Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Draghi: Oživení ekonomiky eurozóny je v nedohlednu

Draghi: Oživení ekonomiky eurozóny je v nedohlednu

23.09.2019 17:11
Autor: ČTK

Ekonomika eurozóny nevykazuje žádné přesvědčivé důkazy oživení a přetrvávající pokles zpracovatelského průmyslu by mohl ohrozit zbytek ekonomiky. Na jednání výboru pro hospodářské záležitosti Evropského parlamentu to dnes prohlásil odcházející šéf Evropské centrální banky Mario Draghi.

"Nedávné údaje a ukazatele budoucího vývoje - jako nové vývozní objednávky ve zpracovatelském průmyslu - nevykazují pro blízkou budoucnost přesvědčivé signály oživení růstu a bilance rizik pro výhled růstu zůstává nakloněna směrem dolů," prohlásil Draghi.

Draghi se tak před europoslanci snažil ospravedlnit nejnovější stimulační opatření, která jeho banka představila tento měsíc. ECB před dvěma týdny snížila úroky na nové rekordní minimum a oznámila obnovení programu nákupu dluhopisů. Nechala také otevřené dveře dalšímu snížení úroků v naději, že nižší náklady na úvěry podpoří výdaje, ekonomický růst a nakonec i inflaci.

Draghi dodal, že sektor služeb, tedy páteř domácí ekonomiky zemí eurozóny, se zatím zdá být odolný. Nicméně vůči problémům v exportních sektorech nezůstane imunní trvale. "Čím déle bude oslabení ve zpracovatelském sektoru přetrvávat, tím větší jsou rizika, že zpomalení bude mít vliv i na další sektory ekonomiky," dodal Draghi.

Protože ECB už vyčerpala velkou část své palební síly pro boj se slabým růstem, Draghi zopakoval svoji výzvu k posílení role fiskální politiky, tedy hospodářské politiky jednotlivých států. To by podle něj mělo ulevit monetární politice, kterou má na starosti centrální banka.

Draghi rovněž upozornil na výhody centralizovaného fiskálního nástroje, jako je federální rozpočet Spojených států, jako důležitého nástroje pro zmírnění negativních dopadů hospodářských cyklů. ECB podle něj nefunguje ve vakuu a eurozóna potřebuje soudržnou hospodářskou strategii, která doplní a posílí účinnost monetární politiky, napsala agentura Reuters.


Čtěte více:

Pět důvodů, proč ECB počká se stimuly do září
24.07.2019 16:14
Tvůrci politik u Evropské centrální banky mají spoustu důvodů, proč po...
Víkendář: Jaký kurz nastaví ECB pod novým vedením?
03.08.2019 11:44
Mario Draghi se připravuje na svůj odchod z čela ECB a německý Der Spi...
Draghiho nebezpečné loučení
12.09.2019 6:18
Mario Draghi riskuje, že v posledních týdnech svého osmiletého funkční...

Váš názor
 • A když hledal příčinu
  24.09.2019 6:55

  postavil se před zrcadlo. Unie je sešněrovaná příkazy a směrnicemi jako blázen. Emisní kvoty jsou toho důkazem . naprosto fyzikálně -technologicky nevzdělanci určují kolik mají motory vypouštět CO2- dostali se na samu hranici proveditelnosti a klidně si zpřísňují dál.... Dieselgate byl jen DŮSLEDEK jejich šílenství- elektromobilita bude jeho pokračování.... SSSR se uzbrojil k ekonom. kolapsu. EU se ke kolapsu prozelení....
  občan
  • Re: A když hledal příčinu
   24.09.2019 9:10

   Jak víte, že jde o nevzdělance? Obávám se, že ty směrnice (spolu)vytvářejí lidé, kteří jsou pravděpodobně fyzikálně-technologicky mnohem vzdělanější než Vy. Což Vám samozřejmě neupírá právo nesouhlasit s politikou nucení firem k výrobě aut na jiná paliva než je nafta/benzín.
   had
   • Hmm
    24.09.2019 9:23

    Asi kdyby tomu rozuměli tak by poskytli technologii která ty emise splní a nebylo co řešit.
    HenryFord
 • Samozřejmě!
  23.09.2019 17:48

  Chce to ještě víc EURa, více dotací, více regulací, více zelené ideologie.
  HenryFord
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data