Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak obnovit fungování kapitalismu

Jak obnovit fungování kapitalismu

06.04.2019 16:28
Autor: Redakce, Patria.cz

„Když už i přední ekonomové zpochybňují myšlenku kapitalismu, je zřejmé, že systém má problém,“ píše na stránkách Bloombergu Noah Smith. Někteří kritici kapitalismu podle něj poukazují na problém s monopoly, jiní jej vidí jako příčinu změn klimatu, zániku místních komunit či koncentrace bohatství do rukou několika málo jedinců. „Tato kritika má relevanci,“ míní Smith, nicméně dodává: „Podstatnou otázkou není, zda kapitalismus přestal fungovat, ale to, jak jeho fungování obnovit.“

Po celé dvacáté století jsme se podle Smithe snažili vytvořit nějakou alternativu, kterou měl být socialismus, komunismus či anarchie. Podobné pokusy ale skončily neúspěchem a „je velmi pravděpodobné, že i nyní bude nejlepší modifikovat systém současný“. Tedy „reforma, ne revolta“. V případě americké ekonomiky se pak ekonom domnívá, že by měly nastat zejména dvě významné změny. Za prvé, je nutné posunout se směrem k udržitelnosti ekonomického růstu, a to zejména na rovině jeho vztahu k životnímu prostředí. A za druhé by mělo dojít ke zvýšení materiálního zabezpečení běžných lidí. Například ceny zdravotní péče či vzdělání totiž rostou rychleji než celková inflace.

„Evidentním řešením je udělat to, co činí jiné vyspělé země – americká vláda by měla nabízet systém univerzálního zdravotního pojištění. To by omezilo rostoucí nejistotu bezpočtu Američanů a v neposlední řadě by takový krok přinesl přísnou a efektivní kontrolu nákladů,“ míní Smith. Problémem pak jsou podle něj i rostoucí náklady na vzdělání, které mnohým brání dosáhnout potřebné kvalifikace.

Smith poukazuje i na to, že náklady na bydlení rostou po poslední recesi rychleji než příjmy. V některých městech již panuje kritická situace. „Plán na dostupné bydlení na celonárodní úrovni by této krizi zabránil v dalším šíření,“ tvrdí ekonom. I tak je ale podle něj otázkou, zda by jmenované změny lidi přesvědčily, že kapitalismus, či přesněji řečeno smíšený systém, opět prospívá i jim.

„Možná, že ano, na rozdíl od budování nového systému od nuly jsou navrhované změny každopádně mnohem jednodušší a dají se dobře pochopit. Takže předtím, než se rozhodneme, že kapitalismu je třeba se zbavit, bychom se měli věnovat jeho nejslabším stránkám,“ uzavírá ekonom.

Zdroj: Bloomberg
 

Čtěte více:

Socialisti miléniálové: Nová levicová doktrína
16.02.2019 12:58
Po kolapsu Sovětského svazu v roce 1991 se zdálo, že závod století o v...
Skandinávský kapitalismus skrývá nejedno překvapení
21.02.2019 16:11
„Většina lidí, kteří dnes tak rádi hovoří o socialismu, nepovažují za ...
Co je na současném kapitalismu špatně?
17.03.2019 15:47
Kapitalismus vcelku náhle viditelně ochořel. Virus socialismu se znovu...
Problém kapitalismu a demokracie
03.04.2019 6:32
Je kapitalismus nejlepším ekonomickým systémem? A dostává se do konfli...

Váš názor
 • obehraná písnička na Patria
  07.04.2019 5:47

  jako vždy rozumné a věcné názory medvědavšechnosněda a jako vždy dětsky naivní zlostná protiargumentace velkého medvědice, který sílu faktu protistrany vyvažuje vztekem a "silnými" výrazy.... :-)
  yossarian
  • Re: obehraná písnička na Patria
   07.04.2019 9:30

   Rozumné a věčné ty moudra medvedvsechnosneda jsou. Ale to je vše. Jsou to polopravdy, tedy LŽI - možná je šíří opravdu jen z blbosti, protože to nechápe a dělá jen papouška. Ale to nemění nic na tom, že dělá zlo a zbytečně podporuje nenávist.
   JoAnděl
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data