Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ESRB varuje 11 zemí, včetně Česka, před situací na trhu s byty

ESRB varuje 11 zemí, včetně Česka, před situací na trhu s byty

24.09.2019 8:26
Autor: ČTK

Evropský výbor pro systémová rizika (ESRB) vydal varování a doporučení týkající se zranitelnosti trhu s byty ve střednědobém výhledu pro celkem 11 zemí, včetně České republiky. Podle svého dnešního prohlášení ESRB posoudil sektor rezidenčních realit v členských státech EU, na Islandu, v Lichtenštejnsku a v Norsku a v 11 zemích nalezl známky zranitelnosti, které by ve střednědobém horizontu mohly znamenat riziko pro finanční stabilitu daných zemí.

ESRB funguje jako "hlídací pes" finanční stability v EU. Má mandát vydávat varování, pokud zjistí závažná systémová rizika, a doporučit nápravná opatření při řešení těchto rizik.

Česká republika, spolu s Německem, Francií, Islandem a Norskem obdržela varování, které je počáteční fází intervence. Belgii, Dánsku, Lucembursku, Nizozemsku, Finsku a Švédsku pak už ESRB zaslala doporučení ke krokům, které by odstranily rizika.

V mnoha zemích, které dnes obdržely varování a doporučení, je podle ESRB zranitelnost spojena s úrovní zadlužení domácností, růstem hypotečních úvěrů a známkami uvolnění úvěrových standardů. Některé země jsou také zranitelné kvůli růstu cen nemovitostí nebo nadhodnocení rezidenčních nemovitostí.

V hodnocení samotného Česka ESRB za největší ohrožení označila vysoké nadhodnocení cen nemovitostí spojené s vysokým růstem úvěrů na bydlení a uvolnění standardů k poskytování úvěrů. To podle ní zvyšuje riziko růstu nesplácení úvěrů v případě změny ekonomického vývoje. Upozornila také, že růst cen nemovitostí překonal ve střednědobém období růst příjmů domácností.

ESRB pochválila nedávná doporučení České národní banky ohledně poskytování úvěrů, varuje však, že jsou pouze nezávazné povahy. Není tak zaručeno, že budou dodržovány a doporučila jejich závazné přijetí.


Čtěte více:

Krádeží obchodních tajemství v Číně přibývá, tvrdí Američané
23.09.2019 17:10
Případů krádeží obchodních tajemství v posledních letech přibývá a jej...
Draghi: Oživení ekonomiky eurozóny je v nedohlednu
23.09.2019 17:11
Ekonomika eurozóny nevykazuje žádné přesvědčivé důkazy oživení a přetr...
Linec: Pokračování Temelína není možné bez posudku
23.09.2019 17:12
Podmínkou k povolení dalšího provozu bloků jihočeské jaderné elektrárn...
Poptávka po bezpečí převládá i odpoledne, ale tlak na akcie i euro se zmenšil
23.09.2019 17:14
Ani odpoledne se hlavní trhy nedokázaly zbavit důsledků negativního st...

Váš názor
 • Kecy developerů
  24.09.2019 14:08

  že nic nejde a on se zvýšil počet zahájených staveb v 1Q skoro 3x že ? Jsou to jen kecy developerů co chtějí prodávat co nejdráž, a bytů by byl dostatek pokud by cnb konečně zvedla sazby na normální úroveň o ecb ani nemluvě, a pokud by 80% nově prodaných bytů v Praze nekupovali cizinci z nonEU zemí (co takhle silnější koruna = zase vyšší sazby cnb ) a nakonec přeci nemusí každý vidlák bydlet v Praze ne ? :o)
  Mike
 •  
  24.09.2019 11:22

  Stačilo by zrychlit a zjednodušit schvalovací proces, neházet developerům klacky pod nohy, odstranit stát z bytové výstavby, kompletně byty zprivatizovat, postihovat úplatkářství a trh by se sám postaral o dostatek bytů jako všude jinde. Ale to v polosocialistické ČR nehrozí, nedostatek bytů se bude státními zásahy dále prohlubovat, protože žádný developer, který má zdravý rozum, v tomto prostředí stavět nebude. Stav na českém trhu s nemovitostmi je opravdu katastrofální, všechna čísla nesmyslná (například poměr cena bytu/nájem je absurdní a počet platů na byt jeden z nejvyšších v OECD. Kolaps je naprosto nevyhnutelný, ale to je přesně, co si zdejší oligarchové přejí. Více státu, více bídy, kupředu levá!.
  Dannn
  •  
   24.09.2019 13:45

   váš údajný nedostatek bytů je pouze z důvodu levných peněz....zjistěte si kdo v Praze kupuje byty....jsou to převážně byty jako investice, pokud by byly úroky 4% tak žádná krize v bytové oblasti nebude.....nebo chcete říci, že i v ostatních státech EU, kde je enormní růst cen bytů je to způsobeno tím co píšete???? měl jste slyšet vyjádření guvernéra (myslím nizozemské) centrální banky k opětovnému uvolnění měnové politiky ECB....zdůraznil, že to vede k růstu cen nemovitostí....když rotačky jedou, tak jenom blázen bude spořit....a vezmi si radši hypotéku a byt pronajme
   abc1
   • no no
    24.09.2019 14:31

    Před 89 rotačky nejely a přesto bylo nedostupné bydlení.
    HenryFord
 •  
  24.09.2019 8:54

  Tak mně napadlo - nedaly by se nějak využít evropské dotace na stavbu soc. bydlení? Muselo by jít o developera, který se zaváže postavit bytové domy a provozovat např. za 60% obvyklé ceny, jen jako trvalé bydlení. Nárok by měl jen ten, který "nemá z minulosti špatnou pověst." Jinak by z toho mohla vzniknout opět gheta. Ale to by muselo být i v zájmu provozovatele.
  James Bond
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:00Agilent Technologies Inc (10/20 Q4, Aft-mkt)
0:00Prosus NV (12/19 Q3)
0:00Warner Music Group Corp (09/20 Q4, Bef-mkt)
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu