Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ovlivní klimatické změny i monetární politiku?

Ovlivní klimatické změny i monetární politiku?

29.03.2019 11:03
Autor: Redakce, Patria.cz

Pokud má Fed svou politikou zajišťovat makroekonomickou a finanční stabilitu, musí chápat, jak se ekonomika postupně mění. Tvrdí to Glenn D. Rudebusch z Federal Reserve Bank of San Francisco s tím, že v současném století je ekonomika transformována třemi hlavními faktory: Demografickým posunem ke starší populaci, rychlým rozvojem nových technologií a klimatickými změnami. Ty mají dopady přímé, mezi které patří sucha, prudké změny počasí či třeba vyšší hladiny oceánů. Nepřímé dopady pak souvisí s tím, jak se lidé snaží s klimatickými změnami vypořádat a jak na ně reagují.

Ekonom se domnívá, že správným krokem směrem k potřebným inovacím v oblasti čistých technologií a přechodu k nízkoemisní ekonomice může být dobře nastavená uhlíková daň. Problém ovšem spočívá v tom, že tato daň by měla odrážet celkový náklad, který emise představují pro společnost. Jenže tento náklad je v tomto případě velmi dlouhodobý, protože emise zůstávají v atmosféře po celá staletí. A situaci komplikují i možná extrémní rizika plynoucí ze změn klimatu. Někteří ekonomové se tak domnívají, že v praxi není uhlíková daň řešením. Namísto ní bude možná třeba více vládních programů, včetně podpory vědy a výzkumu a vládních investic.

Následující graf ukazuje dlouhodobý globální vývoj průměrných ročních teplot spolu s proloženým trendem:

0

Jak do takového složitého obrázku zapadá Fed? V oblasti finanční stability již „řada centrálních bank počítá s rostoucími riziky plynoucími z klimatických změn“. Mezi ně patří např. možné úvěrové ztráty bank, narušení výrobních řetězců nebo bankroty vyvolané bouřemi a extrémním počasím. K tomu je nutno přidat rizika spojená s přechodem na nízkouhlíkovou ekonomiku. Sem patří třeba ztráta hodnoty některých aktiv či firem, které jsou závislé na fosilních palivech.

Některé centrální banky také berou klimatické změny v úvahu i při nastavení monetární politiky. Pokud by například vedly ke zvýšení finančních rizik, projevilo by se to růstem rizikových spreadů, vyšší snahou spořit a možná i krizí. Extrémní počasí také může poškozovat infrastrukturu, působit velké ztráty na úrodě a následně i prudký růst cen zemědělských komodit. V neposlední řadě mají klimatické změny dopad na výši a strukturu výdajů, příkladem jsou nákupy klimatizací či investice do odolnější infrastruktury. Jinak řečeno, jde o téma, které se dotýká produktivity, potenciálního růstu a tudíž i dlouhodobé úrovně sazeb.

Podle některých názorů by centrální banky dokonce měly přispívat k přechodu na nízkoemisní ekonomiku. Například tím, že by nakupovaly obligace „zelených“ firem. Fed tuto možnost nemá, protože ve své rozvaze smí držet jen obligace vládní nebo dluhopisy vládních institucí. I tak je pro něj ale změna klimatu stále relevantnějším tématem, protože souvisí s řadou rizik a změn v celém hospodářství.

Zdroj: FRBSF


Čtěte více:

OPEC+ ve vyčkávacím módu
29.03.2019 6:51
Ropa Brent končí první čtvrtletí tohoto roku v těsné blízkosti 68 USD...
Britská vláda v pátek potřetí zkusí prosadit brexitovou dohodu
29.03.2019 8:03
V den původního termínu odchodu země z Evropské unie britská vláda v p...
Rozbřesk: Pět dva pro stabilitu sazeb, Mayová zkouší prorazit zeď
29.03.2019 9:06
Stejně jako v prosinci a v únoru dopadlo podle očekávání zasedání bank...
Primární úpis akcií ohodnocuje Lyft na více než 24 miliard dolarů
29.03.2019 9:12
Primární veřejná nabídka akcií (IPO) ohodnotila firmu Lyft na 24,3 mil...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo