Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Skandinávský kapitalismus skrývá nejedno překvapení

Skandinávský kapitalismus skrývá nejedno překvapení

21.02.2019 16:11
Autor: Redakce, Patria.cz

„Většina lidí, kteří dnes tak rádi hovoří o socialismu, nepovažují za jeho příklady extrémy a ukazují na evropské země, a zejména na ty severské. Tedy na Švédsko, Dánsko, Norsko a někdy Finsko,“ píše na stránkách StarTribune ekonom Timothy Taylor. Podle jeho názoru je ale v tomto případě lepší hovořit o skandinávském pojetí kapitalismu. A popisuje, co takové označení v praxi znamená.

Skandinávský model kapitalismu prošel několika fázemi. Po druhé světové válce nabízely tyto rychle rostoucí ekonomiky štědré veřejné služby, plnou zaměstnanost a poměrně malou příjmovou nerovnost. Pak ale přišla léta sedmdesátá s pomalejším tempem růstu, kolapsem plné zaměstnanosti a růstem nerovnosti. Švédský ekonom Assar Lindbeck tak tvrdí, že na počátku devadesátých let už tento model nepůsobil tak idylicky, objevovaly se problémy jako morální hazard, podvádění v oblasti výběru daní a státní podpory, narušení konkurence a málo flexibilní mzdy. K tomu se přidaly neustále rostoucí ambice politiků rozšiřovat vládní sektor a vliv odborů.

Sami Švédové si tak nemyslí, že by jejich model v osmdesátých a devadesátých letech fungoval nějak dobře, a proto provedli jeho změnu. Například pochopili, že jako malá otevřená ekonomika potřebují zdravé firmy a vzdělané zaměstnance. Snížili proto nejvyšší daňové sazby a zavedli strop na vládní výdaje. Poměr vládního dluhu tak klesl z 80 % roku 1995 na 41 % v roce 2017. Taylor pak tvrdí, že „americký kapitalismus podporuje práci finanční motivací, zatímco skandinávský model zahrnuje vysoké daně, které ale financují služby a ty následně motivují k práci“.

Ve skandinávských zemích jsou tak příjmy lidí více zdaněny, ale řada služeb ulehčuje lidem jejich práci včetně těch, které souvisejí s péčí o děti či seniory. Daňová zátěž je ale vysoká a ve skandinávských zemích se pohybuje kolem poloviny HDP. V USA se přitom diskutuje o tom, zda by nebylo možné podobné služby financovat zdaněním bohatých. Taylor ale píše, že „Skandinávci pochopili nereálnost takového plánu už v devadesátých letech“. Jejich systém zdanění je tak dokonce méně progresivní než v USA a příčinou je daň z přidané hodnoty, která se pohybuje mezi 24 – 25 %.

Za pozornost stojí i to, že ve skandinávských zemích není zavedena minimální mzda, ale v Norsku, Dánsku a Švédsku je 70 – 90 % zaměstnanců v odborech (v USA je to asi 11 %). Taylor pak zmiňuje další fakta, která by podle něj mohla být překvapivá zejména pro Američany: Skandinávští vysokoškolští studenti za vzdělání neplatí, ale pak si také nevydělávají výrazně více než ostatní. V USA je tak u studentů větší pravděpodobnost nástupu na univerzitu i přesto, že za ni musí platit. Ve skandinávských zemích je rozšířený systém zdravotního pojištění, ale lidé i tak musí za zdravotní péči připlácet z vlastní kapsy. Podle OECD jsou dokonce jejich příplatky v Norsku jen o něco málo nižší než v USA. Skandinávské země mají podle Taylora vyšší míru regulace trhu práce než v USA, ale regulace trhu produktů a služeb je tam nižší.

Taylor vše uzavírá s tím, že přínosy a negativa skandinávského systému můžeme hodnotit rozdílně, ale měli bychom mít na paměti, že co funguje v jedné zemi, nemusí fungovat ve druhé. Severské země jsou například relativně malé a jsou úzce propojeny s EU. Je ale nepřesné hovořit o skandinávském kapitalismu jako o socialismu a ti, kteří tuto zkratku činí, by si měli lépe prostudovat, o čem hovoří.

Zdroj: StarTribune

 

Čtěte více:

Víkendář: Švédská krajní pravice boduje, ale příčina je úplně jiná, než se tvrdí
04.11.2018 10:29
Volební úspěch krajní pravice ve Švédsku je většinou vysvětlován dosav...
Švédsko upaluje směrem k bezhotovostní ekonomice. Možná až příliš rychle
27.11.2018 12:20
Jen málo zemí se pohybuje směrem ke společnosti bez hotovosti tak rych...
Švédská centrální banka poprvé po sedmi letech zvedla úroky
20.12.2018 13:03
Švédská centrální banka poprvé po sedmi letech zvýšila základní úrokov...
USA a Čína se perou o technologickou dominanci a Finové na ně chtějí vyzrát
16.01.2019 14:48
Ve Finsku nyní probíhá „velký experiment v oblasti umělé inteligence“,...
Finsko je pro podmínění financí z EU kvalitou právního státu
31.01.2019 11:48
Finský premiér Juha Sipilä podporuje návrh podmínit v příštím víceleté...

Váš názor
 • Ačkoliv
  22.02.2019 8:08

  Ačkoliv jsem odpůrcem názoru, že lidé se od sebe výrazně liší, tvrdím, že pro české "vyčůránky" (to není nadávka, ale diagnóza) musí být Ďvédsko v mnohém šokem. Počínaje chutí celaba a uzenin a konče chováním. ( My jsem si napříkald úplně odvykli na soužití s národnostními menšinami. ... atd,. atd., .....). Spolčenské zvyklosti pdostatným způsobem ovlivňují charakter tohoto "socialismu". Pro ty, kdo ve Švédsku nikdy nebyli a jsou starší, bych to připodobnil k rozdílu mezi námi a NDR. Jistě mi dáte za pravdu, že "socialismus" v NDR byl takový jiný. Třeba už v tom, že na každém rohu bylo soukromé pekařství nebo že láhve s mlékem se stavěly za dveře a nikdo je neukradl ....
  • Re: Ačkoliv
   22.02.2019 8:53

   Doporučuji film Složka 64. Princip Studených zim. Neidealizujme si Skandinávii. Obě strany mají svou "pravdu", ale ....
   achilles
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data