Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Ekonomika je podobná té z 50. let. S jednou velkou výjimkou

Víkendář: Ekonomika je podobná té z 50. let. S jednou velkou výjimkou

22.06.2019 9:19
Autor: Redakce, Patria.cz

„Před nedávnem jsem kontaktoval jednu spisovatelku, kterou si považuji, a požádal jsem ji, aby napsala komentář k mé nové knize. Ta se zaměřovala na to, jak bychom v ekonomice, kde vítěz bere vše, měli pracovat se svou kariérou. Spisovatelka ale odmítla s tím, že my bychom měli s takovým ekonomickým systémem bojovat, a ne se mu přizpůsobovat. Podle ní jsme svou snahu měli věnovat právě na změnu systému, v němž několik málo gigantických firem a bohatých lidí získává dominantní pozice.“ Na stránkách The Atlantic to píše hlavní ekonomický komentátor The New York Times Neil Irwin. A věnuje se i nastavení současného ekonomického systému a jeho možným změnám.

Irwin tvrdí, že američtí demokraté na velké firmy útočí a udělali si z toho jádro svého politického programu. Republikáni se k nim přidávají, minimálně co se týče kritiky firem jako Facebook či Google. A ekonomové stále hlasitěji tvrdí, že koncentrace tržní moci vede k hlubokým ekonomickým problémům. Pokud je například v daném odvětví méně zaměstnavatelů, roste negativní tlak na mzdy. Velké dominantní firmy se pak mohou přehnaně zaměřovat na obranu svých pozic, a ne na potřebné inovace, které by zvyšovaly produktivitu. Firemní superhvězdy pak mohou podporovat růst „městských superhvězd“, a to má negativní dopad na jejich široké okolí včetně jeho hospodářství.

„Jde o důležité poznatky a i já se tomuto tématu věnuji. Stále více však pociťuji, že tu něco významného schází. Růst firemních superhvězd je totiž hluboce zakořeněn v technologických a ekonomických změnách, které jsou bezesporu pozitivní. A politika, která by měla velikost takových společností omezovat, nepovede k obnovení ekonomiky, kterou jsme znali dříve a která je založená na lokálních firmách. Namísto toho bychom skončili s větším počtem trochu menších, ale stále velkých technologických společností, které budou mít nadále dominantní pozici,“ píše Irwin.

Novinář pak tvrdí, že právě z tohoto důvodu je dobré, pokud se lidé naučí pohybovat v prostředí velkých korporací, které pracují zejména s informacemi a které zůstanou jádrem moderní ekonomiky. A příběh těchto firem není jen příběhem neotesaných kapitalistů, kteří chtějí zneužívat své zaměstnance. Je také příběhem rostoucího bohatství pro všechny. Projevuje se to i u zákazníků a příkladem mohou být programy, které vyvine nějaká společnost na své náklady, ale pak k nim mají přístup všichni a je možné je neomezeně kopírovat.

Moderní technologie potřebují obrovské investice, specializovanou pracovní sílu a složité struktury managementu. Tyto síly vedou ke koncentraci a vytváření dominantních hráčů. Přináší velké úspory z rozsahu. A začínají se projevovat i v odvětvích, kde dříve nebyly. Příkladem mohou být hotely. Toto odvětví bylo dříve značně fragmentované, ovšem i zde dochází k velké konsolidaci, kterou táhne potřeba zákazníka. Ten si chce být jistý, že dostane všude požadovanou kvalitu, že si pokoj zamluví jednoduše přes aplikaci v mobilním telefonu a bude mít široce použitelné věrnostní body.

Nemá tedy smysl před těmito trendy zavírat oči a lidé by se měli na práci ve velkých korporacích připravovat. Irwin tvrdí, že v nich je i na nižších pozicích důležité mít přehled o tom, jak práce jednotlivce zapadá do celku. Důležitá je schopnost adaptace a pohybu v oblastech, které nejsou danému člověku tolik známy. Jde přitom o dovednost, kterou lze kultivovat stejně jako třeba dovednosti v programování. A v jádru lze přijímat kritiku velkých firem a zároveň pro ně pracovat.

Irwin připomíná, že před Velkou depresí bylo v USA 108 automobilek, v padesátých letech minulého století už existovala jen Velká trojka, která využívala úspory z rozsahu. I přesto však v té době nedocházelo ke zneužívání její tržní pozice vůči zaměstnancům, naopak. Ti si prožívali své „zlaté časy“, rostla jejich vzdělanost a sílila střední třída. Oproti dnešku ale tehdy existoval jeden podstatný rozdíl: Proti mocné tržní pozici dominantních automobilek stály silné odbory. A ty zajišťovaly, aby bylo vytvořené bohatství sdíleno se zaměstnanci. K takovému stavu bylo tehdy nutné se tvrdě dopracovat a podobné to je podle Irwina i dnes.

Zdroj: The Atlantic


Čtěte více:

Teorie, která vysvětluje, proč je tolik špatných manažerů
26.04.2019 14:03
„Peterův princip tvrdí, že organizace povyšují lidi, kteří jsou ve své...
Výměna stráží: Které tituly nakopne příchod Generace Z?
11.06.2019 11:19
Mladí spotřebitelé začínají spoluutvářet tvář americké ekonomiky, a za...
Nenápadní tchajwanští technologičtí obři vycházejí ze stínu na světlo
12.06.2019 14:35
Ve stínu Tchaj-peje 101, nejvyššího mrakodrapu tchajwanského hlavního ...
Goldman Sachs: Dejte už ruce pryč od technologií a zejména softwaru
19.06.2019 10:42
Valuace růstových akcií je vysoko a platí to zejména o softwarových sp...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3M Co (12/19 Q4, Bef-mkt)
Advanced Micro Devices Inc (12/19 Q4, Aft-mkt)
Apple Inc (12/19 Q1, Aft-mkt)
eBay Inc (12/19 Q4, Aft-mkt)
Lockheed Martin Corp (12/19 Q4, Bef-mkt)
LVMH Moet Hennessy Louis Vuitton SE (12/19 Q4, Aft-mkt)
Nucor Corp (12/19 Q4, Bef-mkt)
Pfizer Inc (12/19 Q4, Bef-mkt)
SAP SE (12/19 Q4, Bef-mkt)
Starbucks Corp (12/19 Q1, Aft-mkt)
United Technologies Corp (12/19 Q4, Bef-mkt)
Xilinx Inc (12/19 Q3, Aft-mkt)
7:00Koninklijke Philips NV (12/19 Q4)
7:00Swedbank AB (12/19 Q4)
12:00Atlas Copco AB (12/19 Q4)
12:30Xerox Holdings Corp (12/19 Q4)
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board