se zemích investují do „neefektivního kapitálu“? Analytici banky totiž poukazují na to, že na jednu stranu roste kapitálová intenzita vyspělých ekonomik, zvyšují se investice do nových technologií a automatizace. Na druhou stranu ale klesá tempo růstu produktivity práce. Takže to, co se zdá být efektivními investicemi, jimi ve skutečnosti podle banky není.
Banka v následujících dvou grafech ukazuje vývoj investic do nových informačních a telekomunikačních technologií ve vyspělých zemích (první obrázek) a vývoj počtu průmyslových robotů. Obě proměnné se drží dlouhodobého rostoucího trendu:

S ohledem na výše popsaný vývoj je podle Natixisu překvapivé, jak se vyvíjí produktivita práce. V prvním z následujících dvou grafů je popsán vývoj jejího meziročního růstu (spolu s trendem). Druhý obrázek ukazuje celkovou produktivitu faktorů – její kumulovaný růst a meziroční tempa růstu:

Analytici banky se domnívají, že výsledkem popsaných procesů je vysoká kapitálová intenzita kombinovaná s nízkým potenciálním růstem ekonomiky. Pokud má mít kapitál v takové situaci odpovídající návratnost, musí růst jeho podíl na celkovém produktu a příjmech. Tudíž dochází k prohlubování příjmové nerovnosti. Natixis pak zdůrazňuje, že výše investic na straně jedné a vývoj produktivity na straně druhé představují významný paradox dnešní doby. Jeho vysvětlení ovšem banka nenabízí.
Zdroj: Natixis