Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vrátí se někdy Evropa k normálu?

Vrátí se někdy Evropa k normálu?

02.01.2019 12:04
Autor: Redakce, Patria.cz

Podle hlavního ekonoma investiční banky Natixis Patricka Artuse jsou nyní investoři velmi pesimističtí ohledně dalšího vývoje v evropské ekonomice. Výsledkem je „masivní odliv kapitálu všech forem“. Ekonom se ale ptá, zda není tato skepse přehnaná a zda by se situace v eurozóně nemohla zase vrátit do normálních kolejí. 

Odliv kapitálu z eurozóny je zřejmý z následujících dvou grafů – první z nich ukazuje objem nákupů evropských akcií zahraničními subjekty (v miliardách dolarů), druhý se zaměřuje na nákupy a prodeje dluhopisů:

001 

Podle Artuse je zmíněný návrat k normálu možný a to v několika oblastech. Ekonom se domnívá, že „svobodný pohyb zboží a služeb mezi Velkou Británii a EU bude pravděpodobně zachován“. Tvrdí totiž, že Britové stále více chápou nutnost zachování obchodních vazeb se zbytkem Evropy, protože v opačném případě by došlo k vážným problémům v britském výrobním sektoru.

Artus se domnívá, že také dochází ke zklidnění situace v Itálii a tamní vláda již v otázce rozpočtu postupuje směrem k Evropské komisi vstřícněji. Projevuje se to poklesem výnosů italských vládních obligací a snížením politického rizika v Evropě. Naopak francouzská vláda musela pod tlakem veřejnosti zvýšit fiskální výdaje. Nicméně podle ekonoma mohou prováděné reformy ve vzdělávacím systému, na trhu práce a v daňovém systému vést ke zvýšení zaměstnanosti v zemi a „vyšší fiskální kapacitě“.

Je také možné, že v eurozóně bude provedeno několik menších institucionálních reforem, jako je například přijetí omezeného společného rozpočtu. Takové kroky by poněkud snížily rozdíly v příjmech jednotlivých zemí. A podle ekonoma investoři také nakonec dojdou k závěru, že z eurozóny žádná země odcházet nebude, protože pokud by tak učinila, došlo by k devalvaci její měny a její dluhy by se staly neudržitelné. Kdyby se pak budoucnost skutečně vydala nastíněným směrem, „vnímání investorů by se značně změnilo.“

Zdroj: Natixis 

Čtěte více:

Franklin Templeton: Desynchonizace globálního růstu a jak ji řešit
31.12.2018 18:06
Globální ekonomika má potenciál udržet si v roce 2019 slušnou kondici,...
Globalizace je za vrcholem, přichází opětovná regionalizace výrobních řetězců
28.12.2018 11:04
Čína reagovala na zatčení manažerky společnosti Huawei v Kanadě ostrým...
Míra inflace v Německu v prosinci zpomalila na 1,7 procenta
28.12.2018 14:48
Roční míra inflace v Německu v prosinci podle harmonizovaných údajů v...
Bloomberg: Euro je tu 20 let, výhody pro země se různí
02.01.2019 8:17
Prezident Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi kdysi přirovnal ...
AFP: Nizozemské květiny tváří v tvář brexitu vadnou
02.01.2019 8:43
Od svítání popojíždějí stovky lidí na elektrických vozících v srdci ob...

Váš názor
 • jedna změna
  02.01.2019 14:46

  by stála za uvahu, podstatný rozdíl je hlavně v jednom, zatímco ve státech stále ještě platí, že se má kdo se snaží a maká, tak v Evropě se zatím stále má ten co čerpá a ocurává ostatní a tomu co se snaží se hází klacky pod nohy, až to Evropanům jednou dojde tak nechají usa v prachu za sebou, jen to musí přijít dříve než bude 60% občanů důchodců a státních zaměstnanců, pak už to vyřeši jen velký krach shortu zdar :o)
  Mike
  • Re: jedna změna
   02.01.2019 17:47

   To s tebou souhlasím, v tomhle je Evropa na tom špatně. Ta svoboda tady chybí a je stále víc a víc ořezávána...
   qwer
   •  
    02.01.2019 18:08

    Socialismus jako vyšitý
    Velkamedvědice
 •  
  02.01.2019 13:48

  Zatímco americké společnosti mají jistotu, že jim v potížích americký FED pomůže, tak evropské společnosti mají téměř jistotu, že jim ECB uškodí. Proto investoři odcházejí z Evropy do Ameriky, hledají jistotu. Snad se situace změní se změnou šéfa ECB.
  juniper
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data