Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Petr Dufek: Mzdy tlačí ziskovost firem dolů

Petr Dufek: Mzdy tlačí ziskovost firem dolů

28.06.2019 10:01
Autor: Petr Dufek, ČSOB

Podrobné údaje z jednotlivých sektorů české ekonomiky potvrzují trend poklesu ziskovosti tuzemských firem v důsledku rychlejšího růstu mzdových nákladů. Ještě před třemi lety byl poměr zisku k přidané hodnotě vyšší než poměr nákladů na zaměstnance. Na konci roku 2016 se však tato situace obrátila. Dlouhodobě nadprůměrná ziskovost tuzemských nefinančních podniků se začala pozvolna snižovat s tím, jak firmy musely stále více zápasit o udržení stávajících nebo získávání nových zaměstnanců.

Míra zisku (ze sezónně očištěných dat) na začátku letošního roku dosáhla 46,3 % a byla tak nejnižší za celou dobu sledování, tj. za posledních 11 let. Pokud však srovnáme tento výsledek s údaji za eurozónu, kde se míra ziskovosti pohybuje okolo 40 %, nevypadá aktuální výsledek až tak dramaticky zle.

Vyšší je i míra investic tuzemských firem ve srovnání s těmi v eurozóně.
Zatímco u nás firmy proinvestují částku odpovídající 30 % vytvořené přidané hodnoty, v EMU je to jen necelých 24 %. Navíc takto investičně proaktivní jsou dlouhodobě, čímž nejenom podporují dohánění produktivity práce, ale současně se i posunují k produkci s vyšší přidanou hodnotou. V ekonomice s tak výrazným podílem průmyslu jde o jednoznačně pozitivní trend, který neohrozily ani předchozí dvě recese. Investiční aktivitu firem navíc v posledních letech podporuje nedostatek zaměstnanců, který vytváří tlak na automatizaci a robotizaci našich nejvýznamnějších odvětví.

Pokud bychom se měli ještě krátce podívat na finance domácností, tak z nich vyplývá, že jejich disponibilní příjem v prvním kvartále rostl pomaleji než v předchozím roce. Hlavním důvodem bylo ve srovnání s loňským rokem nižší tempo růstu mezd a zaměstnanosti, zatímco svižnou dynamiku si dál uchovaly sociální dávky. Navzdory celkově příznivější finanční situaci domácnosti i nadále myslí na horší časy, a tak si odkládají zhruba 11 % svých příjmů stranou. Samozřejmě jde o čísla za celou ekonomiku, respektive za všechny domácnosti. 

0


Čtěte více:

The Economist: Proč firmy neumí najímat lidi
14.05.2019 6:07
Možná nejstarším klišé z managementu je to, které říká, že „lidé jsou ...
Růst mezd v prvním kvartále překonal očekávání
04.06.2019 9:24
Průměrná i mediánová mzda se v prvním čtvrtletí meziročně zvýšila o 7,...
CVVM: Víc než polovina Čechů pokládá svou životní úroveň za dobrou
14.06.2019 16:09
Více než polovina Čechů považuje životní úroveň své domácnosti za dobr...
Víkendář: Ekonomika je podobná té z 50. let. S jednou velkou výjimkou
22.06.2019 9:19
„Před nedávnem jsem kontaktoval jednu spisovatelku, kterou si považuji...

Váš názor
  • Z grafu je zřejmé,
    28.06.2019 10:38

    že míra investic podniků je v posledních letech prakticky konstantní (cca 30 % jimi přidané hodnoty) a po údajném vysoce negativním vlivu intervencí ČNB na ni není ani stopa. Co na to místní Virózu papouškující amatérští pindalové? Asi nic, že?
    JJa
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:50JP - HDP, q/q