Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Sedm největších výchovných chyb

Víkendář: Sedm největších výchovných chyb

21.09.2019 9:37
Autor: Redakce, Patria.cz

„Každý rodič by byl rád, kdyby jeho děti smýšlely samy o sobě dobře. Studie pak ukazují, že takové děti trpí méně často úzkostmi, dosahují lepších výsledků ve škole a mají zdravější vztahy s jinými lidmi,“ píše na stránkách CNBC psychoterapeutka Amy Morinová. Dodává však, že řada rodičů se sice snaží takového stavu u svých dětí dosáhnout, někdy ale používají „strategie, které mohou způsobovat škody“. Sedm největších chyb pak Morinová shrnuje následovně:

Za prvé, rodiče nechají děti uniknout svým zodpovědnostem. Někdo si sice může myslet, že například domácí práce budou děti nesmyslně zatěžovat nebo jim dokonce způsobovat stres. Nicméně psychoterapeutka tvrdí, že pokud budou doma pomáhat, zvýší to jejich zodpovědnost. Musí se samozřejmě jednat o práce, které odpovídají jejich věku. V takovém případě jim přinesou pocit, že dovedou udělat užitečnou věc a jsou schopné zvládnout daný úkol. I kdyby šlo jen o vynášení koše na odpadky, je to příležitost, jak u dítěte zvýšit pocit kompetentnosti a sebedůvěru.

Za druhé, rodiče se všemožně snaží zabránit tomu, aby dítě udělalo chybu. Morinová uznává, že je někdy těžké sledovat, jak se dítěti něco nedaří nebo je dokonce někde odmítáno. Někteří rodiče se v takových situacích rychle snaží dítě „zachránit před pádem“. Jenže tím mu brání v tom, aby se naučilo zase vstát. Chyby jsou někdy skutečně tím nejlepším učitelem, ať už jde o matematiku či třeba o fotbalový zápas. Dítěti dávají možnost získat mentální odolnost, kterou budou někdy v budoucnu potřebovat.

Třetí chybou je snaha chránit děti před jejich emocemi. Rodiče mohou lehce propadnout pokušení dítě v těžkých situacích rozesmát, nebo je za každou cenu utišovat, když cítí zlobu. Jenže si neuvědomujeme, že tyto naše reakce mají obrovský vliv na jejich emoční inteligenci a sebehodnocení. Je tak lepší pomoci dítěti najít, co jeho emoce spouští a regulovat to.

Čtvrtou chybou je podporování „mentality oběti“. Můžeme tak činit například v situaci, kdy budeme dítěti vysvětlovat, že ono nemůže mít tyhle dražší boty, protože „my jsme z chudšího prostředí než ti ostatní“. Taková slova v něm totiž podporují přesvědčení, že s většinou životních okolností nemůže nic udělat. Namísto toho je lepší děti učit, že právě jejich volba určuje, jaká bude jejich budoucnost. Namísto podporování sebelítosti je tak možné podporovat sebedůvěru dětí s tím, že třeba mohou šetřit nebo jít na brigádu a peníze na boty si vydělat.

Za páté, chybu děláme v případě, pokud děti příliš ochraňujeme. Jestliže totiž eliminujeme výzvy, které před ně život klade, bráníme jim v jejich rozvoji. Je lepší, když rodiče sami sebe vnímají jako průvodce, a ne jako ochránce. Děti musí prožívat život takový, jaký je, i když to někdy budí obavy. My jim v tom musíme dodat důvěru.

Šestou chybou je „očekávat dokonalost“. Vysoká očekávání jsou podle psychoterapeutky prospěšná, ale pokud budou příliš veliká, bude to mít negativní dopady. Když děti dojdou k názoru, že je stejně nemohou naplnit, nebudou se ani snažit, nebo získají pocit, že ať dělají, co dělají, stejně nikdy nedosáhnou úspěchu.

Poslední chybou jsou tresty namísto dodržování disciplíny. Děti se musí naučit, že jejich činy s sebou nesou důsledky, a někdy i vážné. Jenže „je velký rozdíl mezi trestem a vyžadováním disciplíny“. Disciplinované děti uvažují ve stylu „špatně jsem se rozhodl“, zatímco trestané děti si myslí, že jsou prostě špatné. Jinak řečeno, vyžadování disciplíny v dětech v konečném důsledku podporuje pocit, že mohou věci změnit a zlepšit, zatímco tresty vedou k přesvědčení, že k ničemu nejsou.

Zdroj: CNBC


Čtěte více:

Francouzští miliardáři bohatnou nejrychleji na světě
02.07.2019 11:10
Francii, ve které se prohlubuje propast mezi bohatými a chudými, přine...
Americký sen 2.0
19.08.2019 14:52
Je načase si přiznat, že americký sen je mrtvý. Jeho základní podmínky...
Víkendář: Postavili jsme si naleštěnou past. Je z ní cesta ven
24.08.2019 7:37
Meritokracie je podle Wikipedie „postavená na myšlence, že výkonové fa...
Kvalita života podle Deloitte: ČR 24. ze 149 zemí. Posun výš, ač bodů méně
18.09.2019 8:16
Česká republika se v kvalitě života umístila mezi 149 státy na 24. mís...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
10.06.2023
14:59Rusko se chytilo do rupiové pasti, v zahraničí mu leží miliardy
8:09Víkendář: Ropná centrální banka a další výhled na této komoditě
09.06.2023
22:06Tesla táhla Nasdaq 100 k lepšímu výsledku, TSLA US +4,06 %  
17:59Zvedání sazeb a utažená monetární politika není to samé
17:18Techy táhnou S&P 500 dál do býčího trhu  
16:20Technická analýza S&P 500: Jasno až skoro jasno, ale objevují se první signály oblačnosti  
15:20Bern pomůže bance UBS při problémech s Credit Suisse až devíti miliardami franků
14:44Bloomberg: Slabý evropský průmysl udržuje poptávku po plynu na nízké úrovni
13:27Turecko jmenovalo guvernérkou centrální banky bývalou manažerku zkrachovalé First Republic Bank
13:08USA chtějí prodloužit zmrazení digitální daně, do dohody přitom hodil vidle Kongres
11:58Evropským akciím se nahoru nechce, trhy už vyhlížejí Fed  
11:42Raiffeisenbank a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
11:11Perly týdne: Apple směrem ke 4 bilionům dolarů kapitalizace a terapie kvůli Amazonu
11:10Výrobní ceny v Číně v květnu meziročně klesly o 4,6 %
10:46Výkony slovenského průmyslu v dubnu meziročně klesly o dvě procenta
10:35Hypoteční banka, a.s.: Oznámení o úrokových sazbách ISIN CZ0002006000
9:07Rozbřesk: Eurozóna v recesi - jaké čekat dopady na Česko? S&P500 se vrátil do býčího trhu
8:58Evropské trhy vstoupí do posledního obchodního týdne mírným nádechem  
8:45Energetika EDF se rozloučila na francouzské burze. Stát ji vykoupil od listopadu s vysokou prémií pro menšinové akcionáře
8:41Sněmovna dala šanci zpomalení valorizace penzí, debata trvala přes 13 hodin

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data