Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vrátí se někdy Evropa k normálu?

Vrátí se někdy Evropa k normálu?

02.01.2019 12:04
Autor: Redakce, Patria.cz

Podle hlavního ekonoma investiční banky Natixis Patricka Artuse jsou nyní investoři velmi pesimističtí ohledně dalšího vývoje v evropské ekonomice. Výsledkem je „masivní odliv kapitálu všech forem“. Ekonom se ale ptá, zda není tato skepse přehnaná a zda by se situace v eurozóně nemohla zase vrátit do normálních kolejí. 

Odliv kapitálu z eurozóny je zřejmý z následujících dvou grafů – první z nich ukazuje objem nákupů evropských akcií zahraničními subjekty (v miliardách dolarů), druhý se zaměřuje na nákupy a prodeje dluhopisů:

001 

Podle Artuse je zmíněný návrat k normálu možný a to v několika oblastech. Ekonom se domnívá, že „svobodný pohyb zboží a služeb mezi Velkou Británii a EU bude pravděpodobně zachován“. Tvrdí totiž, že Britové stále více chápou nutnost zachování obchodních vazeb se zbytkem Evropy, protože v opačném případě by došlo k vážným problémům v britském výrobním sektoru.

Artus se domnívá, že také dochází ke zklidnění situace v Itálii a tamní vláda již v otázce rozpočtu postupuje směrem k Evropské komisi vstřícněji. Projevuje se to poklesem výnosů italských vládních obligací a snížením politického rizika v Evropě. Naopak francouzská vláda musela pod tlakem veřejnosti zvýšit fiskální výdaje. Nicméně podle ekonoma mohou prováděné reformy ve vzdělávacím systému, na trhu práce a v daňovém systému vést ke zvýšení zaměstnanosti v zemi a „vyšší fiskální kapacitě“.

Je také možné, že v eurozóně bude provedeno několik menších institucionálních reforem, jako je například přijetí omezeného společného rozpočtu. Takové kroky by poněkud snížily rozdíly v příjmech jednotlivých zemí. A podle ekonoma investoři také nakonec dojdou k závěru, že z eurozóny žádná země odcházet nebude, protože pokud by tak učinila, došlo by k devalvaci její měny a její dluhy by se staly neudržitelné. Kdyby se pak budoucnost skutečně vydala nastíněným směrem, „vnímání investorů by se značně změnilo.“

Zdroj: Natixis 

Čtěte více:

Franklin Templeton: Desynchonizace globálního růstu a jak ji řešit
31.12.2018 18:06
Globální ekonomika má potenciál udržet si v roce 2019 slušnou kondici,...
Globalizace je za vrcholem, přichází opětovná regionalizace výrobních řetězců
28.12.2018 11:04
Čína reagovala na zatčení manažerky společnosti Huawei v Kanadě ostrým...
Míra inflace v Německu v prosinci zpomalila na 1,7 procenta
28.12.2018 14:48
Roční míra inflace v Německu v prosinci podle harmonizovaných údajů v...
Bloomberg: Euro je tu 20 let, výhody pro země se různí
02.01.2019 8:17
Prezident Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi kdysi přirovnal ...
AFP: Nizozemské květiny tváří v tvář brexitu vadnou
02.01.2019 8:43
Od svítání popojíždějí stovky lidí na elektrických vozících v srdci ob...

Váš názor
 • jedna změna
  02.01.2019 14:46

  by stála za uvahu, podstatný rozdíl je hlavně v jednom, zatímco ve státech stále ještě platí, že se má kdo se snaží a maká, tak v Evropě se zatím stále má ten co čerpá a ocurává ostatní a tomu co se snaží se hází klacky pod nohy, až to Evropanům jednou dojde tak nechají usa v prachu za sebou, jen to musí přijít dříve než bude 60% občanů důchodců a státních zaměstnanců, pak už to vyřeši jen velký krach shortu zdar :o)
  Mike
  • Re: jedna změna
   02.01.2019 17:47

   To s tebou souhlasím, v tomhle je Evropa na tom špatně. Ta svoboda tady chybí a je stále víc a víc ořezávána...
   qwer
   •  
    02.01.2019 18:08

    Socialismus jako vyšitý
    Velkamedvědice
 •  
  02.01.2019 13:48

  Zatímco americké společnosti mají jistotu, že jim v potížích americký FED pomůže, tak evropské společnosti mají téměř jistotu, že jim ECB uškodí. Proto investoři odcházejí z Evropy do Ameriky, hledají jistotu. Snad se situace změní se změnou šéfa ECB.
  juniper
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y