Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Maloobchod potvrdil ochotu domácností utrácet

Rozbřesk: Maloobchod potvrdil ochotu domácností utrácet

07.05.2019 9:17
Autor: Jan Bureš & Petr Dufek, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Dnešní maloobchod ukázal na slušnou ochotu utrácet. Maloobchodní tržby bez motorových vozidel vzrostly v březnu meziročně o 4,3 % a mírně podstřelily odhad 4,5 %. Tržby včetně prodejů aut vzrostly o 2,7 % a odhady naopak výrazně přestřelily. 

České domácnosti těží z velice příznivé situace na trhu práce - nezaměstnanost v posledních měsících spadla dokonce pod 2 % a mzdy i proto stále rostou skoro o 7 %. Nepřidává se sice všem a všude, ale v průměru vyplácených peněz výrazně přibývá stejně jako zaměstnanců, kterých nikdy v historii nepracovalo tolik. Jak už to ale bývá, co jedněm pomáhá, druhým způsobuje vrásky na čele.

Nedostatek pracovníků je podle průzkumů ČNB objektivně největší brzdou dalšího rozvoje podnikání. V takové chvíli zní trochu podezřele návrhy na zkrácení pracovního týdne ze čtyřiceti hodin o dvě až tři hodiny. Je sice pravda, že zaměstnání s převahou duševní činnosti možná přirozeně po kratší pracovní době volá. Ukazuje se totiž, že takové činnosti dokáží lidé efektivně vykonávat okolo 4 hodin denně. Zkrácení pracovní doby pak může teoreticky zvýšit produktivitu pracovníků. To ovšem nebude platit o většině povolání s převahou manuálních činností, kde stále platí jednoduché pravidlo “čím déle pracuješ, tím více uděláš”. Takových pracovníků je v Česku lehce přes dva miliony (především v průmyslu a stavebnictví). Pokud by se měl pracovní týden zkrátit o dvě hodiny a firmy se se stávajícími pracovníky nedohodly na přesčasech, bude na trhu práce chybět okolo 100 tisíc pracovníků. To by ve chvíli, kdy na úřadech práce již dnes evidujeme skoro 340 tisíc neobsazených pracovních míst, nebylo pro podniky nic příjemného.

Je sice pravda, že čeští zaměstnanci pracují v průměru déle než na Západě. To ale platí zejména kvůli častokrát vyššímu zastoupení zkrácených pracovních úvazků v zemích jako je Německo. Pokud srovnáváme jen plné úvazky, rozdíly nejsou tak výrazné. Rozhodně ne tak dramatické jako u mezd, které jsou při porovnání s Německem stále zhruba třetinové, což vadí řadě zaměstnancům bezesporu o poznání více.

TRHY
CZK a dluhopisy

Zmírnění akciových výprodejů středoevropské měny stabilizovalo. Rostoucí obchodní napětí mezi Čínou a USA je ale pro celý region spíše hrozbou, stejně tak jako pokračující tlak na turecké liře. Na druhou stranu domácí čísla, která dnes startují maloobchodem, by neměla dopadnout úplně zle a pravděpodobně vylepší náš nowcastový odhad růstu pro první kvartál.

Zahraniční forex
Ačkoliv se akciové trhy díky obchodní válce mezi USA a Čínou nenudí, tak na hlavním devizovém trhu vládne klídek a pohoda. Kurz eurodolaru se stále nachází v těsné blízkosti hranice 1,12 a těžko jej něco vyvede z míry. Nepovede se to zřejmě ani německým továrním zakázkám, které sice v březnu vzrostly ovšem jen zcela nepatrně, vezme-li v úvahu drastický propad za leden a únor.

Jestliže na hlavních trzích je vcelku klid tak za zmínku stojí emerging markets. Jednak se s ohledem na rostoucí obchodní napětí mezi USA a Čínou logicky nedaří čínskému juanu a jednak je pod velkým tlakem turecká lira. Volební komise v Turecku totiž zrušila výsledky munucipálních voleb v Istanbulu, ve kterých podle dosud nepotvrzených výsledků nad Erdoganovou stranou vyhrála opozice. Ta se prozatím radí, co podnikne dále, avšak politické riziko v Turecku zjevně pořád roste, což pro liru není dobré a ta stále rychle ztrácí. Samozřejmě, že depreciace TRY může dále akcelerovat, pokud zahraniční vlády (EU, USA) vyjádří nad zrušením voleb nevoli.

Ropa
Ropa se vzpamatovala ze včerejšího propadu a její cena se vrátila zpět nad 71 USD/barel. Pokračující obchodní třenice mezi Spojenými státy a Čínou nicméně nadále doléhá na ceny a v nejbližších dnech zřejmě bude bránit ropě k vyšším ziskům.

Dnes bude pozornost trhu upřena jak na data k zásobám od Amerického petrolejářského institutu, předskokana zítřejších oficiálních čísel od EIA, tak na měsíční analýzu ropného trhu právě od americké EIA.

 

Čtěte více:

Trump na Wall Street paniku nepřinesl
06.05.2019 22:02
První den tohoto týdne v zámoří začal na katastrofickou notu, trh ale ...
Čína prý nedodržela své obchodní přísliby, jednání pokračují
07.05.2019 8:01
Čína ustoupila od svých příslibů v obchodním jednání. To přimělo o vík...
Buffett:Obchodní válka mezi USA a Čínou bude špatná pro celý svět
07.05.2019 8:06
Obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou bude špatná pro celý svět....
Brusel bude vyšetřovat Apple kvůli stížnosti od Spotify
07.05.2019 8:10
Evropská komise hodlá během několika příštích týdnů zahájit vyšetřován...

Váš názor
 • Větší chuť utrácet neexistuje
  07.05.2019 10:17

  Pokud neustále čteme o tom, že občané dostali chuť více utrácet a dokládáme to vyššími procenty z prodeje, je to zavádějící. Skutečnost je taková, že obchodníci neomylně útočí - bez strachu z kontrolních orgánů a ruku v ruce zvedají ceny. Především potravin, ale i ostatního zboží. Dobře víme, že když dostali důchodci přidáno, odnesli to do obchodů, kde peníze za stejné množství zboží jako před rokem odevzdali. Nedostavila se u nich chuť spolykat dvě housky denně navíc, nejí více knedlíků a nedusí se ještě více chlebem. Prostě za stejné množství potravin zaplatí více. Příkladem, jak obchodníci kouzlí, je máslo. Najednou se před dvěma roky vědělo, že o Vánocích bude stát 70 korun a nikdo nevěděl proč. Kartelové dohody zafungovaly, máslo stálo 70 korun. Úřady na to byly nejspíš připravené, protože to nechaly plavat. A tak se dá pokračovat. Brambory se blíží cenově novým rekordům a usilovně je také překonávají. Jde o základní potraviny, ale i o sušenky nebo kávu a podobně. Všechny ceny rostou. V žádném případě se nehlásím k minulosti, dnešní doba je zlatá. Obchodníci však pohodu lidí tady zneužívají a nikdo proti tomu neprotestuje, protože máme všichni rádi klídek.
  Kelner
  • Re: Větší chuť utrácet neexistuje
   07.05.2019 10:33

   Kamenné obchody +0,8% a internet +22%, takže to nevypadá na důchodce v Kauflandu
   I'm a looser baby...
   •  
    07.05.2019 10:45

    Že rostou příjmy v internetových prodejnách je logické. O 0,8 procentech v kamenných prodejnách rozhoduje právě to navýšení cen. Chodí tam méně lidí, vyšší ceny však příjmy dohoní.
    Kelner
Aktuální komentáře
21.02.2020
22:06Výprodeje na Wall Street pokračovaly i na konci týdne
17:48Smutek akciových soutěží krásy
17:03Aktivita v sektoru služeb USA klesla, je nejnižší od roku 2013
16:32UNICAPITAL Invest I a.s. - Oznámení o výplatě výnosu dluhopisů
16:31Euro na závěr týdne ožilo, akcie naopak padají  
15:52The Economist: Akcie velkých technologií na roztrhání. Nebo ne?
15:36Čínský solární průmysl by mohl letos vzrůst o 50 procent
14:10Německá hnědouhelná elektrárna Schkopau bude patřit EPH
14:03Z centrálního bankéře detektivem, aneb jak je těžké určit dopady viru
12:25Perly týdne: Nová kultovní akcie, recese s 25 % pravděpodobností a u nás větší kontrola investic
11:33Inflace v eurozóně v lednu zrychlila na 1,4 %
11:01Největší evropská pojišťovna Allianz dosáhla rekordního zisku
10:49IHS: Růst podnikatelské aktivity v eurozóně v únoru zrychlil
10:42Nečekaně dobrá data se míjí účinkem, obavy na trzích převažují  
10:41Damodaran: Aktuální cena rizika na realitách, akciích a dluhopisech
9:35Prodej aut v Číně v půlce února kvůli epidemii klesl o 92 procent
9:11Rozbřesk: Prodej aut v Číně propadá o hrozivých 92 %. ECB reviduje, nakupuje a reinvestuje...
8:55Nové případy nákazy koronavirem navyšují pesimismus na trzích, EU jedná o rozpočtu  
8:48S&P: Vládní dluhy letos narostou na 53 bilionů dolarů. O 30 procent víc proti roku 2015
8:24Cena zlata kvůli koronaviru vystoupila na sedmileté maximum

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Kalendář událostí
  ČasUdálost
  9:30DE - PMI v průmyslu
  10:00EMU - PMI v průmyslu
  10:30UK - PMI v průmyslu
  11:00EMU - CPI, y/y
  16:00USA - Prodeje starších domů