Ještě letos by chtěli upsat své akcie dva velcí technologičtí hráči: německý výrobce softwaru TeamViewer a americký start-up na domácí fitness Peloton Interactive.
Největší německé IPO od roku 2000
Německá softwarová aplikace na sdílení a vzdálené ovládání počítačů a dalších zařízení TeamViewer se chystá na frankfurtskou burzu. Ještě letos tak proběhne primární úpis akciového podílu, který vlastní firma TigerLuxOne. Přesná část firmy, která by byla nabídnuta k veřejnému obchodování, není známá, údajně by ale mohlo jít o 30 – 40 % podle zájmu investorů.
Permira, která je většinovým vlastníkem TigerLuxOne, odhaduje valuaci TeamVieweru ve výši 4 – 5 miliard eur, uvedli lidé obeznámení se situací. To by znamenalo, že by se jednalo o největší německé IPO za dvacet let – tj. od doby, kdy v roce 2000 vstoupil na burzu .
TeamViewer existuje od roku 2005 a vyvíjí software na spolupráci a vzdálený přístup k zařízením s Windows, iOS či Androidem. Permira koupila firmu v roce 2014 za 870 mil. eur a od té doby byla v partnerství s firmami jako Alibaba či , aby navýšila svou nabídku pro cloud.
Firma za letošní první pololetí dosáhla hotovostní provozní marže ve výši 50 % a uvedla, že její software je nainstalovaný na více než 2 miliardách zařízení.
Start-up na cvičení, ale se zátěží
Peloton Interactive je newyorský start-up na domácí cvičení. Včera podal žádost o vstup na burzu Nasdaq , kde chce nabídnout akcie za 500 milionů dolarů, čímž by se mohl dostat mezi největší letošní IPO.
Firma byla založená v roce 2012 a označuje se za „největší interaktivní fitness platformu na světě“ s 1,4 miliony uživatelů. Firma prodává cyklotrenažéry a běžecké pásy, které mají obrazovku připojenou k internetu s vlastními dostupnými tréninkovými programy. Základní předplatné stojí 39 dolarů měsíčně, cyklotrenažér se dá pořídit od 2 000 dolarů.
Podobně jako ostatní technologičtí jednorožci je i Peloton ztrátový. Za posledních 12 měsíců k 30. červnu ztratil 196 milionů dolarů při tržbách za 915 milionů dolarů. Za stejnou dobu o rok předtím prodělala firma 48 milionů dolarů při tržbách 435 milionů.
V žádosti o IPO Peloton varoval, že by se v budoucnosti nemusel přehoupnout do zisku. Navíc uvedl, že „bychom nemuseli být schopni přitáhnout a udržet si předplatitele“. „Trh pro naše produkty a služby je stále v brzké fázi růstu,“ varoval.
Další hrozbou je žaloba hudebního vydavatelství, které obviňuje Peloton z užívání více než 1 000 písní ve svých videích bez licence a požaduje 150 milionů dolarů. A v neposlední řadě by jej mohla ovlivnit i cla z obchodní války USA – Čína, protože některé součástky pocházejí z Číny, uvedl Peloton.
Za letošní rok vstoupilo podle Bloombergu na americké burzy 125 firem, které tak získaly 39 miliard dolarů. Zatím největším IPO letoška byl Uber , který v květnu upsal 8,1 miliard dolarů.
Zdroj: Bloomberg