Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Mladí Češi se mají za finančně gramotné, průzkum to nepotvrdil

Mladí Češi se mají za finančně gramotné, průzkum to nepotvrdil

27.09.2019 12:56
Autor: ČTK

Mladí lidé ve věku 18 až 30 let jsou při hodnocení své finanční gramotnosti poměrně sebevědomí. Problémy při orientaci ve finančních záležitostech přiznává jen 12 procent z nich. Jednoduchý příklad na výpočet úrokové míry ale více než pětina dotázaných nevypočítala správně. Vyplývá to z průzkumu, který mezi tisícovkou respondentů provedla společnost KRUK, zaměřující se na správu pohledávek.

"Ukazuje se tedy, že mladí Češi mají poněkud větší důvěru ve své znalosti o financích, než je realita. Výrazně větší podíl špatných odpovědí měli v tomto případě ženy a respondenti bez maturity," uvedla ředitelka KRUK Jaroslava Palendalová. Svým znalostem o finančních produktech věří spíše muži a mladí středoškoláci nebo vysokoškoláci.

Mladí Češi se o fungování finančních záležitostí dozví nejvíce od rodičů (37 procent), samostudiem na internetu (23 procent) a až ve třetí řadě z výuky ve škole (21 procent).

Otázky kolem financí konzultují s rodiči především ženy, zatímco informace na internetu hledají spíše muži. Získávání informací o financích od rodičů převažuje ve všech věkových kategoriích mladých lidí, bez ohledu na jejich dosažené vzdělání nebo osobní příjem. Prakticky minimální vliv mají prospekty finančních institucí, odborné časopisy a publikace.

"Opět se ukazuje důležitost výchovy dětí jejich rodiči, kteří představují autoritu ve všech hlavních oblastech života. Proto je klíčová úroveň finanční gramotnosti rodičů, kteří svoje znalosti a zkušenosti přenášejí na své potomky. Bohužel to platí i v opačném smyslu, kdy si děti odnášejí nesprávné návyky při hospodaření s příjmy a při plánování výdajů," uvedla Palendalová.

Jednoznačně se mladí staví k otázce, zda je lepší šetřit a pořídit si například vlastní dům či byt, nebo si užívat a peníze spíše utrácet, bez úspor a vlastního bydlení. Strategii úspor a investic do dlouhodobého hmotného majetku vyznává 94 procent dotazovaných. Platí to napříč všemi věkovými kategoriemi mladých lidí, bez ohledu na dosažené vzdělání, sociální postavení nebo aktuální výši osobního příjmu.

Strategii šetření pak stoprocentně zastávají lidé v manželském svazku se dvěma a více dětmi a zaměstnanci ve veřejném sektoru. Užívat si naopak chtějí spíš lidé žijící sami a s příjmem nad 30.000 korun měsíčně.


Čtěte více:

Víkendář: Za ekonomickým úspěchem stojí kultura společnosti. A ta se mění
28.07.2019 10:07
„Rozdíly v kultuře byly kdysi považovány za jeden z hlavních faktorů, ...
Americký sen 2.0
19.08.2019 14:52
Je načase si přiznat, že americký sen je mrtvý. Jeho základní podmínky...
Víkendář: Postavili jsme si naleštěnou past. Je z ní cesta ven
24.08.2019 7:37
Meritokracie je podle Wikipedie „postavená na myšlence, že výkonové fa...
Kvalita života podle Deloitte: ČR 24. ze 149 zemí. Posun výš, ač bodů méně
18.09.2019 8:16
Česká republika se v kvalitě života umístila mezi 149 státy na 24. mís...
Víkendář: Sedm největších výchovných chyb
21.09.2019 9:37
„Každý rodič by byl rád, kdyby jeho děti smýšlely samy o sobě dobře. S...

Váš názor
 • katastrof.školství
  30.09.2019 9:06

  je hlavní příčinou a aktuální stav, kdy vládnoucí mafie dělá z učitelů rozmazlené nadlidi to rozhodně nezmění, jsou školy kde se ředitel odmítá s rodiči bavit protože on je jako statutár neomezeným pánem, učitelský úvazek je poloviční proti normálnímu zaměstnání a odpovědnost žádná (když není výsledek řekne se "děti jsou hloupé") a tím pádem ani není motivace pro těch pár dobrých učitelů se o něco snažit, proč když odměna bude stejná at se dostana na gympl jeden student nebo 50 a nakonec přidají zase hlavně těm co drží ústa a lezou řediteli nejvíce do zadku :o(
  Mike
 •  
  30.09.2019 8:13

  jsem rád, že jsem Slezan.
  Pracovitý Prosecký
 • Výzkum
  28.09.2019 10:08

  Jak vidím slovo výzkum, musím se smát. Tady se míchají 3 věci: 1) dnešní mladí mají opravdu velmi vysoké sebevědomí, všemu rozumí, všechno umí 2) dnešní mladí mají těžký problém s matematikou, resp. počty - viz propadlíci u maturit (Na jejich obranu je nutno uvést, že prosté počítání z hlavy se již nenosí, na vše mají kalkulačku, chybí selský rozum, prostý odhad a logika) 3) vědět neznamená umět, pokud vím, co je úroková sazba, ale neumím si ji spočítat, je to sice smutné, ale nelze z toho dělat závěr, že nevím, co je úroková sazba - proto podle mě výzkum motá hrušky a jablka, zajímalo by mě, zda ten výzkum také dělali dnešní mladí, to by tomu odpovídalo :-)
  oh171
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Broadcom Inc (04/20 Q2, Aft-mkt)
GameStop Corp (04/20 Q1)
Slack Technologies Inc (04/20 Q1, Aft-mkt)
Wirecard AG (12/19 Q4)
9:00CZ - Průměrná mzda, reálný růst, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
22:15Gap Inc/The (04/20 Q1)